Motor Yağı ve Filtre Önerisi

stalker534

Takipçi
18 Ocak 2019
4
0
10
Antalya
Marka
Fiat
2006 Model Fiat Albea 1.2 16v, 150.000Km, Atiker LPG'li aracımın ilk defa yağ değişimini yapacağım. Sivas Antalya gibi farklı iklime sahip illerde de bulunuyorum.
  • Sizce hangi marka model yağ tercih etmeliyim?
  • Yağ filtresi ve hava filtresini hangi marka almalıyım?
Şimdiden teşekkürler...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İtalyan motorları Petronas'ın Selenia motor yağlarını sever. Onun dışında kullandıklarım arasından Mobil ve Motul'u öneririm. Yağın numarası olarak bir şey söyleyemem, önerilen neyse onu kullanın.

Yağ filtresini mümkünse orijinal kullanın. Orijinalini bulamazsanız da tanınmış markaların kaliteli ürünlerini kullanın. Yağ filtresi mühim, çünkü yağ basıncına önlem için üstünde valf filan var. Opar ve Bosch benim aklıma ilk gelenler.
Hava filtresinin markası çok da önemli değil, uyumlu herhangi bir ürünü alabilirsiniz.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Berker Abinin dediği gibi Opar veya Bosch filtre kullanın. Yağ olarak 5w40 veya 10w40 Mobil öneririm. Motul 5w40 xcess de kullanılabilir.

stalker534

Takipçi
18 Ocak 2019
4
0
10
Antalya
Marka
Fiat
İtalyan motorları Petronas'ın Selenia motor yağlarını sever. Onun dışında kullandıklarım arasından Mobil ve Motul'u öneririm. Yağın numarası olarak bir şey söyleyemem, önerilen neyse onu kullanın.

Yağ filtresini mümkünse orijinal kullanın. Orijinalini bulamazsanız da tanınmış markaların kaliteli ürünlerini kullanın. Yağ filtresi mühim, çünkü yağ basıncına önlem için üstünde valf filan var. Opar ve Bosch benim aklıma ilk gelenler.
Hava filtresinin markası çok da önemli değil, uyumlu herhangi bir ürünü alabilirsiniz.
Peki bu yağların sentetik olanı ve olmayanı var. Sizce hangi modeli daha uygun olur. 20 30 tl pahalı olması sıkıntı değil şuanda yani 110lira vereceksem 130 140 verip kalitelisini alayım diyorum.

stalker534

Takipçi
18 Ocak 2019
4
0
10
Antalya
Marka
Fiat
Berker Abinin dediği gibi Opar veya Bosch filtre kullanın. Yağ olarak 5w40 veya 10w40 Mobil öneririm. Motul 5w40 xcess de kullanılabilir.
Daha önce 10 40 kullanılmış galiba araçta. Şimdi 5 40 koysak ne gibi fark olur arabada. Birde mobil'in model olarak önerebileceğiniz hangi yağları var acaba ?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Peki bu yağların sentetik olanı ve olmayanı var. Sizce hangi modeli daha uygun olur. 20 30 tl pahalı olması sıkıntı değil şuanda yani 110lira vereceksem 130 140 verip kalitelisini alayım diyorum.
sentetik yağlar klasik (mineral) yağlara göre daha verimli ve daha uzun ömürlü oluyor. En basit anlatımla teknolojik gelişim olarak özetleyebiliriz. Yarı sentetik yağlar var, onlar da mineral yağların laboratuvar ortamında işlenmesiyle imal ediliyor. Ben kendi aracımda 10w40 yağ kullanıyorum. Oradan biliyorum, hiçbir markada tam sentetik 10w40 yağ yok. En gelişmişi yarı sentetik.
+1
Mobil Super2000 10w40 yağı kullanmıştım, çok memnun kalmıştım. Yarı sentetiktir.
Mobil'in sitesinde aracınızın motoru için Super3000 tam sentetik 5w40 yağı öneriyorlar. Yine de yetkili servise danışmanızda fayda var. Sonuçta araç lpg'li, farklı numara yağ önerebilirler.
upload_2019-1-20_17-55-43.png

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım