otobanlarda hız sınırları yeniden düzenlenmeli mi?

hız sınırları yeniden düzenlenmeli mi?

• evet

Kullanılan: 62 74.7%
  • hayır

Kullanılan: 21 25.3%

• Kullanılan toplam oy
    83
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
ben anlamıyorum arabalar gelişiyor falan ama hız sınırları gittikçe sıkılaştırılıyor, yüzölçüm olarak baya büyük bir ülkeyiz ve otobanlarda hız sınırının olmaması gerektiğini düşünüyorum ,aracın özelliklerine bağlı hız sınırlaması yapılabilir, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
ben anlamıyorum arabalar gelişiyor falan ama hız sınırları gittikçe sıkılaştırılıyor, yüzölçüm olarak baya büyük bir ülkeyiz ve otobanlarda hız sınırının olmaması gerektiğini düşünüyorum ,aracın özelliklerine bağlı hız sınırlaması yapılabilir, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bizim gibi ülkelerde arabaların gelişmesi olumsuz olabiliyor. Yollarda ne tiplerle karşılaşıyoruz. Daha fazla güç elde ettikçe daha fazla cesaret alıp daha fazla sapıtıyorlar, insanları tehlikeye atıyorlar. Sırf hız sınırı değil, kırmızı ışık ihlali vs. bir çok kural ihlaline yüksek cezalar gelmeli. Makas, alkollü araç kullanma vs. şeylere başlangıçta 6 ay trafikten ihraç+yüksek para cezası olmalı. Ancak bu şekilde trafikte normalleşme görebiliriz.

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
Bizim gibi ülkelerde arabaların gelişmesi olumsuz olabiliyor. Yollarda ne tiplerle karşılaşıyoruz. Daha fazla güç elde ettikçe daha fazla cesaret alıp daha fazla sapıtıyorlar, insanları tehlikeye atıyorlar. Sırf hız sınırı değil, kırmızı ışık ihlali vs. bir çok kural ihlaline yüksek cezalar gelmeli. Makas, alkollü araç kullanma vs. şeylere başlangıçta 6 ay trafikten ihraç+yüksek para cezası olmalı. Ancak bu şekilde trafikte normalleşme görebiliriz.
evet dediğiniz doğru ama kötüler yüzünden iyilerde yanıyor,yani uzun yolda 120 ye Cruise Control a alıyoruz, hedefe varana kadar uykumuz geliyor,zar zor gidiyoruz.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Hız sınırları bazı değişkenler göz önüne alınarak hesaplanıyor. Hız sınırının olmadığı ülke yok gibi bir şey (Almanya'da yok evet).

https://www.sekizsilindir.com/2017/07/otoyol-hiz-siniri-avrupa-dunya.html
Şöyle bir yazı yazılmış, isterseniz inceleyebilirsiniz.

Türkiye'de cezalar olmasına rağmen caydırıcı olmuyor, bir de olmasa...

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
Hız sınırları bazı değişkenler göz önüne alınarak hesaplanıyor. Hız sınırının olmadığı ülke yok gibi bir şey (Almanya'da yok evet).

https://www.sekizsilindir.com/2017/07/otoyol-hiz-siniri-avrupa-dunya.html
Şöyle bir yazı yazılmış, isterseniz inceleyebilirsiniz.

Türkiye'de cezalar olmasına rağmen caydırıcı olmuyor, bir de olmasa...
valla devlet yiyor çatır çatır, acısı bizden çıkıyor...

Kıbrıstaki hız sınırı yanlış yazılmış orada,bazı yerlerde hız sınırlandırıcı tabelalar yok,kktc de seyyar radar olmadığı için genelde 65 sınırlı radar kameraları var,kameraları geçince tekrardan bir hız tabelası yok,o yüzden çoğu araba tapa gaz gidiyor, ben de dahil olmak üzere:D:D

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,184
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Paralı otoyollarda Alman otobanları gibi yüksek hızlar serbest olabilmeli. Bu sayede hem yap-işlet-devret ile özel sektöre yaptırılıp anormal fiyatlandırmaları olan yolların bir cazibesi olur, hem de uzun yolda milletin gazı alınır. Gazları alınabilirse belki radar olmadığını bildikleri yerlerde tehlikeli şekilde gitmezler ¯\_(ツ)_/¯

Edit: Bahsettiğim yollara İstanbul-Ankara TEM otoyolu dahil değil. :) Hem asfalt kalitesi çok kötü, hem bakımsız, hem de plan dışı şerit genişletmeleri nedeniyle pek çok yerde yol aşırı tehlikeli. Geceleri ışıklandırmalar kavşaklar dışında kapalı oluyor. Bir de hız sınırını düşürtmeyen sert virajlar var, onlar da apayrı bomba.

Son düzenleme:

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
takmayın bunları kafanıza zaten herkes istediği hızda gidiyor. bizde bu konuda sınır her zamana kağıt üstünde oldu. adam 80 ile soldan istifini bile bozmadan gidip ceza yemiyorsa 120 sınır olan yerde 136 ile gitti diye ceza yiyen adama üzülürüm ben. bu ülkenin çok daha büyük sorunları var boş verin bunları.

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Genel olarak İstanbul - Ankara ve ile Pozantı Mersin arasında otoban kullanıyorum. Özellikle Pozantı Adan arası ok yoğun ve tehlikeli geliyor bana. Yol sürekli virajlı ve iniş çıkışlı. O yüzden artmamalı diye düşünüyorum.

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
Genel olarak İstanbul - Ankara ve ile Pozantı Mersin arasında otoban kullanıyorum. Özellikle Pozantı Adan arası ok yoğun ve tehlikeli geliyor bana. Yol sürekli virajlı ve iniş çıkışlı. O yüzden artmamalı diye düşünüyorum.
ben özellikle istanbul ankara arası 130 a çıkarılmasını istiyorum, %10 toleransı da hesaplarsak 143kmh ile vericen Cruise control a ,
o zaman yol çabucak bitiverir;)

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
Arabalar gelişiyor doğru ama onu kullananlar gelişmiyor.Birçok şeyde olduğu gibi burada da en önemli faktör düşünce yapısı.Eğer hız sınırı olmazsa ülkede yaşayan insan kalmaz.Türkler olarak arabaya hevesliyiz ama uzun yola çıkarken en basitinden lastik psi,yağ,su,fren balataları vs kontrol edipte çıkan insan sayısı çıkmayanın 10 da biridir. Kaldı ki aynaya bakmadan 80-90 la sol şeride atlayanlar, yada sol şeritte 120 ye sabitleyip hiçbir zaman arkadakine yol vermeyi aklının ucuna getirmeyen bilinçsiz insanlar olduğu sürece hız kuralları olmaya devam etmeli. Maalesef medeniyet ve görgüden çok uzak bir toplumuz.Dolayısıyla trafik adabımızda bundan nasibini alıyor.

Son düzenleme:

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
ben özellikle istanbul ankara arası 130 a çıkarılmasını istiyorum, %10 toleransı da hesaplarsak 143kmh ile vericen Cruise control a ,
o zaman yol çabucak bitiverir;)
450 kilometreyi 120 ile gitsen 3 saat 45 dakikada gidersin
145 ile gitsen 3 saat 10 dakika gibi bir sürede gidersin.
35 dakika çabucak tanımına uymaz bana göre. Bu meselenin bir yanı.

Hız sınırının artmasından önce trafik kültürünün geliştirilmesi öncelik olmalı. Asıl yapılması gereken cezaların ağırlaştırılması (Para cezası değil, ehliyete el koyma), cezaların adam gibi uygulanması, belli aralıklarla her ehliyet sahibinin yeniden sınava tabi tutulması (devlet bunu çok fena suistimal eder gerçi) ve en önemlisi ehliyetin öyle bakkaldan alınırmış gibi verilmemesi. Trafik kasap dolu, derdimiz hız sınırı değil bence.

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
450 kilometreyi 120 ile gitsen 3 saat 45 dakikada gidersin
145 ile gitsen 3 saat 10 dakika gibi bir sürede gidersin.
35 dakika çabucak tanımına uymaz bana göre. Bu meselenin bir yanı.

Hız sınırının artmasından önce trafik kültürünün geliştirilmesi öncelik olmalı. Asıl yapılması gereken cezaların ağırlaştırılması (Para cezası değil, ehliyete el koyma), cezaların adam gibi uygulanması, belli aralıklarla her ehliyet sahibinin yeniden sınava tabi tutulması (devlet bunu çok fena suistimal eder gerçi) ve en önemlisi ehliyetin öyle bakkaldan alınırmış gibi verilmemesi. Trafik kasap dolu, derdimiz hız sınırı değil bence.
teknik olarak öyle ama ruhsal olarak insan daralıyor yavaş gidince,en azından 140 la giderken daha çok dikkat ve konsantrasyon gerekeceği için uykum gelmiyor hızlı gidince.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Cezalari ve kurallari zaten takan yok. Eds’ler desen cogu calismiyor, kisaca isteyen istedigi bizda gidiyor hali hazirda. Bir de hiz sinirini kaldiralim toplu katliam yapilsin yollarda :)
Arabalar yillar gectikce gelisse de, hangi arabayi kullanirsan kullan 100 km/h’yi asarak yaptigin bir kaza yuksek ihtimalle olumlu veya agir yaralanmali bir kazadir. Belli bir hizi gecince fren mesafesi, gorusun daralmasi konulari da var.
Alman otobanlarinin kaba hesap yarisinda hiz siniri yok cunku oradaki insanlar ustune duseni harfiyen yerine getiriyor.
Bu ulkede cehaleti gidermedigin surece yapilan veya yapilacak her sey bos

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım