Radar cezasına itiraz hakkında...

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Geçenlerde Marmara otoyolunda radar cezayı kesildi. Herhangi bir radar uyarısı veya farklı bir uyarı levhası olmadığı gibi, rampa yukarı çıkılan yolda rampa arkasına konumlandırılmış radar. Yani pusuya yatılmış.. rampayı aşan her araç tavşan gibi avlandı...

Merak ettiğim evet hız iyi bir şey değil ancak boş yolda ayda yılda bir basıldı bu ayrı bir konu, itiraz eden, itiraz edip sonuç alabilen var mı böyle bir durumda ?
Daha önceden bu tür işlerle 1 kez uğraşmıştım... aylarca git gel oluyordu...

ceza kesilen hız 201 km... 1979 TL..

yani demezler mi adama sınır 140 km, 200 ne alaka.. 160 olsa neyse filan.. ?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,034
7
51,368
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Eğer Vectra ile girdiyseniz çerçeveletip asın :D

O radara bir arkadaşım da girmiş ibiza fr'ıyla. Önümü görmediğim her rampada hız kesiyorum o yüzden.

Yanlış hatırlamıyorsam otoyola girişte radarla hız kontrolü yapılmaktadır diye uyarı olması lazım. Öyle bir durumda yoldaki radara itiraz yalan olur.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Eğer Vectra ile girdiyseniz çerçeveletip asın :D

O radara bir arkadaşım da girmiş ibiza fr'ıyla. Önümü görmediğim her rampada hız kesiyorum o yüzden.

Yanlış hatırlamıyorsam otoyola girişte radarla hız kontrolü yapılmaktadır diye uyarı olması lazım. Öyle bir durumda yoldaki radara itiraz yalan olur.

hayır hiç bir uyarı tabelası yoktu..

merak ettiğim hiç başına gelen ve ücret iadesi alabilen birisi var mı ? :) prosedür nasıl işliyor filan...

(Vectra 220+ rahat gidiyor, duvarda yer kalmaz) :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,034
7
51,368
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
hayır hiç bir uyarı tabelası yoktu..

merak ettiğim hiç başına gelen ve ücret iadesi alabilen birisi var mı ? :) prosedür nasıl işliyor filan...

(Vectra 220+ rahat gidiyor, duvarda yer kalmaz) :)
Delikanlıdan benim şüphem yok da, yaşı itibarı ile inanmayanlar olur diye dedim :D

Ben yol üzerinde de belirli aralıklarla aşağıdaki simgenin olduğu küçük tabelalar olduğunu hatırlıyorum. Ama başka yolla karıştırıyor da olabilirim, hafızama güvenemiyorum.
1685545448138.png

Eskiden en kötü ihtimalle inada bindirip yargıya taşıyarak tek tük alabilen oluyordu. Ama şu anda bu yargı sistemi öyle bir çökmüş ki, iş yargıya giderse şahsi kanaatimce mümkün değil alamazsınız.

Şansınızı "uyarı levhası yoktu, vatandaşa tuzak kurar şekilde gizlenmiş bir radar vardı. o yüzden iptalini talep ediyorum" diye cimer'den yürüyerek deneyebilirsiniz.

Aksiyon alırsanız ilk adıma yardımcı olsun diye hem cimer, hem mahkeme yolu için kaynak vereyim:

TRAFİK DENETİMLERİNDE VE TRAFİK KAZALARINDA ALINACAK ÖNLEMLERE İLİŞKİN YÖNERGE
http://www.trafik.gov.tr/kurumlar/trafik.gov.tr/03-Mevzuat/Trf_Kaza_Yonerge.pdf
madde 47 (sf.25)
Gerekli mesafe filan belirtilmiyor fakat denetimlerde uyarı yapılması gerekir diye yazıyor.

Mahkemelerde itirazların haklı bulunmasındaki dayanak da şu: Devlet vatandaşına tuzak kuramaz. Devlet vatandaşın hata yapmasını bekleyemez. Bu nedenle gizli radar uygulamaları usulsüzdür.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım