Renault 9 Spring

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
@Mt.Akina konuyu hortlatiyorum izninle. Taunusu elimde tutup yazın istediğim gibi para kazanilirsem 6 ila 9 lira arasında bir r9 alasım var. Özellikle elektronik ateslemeye çevrilmiş bir spring broadwayden daha az sıkıntı çıkarır diyebilir miyiz? Motor beygir güç olarak spring broadway aynı mı? Eski araba olacağı için elektronikten uzak olmasını ve elektrikli cam vs olmamasını özellikle istiyorum.
Alt takımı bitik araba alıp kendim yaptırsam daha mantıklı olur mu?
Yeni motor yapılmış araba mı alsam daha iyi yoksa orjinal motoru alsam mı daha iyi?
LPG si hangi marka olsun hangisi daha iyi randıman veriyor? Mesela taunusta aldesa en iyisi
Bana bir de soğuk havada kalorifer sıkıntısı yasamayacagim araba lazım. Orta kasayı hiç sevmesem de en çok tutulan oymuş 93 96 arası kasa. 1 2 daha verip ondan almak mantıklı mı sence ticareti gerçekten o kadar hızlı mı?
He ben neden r9 alıyorum?
Ailenin hangi ferdi isterse istesin herkesin altına verilecek bir araba olması, taunusu babama bırakıp ispartada aktif olarak r9 u sürmek istemem çünkü yarı yarıya yakıt farkı var, taunusun kaloriferinin randimansiz olması, yazın az ya da çok kazanacağım paranın hepsini taunusa yatırmak istememem. Cebimde kalırsa da hiç olacağını düşünmem. Cevap için şimdiden teşekkür ederim
Spring'lerin iki versiyonu var, @denizyenilmez_ 1994 ya da 1995 olması lazım o yıllardan sonra elektronik ateşlemeye döndü(Broadwayler gibi), ondan öncekilerde platin ateşlemeli.94 sonrası (onlar) Broadway'le aşağı yukarı hem güç olarak hem de motor olarak aynılar, Broadwayler 72 PS(Çoğu kaynakta(78-82PS) iken, elektronik ateşlemeli yeni versiyon Springler 68 PS.Eski tip olanlar ise kaynaklardaki farklılığa göre 60-62 PS arası değişiyor.Ama o yıllardaki bir araçta motor gücü birincil tercih sebebi olmamalı, sonuç olarak yıllardaki yıpranmaya bağlı olarak 60 PS'lik bir Spring'te 45 bg ya kalmıştır ya kalmamıştır, orijinal değilse tabii.:) R9 parçaları çok ucuz, benim bindiğim dönemde ön camı dahi hala Bursa'da fabrikada üretildiğini duymuştum.Alt takım olarak toplandığında aşırı bir para harcayacağını düşünmüyorum ama yine de diri ve bakımlı bir araç almanı öneririm, çünkü alt takımına dahi doğru dürüst bakmayan adamın motorun yağının durumunu düşünmek istemem.o_OOrjinal motorlu almanı tavsiye ederim, anahtar değmiş toplanmış motordan randıman alamazsın, ama komple motor yesen de hurdacılarda 1000 tl ya motor dolu, kondisyonunu bilemem ama.:)LPG olarak marka önermektense, en geç LPG takılan aracı almaya çalış, onu da LPG tankının tarihinden ya da LPG montaj yerlerinin çürüyüp çürümemesinden anlayabilirsin, tankı değiştiriyorlar ama çürüğün çaresi basit değil.Eski kasalarında da Kalorifer sıkıntısı yaşamazsın, Renault'lar genellikle o konuda iyiler. Açıkcası 1-2 daha verip orta kasasını almanın sana bir faydası yok çünkü o paraya çıksan zaten enjeksiyonlu küçük bir öğrenci aracı alır rahatına bakarsın.Renult 9'ların ticareti gerçekten hızlıdır, istemediğin halde aracın satılabilir, özellikle çok parası olmayan yaşlı emekliler R9 lara hastadır.:)Her şeyi hesaplarken şunu unutma, Taunus yattığı sürece onun da bakımını, yakıtını, vergisini vereceksin, hesaplamalarına onu da dahil ederek yola çık yani R9 yakıt+işletme maliyeti+ Taunus işletme maliyetin olacak.o_O

Şu an aktif kullanan forum içerisinde @tyln var, orta kasa Broadway'i var, benzinli kullanıyor, onun da yorumlarını alabilirsin.Şahsi olarak Taunus'u elden çıkarmadıkça gereksiz masrafın olur gibime geliyor, çünkü alacağın araçta sıfır değil o da sorunlar çıkaracak, astarın yüzünü geçmesi durumu olabilir.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@Mt.Akina konuyu hortlatiyorum izninle. Taunusu elimde tutup yazın istediğim gibi para kazanilirsem 6 ila 9 lira arasında bir r9 alasım var. Özellikle elektronik ateslemeye çevrilmiş bir spring broadwayden daha az sıkıntı çıkarır diyebilir miyiz? Motor beygir güç olarak spring broadway aynı mı? Eski araba olacağı için elektronikten uzak olmasını ve elektrikli cam vs olmamasını özellikle istiyorum.
Alt takımı bitik araba alıp kendim yaptırsam daha mantıklı olur mu?
Yeni motor yapılmış araba mı alsam daha iyi yoksa orjinal motoru alsam mı daha iyi?
LPG si hangi marka olsun hangisi daha iyi randıman veriyor? Mesela taunusta aldesa en iyisi
Bana bir de soğuk havada kalorifer sıkıntısı yasamayacagim araba lazım. Orta kasayı hiç sevmesem de en çok tutulan oymuş 93 96 arası kasa. 1 2 daha verip ondan almak mantıklı mı sence ticareti gerçekten o kadar hızlı mı?
He ben neden r9 alıyorum?
Ailenin hangi ferdi isterse istesin herkesin altına verilecek bir araba olması, taunusu babama bırakıp ispartada aktif olarak r9 u sürmek istemem çünkü yarı yarıya yakıt farkı var, taunusun kaloriferinin randimansiz olması, yazın az ya da çok kazanacağım paranın hepsini taunusa yatırmak istememem. Cebimde kalırsa da hiç olacağını düşünmem. Cevap için şimdiden teşekkür ederim
Her şeyi mekanik olsun derken neden onarılabilir distribütör yerine elektronik ateşleme?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kışın - li derecelerde marşa daha az basmak içindir büyük ihtimal, ben platin'den bayağı çektim, biliyorum, hak veririm yani.:)
E ona bakarsan eski teknoloji olan her şeyden çok çekiliyor. Bakımlı araçta platinden çekmezsin. Zamanı geldiğinde bozulmadan açar platinini zımparalarsın, gerekirse tevzi makarasını da değiştirirsin, devam edersin. Enjeksiyonlu beyinli arabalarda ne rölanti ayarı yaparsın, ne de afr için karbüratör ayarı yaparsın. Soğuk havada jikle manueldir, motoru boğma ihtimalin saklıdır. Gaz teli, debriyaj teli kopabilir. Ama bagajda doğru alet edevatı barındırıyorsan tüm bunları onarabilirsin. Mekanik araç bunun için istenir. Tamirini yapamayacak olan zaten mekanik araç işlerine kalkışmasın derim. Hiçbiri 25-30 yaştan genç değil, onarımı tıkır tıkır yapılamayacaksa en azından ABS'li enjeksiyonlu beyinli arabalara geçiş yapmak gerekir diye düşünüyorum.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Konu iyiki hortlamış bütün anılarım gözümde canlandı :D

Benimde ilk aracım 92 beyaz bir Spring'di. Ne yollara girdi çıktı, ne derdimi, acemiliğimi çekti dili olsada konuşsa :D Kim bilir nerelerde şimdilerde...

Konuyu okuyunca tekrar sahip olasım, dağ bayır gidesim geldi valla :D

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
@bt abi taunus forumlarında çok okudum platin ateslemeden elektroniğe geçip rahat bir nefes alanı. O yüzden genelde platin olanlarda elektronik olana geçiyor 300 TL komplesi. Tamamen okuduklarimdan kaynaklı yani. Ama otomatik camlar benim yavaşladı mesela soğukta milim milim oynuyor ondan istemiyorum
@Mt.Akina taunusu babama bırakacam buraya geldiğimde aldığım keyif x2 olacak yani tamamen bakımını ben üstlenecem diye bir şey yok. Tabii ki babamdan her konuda destek isteme haklarım saklıdır :D
Zaten 2. Aracı alırsak direk ticaretini de yaparım taunus gibi satılmayacak diye bir durumu yok. Param olursa yukseltirim mazda 323 vs.. Param az olursa veya lazım olursa motosiklete çeviririm yine altımda araç olur. Yazın Antalya Manavgatta motosiklet define gibi herkes anlamayabilir. Planlarım böyle yani..

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
894
1,631
2,320
İst.
Marka
Ford
Tek elden 95 R9 Broadway kullandık.R9 artık bilinenin aksine sorun çıkaran bi araçtır biz bi kere motor yaptırdık satarken motor durumu çok iyiydi ama ıvırdan zıvırdan çok problem çıkarmaya başladı en basiti kaporta :) Arka amörtisör kuleleri çürüyüp göçmüştü ve araç bir 95 R9 en iyi en titiz nası bakılırsa aynı o bakımdaydı.Yakıta gelince LPG’de 12-14LT civarı dolaşıyordu güzel araçtı altı yüksekti ama kesinlikle az masraflı değildi

Ekli dosyalar

• 55F73C40-0932-4C8C-8B04-1B4AFCA73AF8.jpeg
    55F73C40-0932-4C8C-8B04-1B4AFCA73AF8.jpeg
    648.3 KB · Görüntüleme: 94
  • EBCEAC50-DEAA-427F-9ED2-3ACA215FC654.jpeg
    EBCEAC50-DEAA-427F-9ED2-3ACA215FC654.jpeg
    436.5 KB · Görüntüleme: 103
  • 093F7E6F-AA4A-4113-9026-FE467E4636B6.jpeg
    093F7E6F-AA4A-4113-9026-FE467E4636B6.jpeg
    601.1 KB · Görüntüleme: 107
  • 22069370-BB67-4894-BB5E-951DBAF4EE9D.jpeg
    22069370-BB67-4894-BB5E-951DBAF4EE9D.jpeg
    1,001.7 KB · Görüntüleme: 96

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Güzel yazı olmuş. Reno seven biri olarak ilk arabam olmasını çok istediğim bir araçtı. Bende Megane coupe f7r için bir test hazırlıyorum. Ama en uzun süre ve en çok sahip olduğum (8 kez) araç olduğundan arabamın eksikleri bittiğinde video kısımlarını halledeceğim. Şu haliyle kozmetik olarak pek iyi sayılmaz. F7R testi özel olmalı :)

Bu arada birkaç ay evvel yakın bir arkadaşım springini sattı. 96 model kırmızı renk hatasız boyasız 80.000 küsürlerde. Elektronik ateşlemeli son çıkan versiyonmuş. İnanın çalıştığını hissetmezdiniz rolantideyken.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Tek elden 95 R9 Broadway kullandık.R9 artık bilinenin aksine sorun çıkaran bi araçtır biz bi kere motor yaptırdık satarken motor durumu çok iyiydi ama ıvırdan zıvırdan çok problem çıkarmaya başladı en basiti kaporta :) Arka amörtisör kuleleri çürüyüp göçmüştü ve araç bir 95 R9 en iyi en titiz nası bakılırsa aynı o bakımdaydı.Yakıta gelince LPG’de 12-14LT civarı dolaşıyordu güzel araçtı altı yüksekti ama kesinlikle az masraflı değildi
Hahh.. İşte eski arabalarda bahsettiğim hayati kaporta sıkıntıları bu tarz şeyler. Araba çat diye kopuyor anlatamıyorum :D

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
894
1,631
2,320
İst.
Marka
Ford
Kaporta boyadan yeni çıkmış araba vardı bembeyaz. 5000 liraya gitti kaçırdık. Muayenesi ve ön takımı yoktu sadece. 6500 7000 liraya fıstık gibi arabaya binecektik :D
R9'un orjinal elektrik tesisatıda çöptür yıllanmanın etkiside vardır tabi.Ayrıca hocam size şöyle bir şey söyliyim bu tip arabalarda hah oldu bitti dersiniz pat diye hiç ummadığınız bir yerden patlak verir asla masrafı bitmez bunlar benim naçizane deneyimlerim

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
R9'un orjinal elektrik tesisatıda çöptür yıllanmanın etkiside vardır tabi.Ayrıca hocam size şöyle bir şey söyliyim bu tip arabalarda hah oldu bitti dersiniz pat diye hiç ummadığınız bir yerden patlak verir asla masrafı bitmez bunlar benim naçizane deneyimlerim
Ben ne desem boş hocam. Arkadaşin ailesinde 6 yıldır var. Sadece akıllarına gelince yağ bakımı yapıyorlar. Onun dışında çocuk en son şarampole uçmuş. Arabada gram masraf yok. 20 lira gazla dünyayı geziyor. Kimi diyor çok masraf olur kimi diyor masrafsız biniyoz. Bilemedim

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ben ne desem boş hocam. Arkadaşin ailesinde 6 yıldır var. Sadece akıllarına gelince yağ bakımı yapıyorlar. Onun dışında çocuk en son şarampole uçmuş. Arabada gram masraf yok. 20 lira gazla dünyayı geziyor. Kimi diyor çok masraf olur kimi diyor masrafsız biniyoz. Bilemedim
R9 özelinde düşünme. @mrtkap ın dedikleri tüm eski arabalar için geçerli. Kendi Taunus'una yaptığın ve henüz yapmadığın bekleyen masrafları düşün. Şu ana kadarki masrafları ne şekilde çıkardığını düşün. Eski arabalarda bu durum süreklilik arz eder.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
R9 özelinde düşünme. @mrtkap ın dedikleri tüm eski arabalar için geçerli. Kendi Taunus'una yaptığın ve henüz yapmadığın bekleyen masrafları düşün. Şu ana kadarki masrafları ne şekilde çıkardığını düşün. Eski arabalarda bu durum süreklilik arz eder.
Valla benim araba kötü kullanıldı o konu dışı. Şuan araba 30 yıldır görmediği ilgiyi görüyor benden. Dayımın nasıl kullandığına tanık olsaydım kendimi keserdim heralde :D r9 lara bakıyorum hep memur elinden tin tin kullanılmış. O yönden de ilgimi çekiyor. Yaz ola hayrola

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Valla benim araba kötü kullanıldı o konu dışı. Şuan araba 30 yıldır görmediği ilgiyi görüyor benden. Dayımın nasıl kullandığına tanık olsaydım kendimi keserdim heralde :D r9 lara bakıyorum hep memur elinden tin tin kullanılmış. O yönden de ilgimi çekiyor. Yaz ola hayrola
Memur olunca çölde mi kullanıyor? :p O kaporta çürümeyi her türlü yapacak. Km'ler ilerledikçe bütün parçalar ekonomik ömrünü dolduracak. Yeni takılacak hiçbir parça üzerindeki orijinal parça kadar kaliteli de olmayacak. O yüzden araba hiçbir zaman ilk satıldığı zamanki kalitesini yakalayamayacak. Bu su götürmez bir gerçek. Benim araba 2006 yılına kadar üretilen bir kasa, benim arabada bile kaliteli yedek parça temini bir miktar zorlaşmaya başladı.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Memur olunca çölde mi kullanıyor? :p O kaporta çürümeyi her türlü yapacak. Km'ler ilerledikçe bütün parçalar ekonomik ömrünü dolduracak. Yeni takılacak hiçbir parça üzerindeki orijinal parça kadar kaliteli de olmayacak. O yüzden araba hiçbir zaman ilk satıldığı zamanki kalitesini yakalayamayacak. Bu su götürmez bir gerçek. Benim araba 2006 yılına kadar üretilen bir kasa, benim arabada bile kaliteli yedek parça temini bir miktar zorlaşmaya başladı.
Sen de haklısın abi doğru diyorsun. Bir de şöyle bir mevzu var yeni muayene yapılmış bir araba denk gelirse de alırsak belki 2. Muayene yapılmadan satmış bile olabilirim. Ticaret yapmalık yönü de güzel arabalar r9 lar. Taunustan falan piyasası daha iyi durumda

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım