Renault debriaj yumuşatma mümkün mü?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Selamlar,

2011 model Renault Kangoo kullandım ve debriajı çok ama çok sert geldi. Alışan için sorun değildir büyük ihtimal ama sertliğinin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Birkaç farklı Renault tecrübelerim de bunu onaylıyor. Diğerlerinden hep daha sertler. Bunun sanayide bir çözümü var mı veya yetkili serviste?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Debriyaj yıprandıkça sertleşiyor yenilenmesiyle yumuşar ama bazı araçların debriyaj karakteristik olarak sert oluyor bu konuda yapabilecek bişey yok

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Sert debriyaj bir Renault klasigidir, 2016 Megane kullandim 1 sene kadar onda boyle problem yoktu. Arkadasimda 2004 Laguna vardi onun da debriyaji anormal sertti. Babamda 2004 model Kangoo var, 15 dk yogun trafikte kullanimda 1 saat leg press yapmis etkisi yaratiyor

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Selamlar,

2011 model Renault Kangoo kullandım ve debriajı çok ama çok sert geldi. Alışan için sorun değildir büyük ihtimal ama sertliğinin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Birkaç farklı Renault tecrübelerim de bunu onaylıyor. Diğerlerinden hep daha sertler. Bunun sanayide bir çözümü var mı veya yetkili serviste?
Renault'lar genel olarak sert debriyaja sahipler, tıpkı yarış araçlarındaki gibi daha sağlam hissiyatı veriyor tabii trafikte de insanın canına okuyor.Eski modelleri öyle yenilerini bilmiyorum

Son düzenleme:

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Sert debriyaj bir Renault klasigidir, 2016 Megane kullandim 1 sene kadar onda boyle problem yoktu. Arkadasimda 2004 Laguna vardi onun da debriyaji anormal sertti. Babamda 2004 model Kangoo var, 15 dk yogun trafikte kullanimda 1 saat leg press yapmis etkisi yaratiyor
15 dk değil de böyle yarım saat 1 saat dur kalklarda hakikaten mahvediyor. Geçen 2004 Polo kullandım abi ne güzel yumuşacık.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Şimdiye kadar kullandığım Kangoo araçlarında genelde debriyaj yumuşaktı. Aracınızın debriyajı gereğinden fazla sert ise kullanılan ürün yan sanayi olabilir. Yan sanayi debriyajlar baskı balata bitmeden sertleşir. Valeo ürün mü yoksa yan sanayi ürün mü biliyorsanız buna göre hareket edebilirsiniz. Fakat size diğer araçlar kadar yumuşak bir debriyaj hissi vereceğini zannetmiyorum.

İnce bir nokta var bu konuda. Renault aynı model araçlarında farklı debriyaj türleri kullanabiliyor. Örneğin Megane 1 Sedan'ın debriyajı klasik debriyaj olarak geçerken, HB ve Coupe kasasının debriyajında böyle bir ibare bulunmuyor. Fiyat farklılıkları da mevcut. Aynı ürün gibi gözüküp birebir uysa bile aslında ürettiği debriyajlarda modellere göre sertlik farklılıkları mevcut. Kendi aracımda bunu deneyimledim. Kullandığım Megane 1'lerde Valeo ürün kullanıldıysa ve klasik adı geçen debriyaj takıldıysa yumuşak bir sürüş sundu bana. Coupe aracıma taktığım parça ise 2 gün sonra yine sertleşiyordu. Bu duruma dikkat etmenizi tavsiye ederim.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Renault'lar genel olarak sert debriyaja sahipler, tıpkı yarış araçlarındaki gibi daha sağlam hissiyatı veriyor tabii trafikte de insanın canına okuyor.Eski modelleri öyle yenilerini bilmiyorum

Yenilerde de pek farklılık yok aslında, diğer araçlara göre cidden farklı bir hissiyatı var. Viteslerin çok değiştirildiği virajlarda kullanmak çok keyifli, fakat dediğin gibi trafikte ölüm gibi. Sol ayağıma cidden kramp girdiğini bilirim köprüde. Ne yapacağım demiştim bir an. :)

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Şimdiye kadar kullandığım Kangoo araçlarında genelde debriyaj yumuşaktı. Aracınızın debriyajı gereğinden fazla sert ise kullanılan ürün yan sanayi olabilir. Yan sanayi debriyajlar baskı balata bitmeden sertleşir. Valeo ürün mü yoksa yan sanayi ürün mü biliyorsanız buna göre hareket edebilirsiniz. Fakat size diğer araçlar kadar yumuşak bir debriyaj hissi vereceğini zannetmiyorum.

İnce bir nokta var bu konuda. Renault aynı model araçlarında farklı debriyaj türleri kullanabiliyor. Örneğin Megane 1 Sedan'ın debriyajı klasik debriyaj olarak geçerken, HB ve Coupe kasasının debriyajında böyle bir ibare bulunmuyor. Fiyat farklılıkları da mevcut. Aynı ürün gibi gözüküp birebir uysa bile aslında ürettiği debriyajlarda modellere göre sertlik farklılıkları mevcut. Kendi aracımda bunu deneyimledim. Kullandığım Megane 1'lerde Valeo ürün kullanıldıysa ve klasik adı geçen debriyaj takıldıysa yumuşak bir sürüş sundu bana. Coupe aracıma taktığım parça ise 2 gün sonra yine sertleşiyordu. Bu duruma dikkat etmenizi tavsiye ederim.
Araç 123 bin kilometrede ve her bakımı yetkili serviste yapıldı hocam, yan sanayi durumu söz konusu değil. Aslında bana artık sert gelmiyor ama aracı yeni kullananlar bunu söylüypr, ben de farklı bir araca binince bunu fark ediyorum, ama günlük kullanımımda böyle bir fark yaratmıyor, alışkanlık olsa gerek. Geçen gün bindiğim Fluence'in bile debriajı muadillerine göre sertti az da olsa.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım