AÇIK Şase ucu işlemli Megane 1 alınır mı ? / Şase ucu işlemli araç alınır mı ?

deepman

Deepman
Takipçi
22 Ara 2023
3
0
10
27
Ankara
Marka
Renault
Selamun aleyküm hayırlı cumalar. İlk defa araç alacağım 250 bin TL bütçe ile megane 1 lere bakıyordum bir araca denk geldim hoşuma gitti. 2000 model megane 1 1.6 RTE 16valf bir araç. Satıcı araçta hasar kaydı yok şase ucunda işlem var kaput ve ön çamurluk değişen dedi. Araç 290 bin km de komple boyalı fiyat olarak 260 bin TL dedi ama pazarlık konuşmadık. Sizce bu araç alınır mı? 1-2 yıl sonra satacak olsam sorun olur mu? nelere dikkat etmeliyim? değerli yorumlarınız nelerdir.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Değerinde olan her mal alınır, satılır ancak şasisi hasar almış araç risklidir. Burada dikkat edilmesi gereken bir çok husus var.
Olacağını pek düşünmüyorum ama aracın kazalı fotoğrafları var mı ?
O kadar işlem gören aracın diğer aksamları ne durumda motor geri yaslanmış mı borular tesisatlar, torpido vs. vs.
Hasar kaydı yok demek kendi cebinden yaptırılmış demek bu da en ucuz şekilde toplanması anlamına geliyor çoğu zaman. Gerçekten hakkıyla yapıldığını ben pek görmedim, genelde bir şekilde toplayıp (İçinde can taşınmıyorcasına.) elden çıkarılacak şekilde oluyor araçlar.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,361
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@Bedirhan a çoğu noktada katılıyorum.
Birincisi, o para o araba için mevcut piyasada yüksek. Şasi ucu işlemliyse en iyi ihtimalle orta hasarlı bir kazası var demektir. Hiç sakınmayın, Tarcanlar veya o seviyede düzgün çalışan bir ekspertize götürün, ön tarafa adam akıllı baksınlar hasar ve onarım durumu nedir diye. Durum içinize sinerse almayı düşünebilirsiniz.
Bu arada o arabaya ekspertiz çıktısı tertemiz olsa bile 250'den fazla vermeyin.

Onur Kmnt

Kerem Onur Kement
Profesör
18 Mar 2023
283
632
1,445
19
İstanbul
Marka
Ford
Airbag olan bir modelse büyük ihtimal airbag patlaktır, o dönem üretilen meganeların sensörleri hassas

1703271127186.png

Şöyle bir hasarda bile airbag açan bir araba, ona göre hareket edin

Moderatör tarafında düzenlendi:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,361
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@Bedirhan @bt yorumlarınız için teşekkür ederim. Araç sahibi 1.5 senedir biniyormuş arabaya kaza ne zaman oldu nasıl oldu kaça mal oldu bilmiyorum dedi. İlan da bu: https://shbd.io/s/C6HIx58g
Tüm samimiyetimle söylüyorum, bu araba perperişan. @Bedirhan 'ın söylediğinden de kötü toplanmış bu. Ön tekerlerin konumu birbirini tutmuyor, kaput çamurluklar kapılar filan hiçbir yeri tutmuyor. Yürüsün de elden çıkarabilelim diyerek toplanmış bu. Aman diyeyim, başka araba bakın.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,232
45,832
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
@Bedirhan @bt yorumlarınız için teşekkür ederim. Araç sahibi 1.5 senedir biniyormuş arabaya kaza ne zaman oldu nasıl oldu kaça mal oldu bilmiyorum dedi. İlan da bu: https://shbd.io/s/C6HIx58g
Legodan araba toplasak bundan çok daha düzgün ve birleşimi daha muntazam olur. Bu aracı bu halde bırakın almayı, muayeneden falan nasıl geçiyor enteresan yani. İddiaya girerim kronik rot ve balans bozuklugu bile vardır bu kadar berbat ön düzen toplanmasından sonra diyeceğim ama toplama kelimesine ayıp olur bunun hali için. Kaportaya hic girmiyorum.

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
613
726
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
Tamamen Tofaş piyasasına göre fiyatlandırılmışlar.

İlanlar 210'dan başlıyor. Yürüyen araba 250 gibi.

Şimdi eder - etmez birşey demek çok uygun olmuyor. Malesef sitede gördüğümüz fiyatlara göre hareket ediyoruz.

Bütçe dahilinde , piyasada çok tutulmayan ama az el değiştiren araçlara bakabilirsiniz bence.
En güzeli çevrenizdeki araçları denemek olur.

Şu konu hala geçerlidir diye düşünüyorum ;

Son düzenleme:

MuratV.

Asfalt Kurutucu
23 Eyl 2019
34
47
595
bursa
Marka
Fiat
almam düzgün 1.6 16v k4m megane'lara bayağıdır bakıyorum rxi-rxt olarak 350 den aşağı yok,ilandaki araç yıkık geldi bana düzgün broadway tofaşım olsun böyle yıkık arabam olmasın

deepman

Deepman
Takipçi
22 Ara 2023
3
0
10
27
Ankara
Marka
Renault
@Bedirhan @bt @Onur Kmnt @Cenk @nıneleven @MuratV. hocalarım her birinizin ağzına sağlık, sayenizde hiç satan arkadaş ile muhattap olmadık. Megane 1'lere bakıyordum ama sanırım ümitlerim tükendi bu fiyat bandında olanlar için. Geneli yıkık ve yorgun araçlar gördükleriminde. Birkaç kişiden Toyota Corona 2.0 GLI 'ler var 93 94 model onlara bak diyenler oldu sanırım son japon araçlarıymış. Uzun yol ayda yılda bir yapan biriyim genelde Ankara'da günlük toplasam iş için 50 KM yolum var. Açtığım konudan bağımsız ama corona'lar için ne düşünürsünüz?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-acil-satilik-1142252503/detay şöyle de bir araç bütçemize uygun olunca düşünmek istedim.

Hepinize teşekkür ederim

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,361
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@Bedirhan @bt @Onur Kmnt @Cenk @nıneleven @MuratV. hocalarım her birinizin ağzına sağlık, sayenizde hiç satan arkadaş ile muhattap olmadık. Megane 1'lere bakıyordum ama sanırım ümitlerim tükendi bu fiyat bandında olanlar için. Geneli yıkık ve yorgun araçlar gördükleriminde. Birkaç kişiden Toyota Corona 2.0 GLI 'ler var 93 94 model onlara bak diyenler oldu sanırım son japon araçlarıymış. Uzun yol ayda yılda bir yapan biriyim genelde Ankara'da günlük toplasam iş için 50 KM yolum var. Açtığım konudan bağımsız ama corona'lar için ne düşünürsünüz?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-acil-satilik-1142252503/detay şöyle de bir araç bütçemize uygun olunca düşünmek istedim.

Hepinize teşekkür ederim
Bu kadar yıkık olanı var mıymış bunların ya :/
Corona çok iyi arabadır. İkizi de Carina E modelidir ve bence onlar daha şıktır.
Bütçe kısıtlıysa bunlar yerine Starlet'lere filan gidin. Daha küçük ama daha temiz olup daha az baş ağrıtacak arabalar bulunur.
Genel olarak düşük bütçede temel tavsiyelerim şunlardır:
Her halükarda düşük bütçeyle fazla bir şey elde edemeyeceksiniz. En azından en temizini seçip en az masraf çıkaracak olanı arayın. Çünkü öteki türlü para+zaman yiyecek, uzun süre hizmet dışı kalıp parasının karşılığını vermeyerek de zarara uğratacaktır. Konfor, lüks, güvenlik filan açıkçası pek üzerinde durulmaması gereken hususlar. Yürütülebilir araba bakın. Bütçe biraz doğrulunca ucuza aldığınız aracı yine ucuza elden çıkarır, daha iyisine bakarsınız. Ama iyi marka/model olup, kaliteli konforlu lüks olup size para biriktirme şansı vermeyecek arabalardan uzak durun.
Örnek verecek olursam: Megane I yerine Ford KA, Renault Twingo, Clio II, R19 Europa vb. modellerin temizlerine gitmeyi tercih edin. Ankara'da olunca Mazda, Proton, Tata, Mitsubishi gibi piyasası olmayan araçlardan da korkmanıza gerek yok. Mutlaka parçasına ustasına erişirsiniz. Temiz bir araç bulursanız alın geçin.

cerberra

Kutluhan
Profesör
14 Eki 2016
68
70
1,010
ANKARA
Marka
Hyundai
D sınıfı araçlar tutulan modellerde bile eskiyince baş ağrıtabiliyor, Corona da Carina da güzel arabadır ancak geçen yıllar üzerinde birçok bilinçsiz müdahale yapılmıştır, aksaklıklarını gidermek zor olacaktır. Bunun yerine 1,6 veya 1,3 corolla bakılabilir, o fiyat aralığında 1,3 1,5 accent bakılabilir, 323 mazda bakılabilir, eski araçta uzak doğulular daha sorunsuz olduğundan daha az baş ağrıtacaktır, hele ki bu saydığım ekonomik modellerde arıza çıkaracak pek fazla teferruat olmaması da baş ağrıtma ihtimalini azaltır, sanayi bu araçlara daha aşina, yan sanayi parça da bulunabiliyor.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,497
1
4,819
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Kardeşime 98 model 2.0 rxt paket megane 1 aldık. Komple boyalı. Boya safhasında bende yanındaydım. Arkadaşımın aracı. Hatasızdı. Tüm camları orjinal ağır bakımları yeni. Aldı ve sadece sürüyor. Antifirizsiz kalmamış bir araç. Piyasadaki tutulan paket gibi iğrenç bir tabire kapılmadan ihtiyacına göre baktı ve aldı. Herkes aynını söyledi alırken; 1.6 sını al onlar tutuluyor az yakıyor vs. Az yakma işi zaten hikaye, ayrıca şu tutulan tabirine illet oluyorum. Daha almadan tüccar kafasıyla satma senaryosu kuruyor insanlar. 1.6 16v motorlarda benim gözümde ve tecrübelerime göre en sıkıntılı motor. Sürekli rolanti problemleri ateşleme problemleri teklemeler tıksırmalar hiç bitmez özellikle tüplü ise. Bakımı maliyetlidir. Her sene nerdeyse ateşleme bobini ve buji ister. Zerre hazzetmediğim motordur k4m ler. Size tavsiyem tutulan model hangisi değilse gidin onu alın. Dertsiz tasasız binin. Aynı paraya çok daha düzgün 2.0 lar var piyasada. Biz 270 e aldık. Şimdi 300 e alıcısı var üstelik piyasa düşerken.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım