Tork Konvertörlü Şanzıman Ne Kadar Dayanıklı ?

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
OKudum baktim da konusulmamis ben de sorayim bari, BMW ZF8 yaglarina omur boyu garanti veriyor. Yukarda bi 30binde degistirdim diyen olmus, benim 105bin oldu. Bakimlari 3-4bin erken yaptiriyorum sanzuman yagi degismedi diye icinden mi gectim yoksa arabamin?
ZF'in sitesinde 100binde bir şanzıman yağı değiştirilmesi öneriliyor. Borusan'a gidip sorduğunuzda değişim yapmıyoruz, yağlar ömürlük diyorlar ki ÜRETİCİYE GÖRE değil. Muhtemelen iş yükünden kaçmak için böyle bir şey yapıyorlar, çünkü bu şanzımanların yağ değişimi cidden çok zor. Bence vakit kaybetmeden değişim yaptırın.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,788
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Dünyada ömürlük çalışan bir şey var mı ? Güneş sistemi, atmosfer gibi kul yapımı olmayan şeylerin bile ömrü azalıyorken, zarar gördüklerinde kendilerini yenileyemiyorken kul yapımı hangi ürün ömürlük çalışacakmış ilginç. Milleti salak yerine koymaya çalışıyorlar ama aslında kendilerini komik duruma düşürdüklerinin farkında bile değiller.

Son düzenleme:

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
Geçenlerde aileden birinin 320d sini kullandım güncel olarak 111.xxx km olmuş,aracı belirli aralıklarla kullanırım vites geçişleri hafiften sarsıntılı ve hissedilir olmaya başlamış.Aklıma bu yağ olayı gelmişti benimde ilk.Araba bayan tarafından gayet hor bir şekilde kullanıyor.Haftasonları eşi tarafından en az 220 ve üstü hızlarla kullanılıyor eksiksiz her haftasonu :)

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Ya birşey diyeyim mi eyvallah sorunsuz gerçekten,taş gibi dayanıklı.Bizim arabada da 4 ileri tam otomatik şanzıman var muhtemelen Aisin üretimi,arabanın zaten neredeyse tüm parçaları Toyota,şanzımanda Aisin'in dir diye düşünüyorum.Ama harbiden keyifsiz ya.(CVT'den daha keyifsiz olmasın tabii :) ) Eminim ZF 100 basar bu taş devri şanzımana,tam otomatiğin nirvanası şuan ZF diye biliyorum zaten.Ama 4 ileri gerçekten keyifsizliğin dibini,fazla yakıtında hat safhasını yaşatıyor.DSG'nin gözünü seveyim,her ne kadar şu sorunlu oluşundan dolayı ve bunu bir türlü çözmemelerinden dolayı VAG gruba karşı kinlensem de,onun keyfi ayrı oluyor.

Not:Taş gibi sağlam olmasını desteklemesi amacıyla yazayım,arabamız 92 bine geldi,bugüne kadar komple arabadan dolayı hiçbir mekanik arıza yaşamadık.Sorunsuzlukta bu japonlar ve koreliler bence zirveyi yaşatıyorlar.
Bende 4 ileri için çok değişik duygular besliyorum ama olumsuz değil :D Abimde bir aralar 2.0 2005 Avensis 4 ileri otm. vardı. Şehir içi 14 civarı, uzun yolda 11 lt civarı yakıyordu. Ama uzun yolda kick down a verdiği keskin tepki, 130 civarı giderken devirin canlı aralıkta kalmasından dolayı çok esnek hızlanabilmesi çok eğlenceliydi bence. Ama o kadar beğendiysen al dersende yok kalsın teşekkürler derim :D

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
OKudum baktim da konusulmamis ben de sorayim bari, BMW ZF8 yaglarina omur boyu garanti veriyor. Yukarda bi 30binde degistirdim diyen olmus, benim 105bin oldu. Bakimlari 3-4bin erken yaptiriyorum sanzuman yagi degismedi diye icinden mi gectim yoksa arabamin?
Döviz patlamadan önce şanzıman yağ değişim bedeli F20 için 3400₺ işçilik dahil.

CetinAdam

Profesör
23 Kas 2016
89
129
1,060
30
İstanbul
Marka
Honda

Arabadaki hiç bir sıvı ömürlük değildir. Bozulunca yenısını al diye yapıyorlar.

Tork konvertörlüler genelde sağlamdır ona bişey demiyorum da aracınız profil fotoğrafındaki honda mı? Eğer o ise onlarda cvt mi var tork konvertörlü mü? benim bildiğim cvt var da hondalarda

Yok CVT değil tam otomatik tork konvertörlü 5 ile vıtes kutusu var. Cıvıc FB7 bu 2016 son üretim. kesiciye bile giriyor dreksiyonda ki + - kumandaları ile ama kalkışı çok yavaş yüksek devirleri seviyor. :D Yenı cıvıcler sıkıntılı ya ilk aldığım sene bir Honda bayi çalışanı son sağlam Cıvıc demıstı satmayı dusunursenız bıze gertirin diye yok dedım. Orıjınal olacak dıye 5 ufak plastık klıpse tanesı 18 lira verenın arabasını bende almak ısterım tabı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım