Trafik Kazalarının rakamları:

2017-2018 TÜİK verilerine göre toplamda 1 milyon 300 bin 716 adet araç kazaya karıştı. En yüksek kazaya karışma oranı %53,7 ile otomobiller, sonrasındaysa %14,7 ile kamyonetlerde. Bu listeyi sırasıyla motosiklet, minibüs, kamyon, çekici, otobüs ve diğer taşıtlar takip ediyor.
giphy.gif

Trafik kazalarına neden olan kusurlarda en yüksek rakam 193 bin 770 ile (toplam kusura oranı 89,9%) sürücülerin kusuru geliyor. Sürücü kusurunu 18 bin 132 ile yaya kusuru takip ediyor, bunun toplam kusura oranıysa 8,5%. Daha sonra yol kusuru 1493 (0,7%) ile, onu takip eden taşıt kusuru 853(0,5%) ve yolcu kusuru 997 (0,4%) geliyor.

Sürücü hatalarında, aşırı hız, alkollü veya uykusuz araç kullanma, hatalı sollama, kırmızı ışıkta geçme ve benzeri kural ihlalleri başta gelmekte. Yaya hatalarında ise araçlara ayrılmış yollara girme ve yaya kaldırımlarını kullanmama başta gelen kural ihlallerden olmakta.

Ayrıca tahminlerin aksine karlı ve yağmurlu havaların olduğu mevsimlerde değil de; en fazla Temmuz en az Şubat ayında kazalar meydana geldi. Kazaların meydana geldi saatlere bakacak olursak da; %67,4’ü gündüz06:00-18:00, %30’u gece 18:00-03:00 ve %2,6’sı alacakaranlıkta 03:00-06:00 oldu.
NB001-2.jpg

Rakamlar, ülkemizdeki trafik kazalarının ciddi boyutlarını net bir şekilde gözler önüne seriyor.Bu kadar çok trafik kazasına bir yılda gebelik eden yollarımız da bizler de birçok trafik kazası tehlikesi ve ya kaza geçirmişizdir.Trafik kazalarından korunmak kadar trafik kazası sonrası ilk yardımın önemini ne kadar algılayabiliyoruz??

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Sayısal verilere çok takılmayacağım, benim takıldığım nokta ilk yardım çantası oldu. Şu ilk yardım çantası için yolcu mahalli içerisinde kolayca erişilebilir bir yer tasarlayan kaç marka var? Bu markaların kaç modeli bu şekilde? Asıl sorgulanması gereken konu bu. Yangın tüpünü bile yanıp kül olana kadar erişemeyeceğim bir yerde taşıyorum bagajın köşesinde. Çünkü içeride yer yok, hatta orijinal yeri de bagajda :/

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım