Tuvtürk Lpg Mevzuat Değişikliği Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Arkadaşlar merhabalar,

Bugün arkadaşımın 98 model 1.6 ies Civic'i muayeneye soktuk, geçemedik hem de çok ilginç bi sebepten.
Arabanın altındaki Lpg borularında spiral vardı, mevzuat değişmiş ağır kusur kabul edildi üstüne bi de borular egsozdan 10 cm uzaklıkta değilmiş. Muayeneden geçemedik.
Araba 4 senedir çocukta ve daha önce 2 defa geçmiş araba aynı şekilde aynı türden, önceki sahibinde de lpgyi ilk taktırdığında muayeneden geçtiğini varsayarsak 3 defadır kabul edilen lpg bu sefer kabul edilmedi.
Neyse gittik çocuğun tanıdığı atiker bayisine anlattık durumu, biz ustayla konuşurken 2 araba daha geldi, içerde de 3 araba vardı hepsi aynı sebepten gelmişler.
Üstelik bizim sorun büyüdü, egsozun ordaki boruları diğer tarafa taşımak için deponun yeri de değişmesi gerekiyormuş simit tüp verelim dediler.
600 lira civarında bi fiyat verdiler, dedik komple lpgyi yenilesek ne kadara malolur, 1250 lira dediler komple atiker obd'siz lpg sistemi kuruldu, sızdırmazlık testine gittik orayı geçtik muayeneye tekrar gittik ama saat yetmedi, yetişemedik.

Atiker şubesindeki ustaların söylediğine göre 1 ay önce mevzuat değişmiş, spiral borular kabul edilmeyecekmiş artık. Biz kendi taunusumuza geçtiğimiz sene ocak ayında yeni lpg taktırdık sızdırmazlık vs muayeneden geçti, üstelik spiral borulu nasıl olacak dedik mevzuat böyle dediler.

Sızdırmazlık istasyonunda bi başka arkadaşım çalışıyor, sordum dedim durum ne şimdi biz ocak ayında lpg borularını mı değiştireceğiz dedim maalesef dedi, Son 1 ay içersinde 3 defa mevzuat değişmiş. Muayeneye giden her 10 arabadan 8ini geri gönderiyorlarmış. Sadece o spiral borunun sökülüp yenisinin takılması işlemine 180-200 lira civarında para gidiyormuş, + 35 lira da sızdırmazlık belgesi.. Şaka gibi...

Malum muayeneden geçemeyen aracın 1 ay içersinde ek ücret ödemeden eksikleri tamamlayıp yaptırma hakkı var, 1 ay önce farklı sebeplerden muayeneyi geçemeyen bazı araç sahipleri eksiklerini anca tamamlamış, süresinin son günlerinde gitmiş muayeneye ve bu süreçte değişen mevzuattan ötürü araca vize alamadıkları gibi üstelik 198 TL muayene ücretleri de yanmış. Bunun gibi isyan eden çok kullanıcı varmış....

Şaka gibi değil mi :( Muayeneye gidecek lpgli araç sahiplerine duyurulur...

Edit: Fotoğraf çekmek aklıma bile gelmedi ama bahsettiğim spiral boru bu;

celik-spiral-hortum-16mm.jpg

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2017-03-28 at 18.11.54.jpeg
    WhatsApp Image 2017-03-28 at 18.11.54.jpeg
    125.8 KB · Görüntüleme: 1,547
Son düzenleme:

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
ya bu yine güvenlik için daha iyi olabilir ben geçen sene amcamın jeepini götürdüm araba 2003 modeldi 5kere muayneden geçmiş ruhsatta 4koltuk yazmasına rağmen geçen sene dedilerki mevzuat değişti falan filan bıraktılar beni hiç bi sorun olmamasına rağmen salakça işler yapıyorlar

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
ya bu yine güvenlik için daha iyi olabilir ben geçen sene amcamın jeepini götürdüm araba 2003 modeldi 5kere muayneden geçmiş ruhsatta 4koltuk yazmasına rağmen geçen sene dedilerki mevzuat değişti falan filan bıraktılar beni hiç bi sorun olmamasına rağmen salakça işler yapıyorlar

Güvenlik için tamam da 1 ay önce adam 1500 2000 lira vermiş lpg taktırmış şu an adamın sistemi kabul edilmiyor bu çok saçma değil mi :D

dediğn mevzuya dair çok duydum, @maximaorhan da bahsetti :D

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Güvenlik için tamam da 1 ay önce adam 1500 2000 lira vermiş lpg taktırmış şu an adamın sistemi kabul edilmiyor bu çok saçma değil mi :D

dediğn mevzuya dair çok duydum, @maximaorhan da bahsetti :D
ya böyle şeylerin önceden haber verilmesi lazım 1ay içinde yürülüğe girecektir diye bizim olay zaten bir çok kişinin başına gelmiş bana yaradı döndüm durdum :D

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
O spiral boruda kaçak olması normal, bildiğin duş hortumu o, duş hortumunun 6 ayda bir kaçak yaptığını düşünürsek yerinde bir uygulama olmuş :D şaka maka, düzenlemeyi adam akıllı yapsalarmış daha iyi olurmuş, neticede insanlar işinden zar zor izin alıp oraya gidiyor, sen karambole düzenleme yaparsan güvenliğini düşündüğün vatandaşın sana çemkirme hakkı sonsuzdur.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
ya böyle şeylerin önceden haber verilmesi lazım 1ay içinde yürülüğe girecektir diye bizim olay zaten bir çok kişinin başına gelmiş bana yaradı döndüm durdum :D

harbiden öyle ya :D bi de lpg pompa şeysinin yeri adını unuttum tampon altı vs yasaklanmış, tampona sabitli istiyorlarmış illa tamponda delik açmamız lazım dedikçe milletin morali bozuluyor suratı düşüyor, arkadaş efkara bağladı tampon delinince :D

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
O spiral boruda kaçak olması normal, bildiğin duş hortumu o, duş hortumunun 6 ayda bir kaçak yaptığını düşünürsek yerinde bir uygulama olmuş :D şaka maka, düzenlemeyi adam akıllı yapsalarmış daha iyi olurmuş, neticede insanlar işinden zar zor izin alıp oraya gidiyor, sen karambole düzenleme yaparsan güvenliğini düşündüğün vatandaşın sana çemkirme hakkı sonsuzdur.

Ya orası öyle de, o duş hortumu gibi spiral boru sadece dış izolasyon kaynaklı, asıl malzeme içteki boru. Şimdi yeni gelen mevzuatta öyle daha sağlam bişi yokki spiralsiz hali öncekinin :D :D

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Ben de mito ya lpg taktırırken, mevzuatın değişeceğini duymuştum. Özellikle tampon delme işi çok sinir bozucu olduğundan aralık ayı dolmadan muayneyi tamamlamıştım.
Gerçi benim lpg dolum ağzı benzin kapağının içinde. O sebeple yüksek ihtimal sıkontı olmaz ama tampon olayı gerçekten sinir bozucu. Adama araba sattırır cinsten yani.

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Benim lpg sistemi 10 yıllık falan bir sıkıntı olmadı muayenede ama bağlantı nasıl bilmiyorum.
Biz de bir kere arka orta emniyet kemeri olmadığı için kalmıştık onca geçtiğimiz yıl üstüne.

abidinkofficial

Profesör
9 Eyl 2016
384
922
1,895
Çorum
Marka
Volkswagen
Bu spiral boru görünür bir yerde mi acaba? Bizim tüpün yanında böyle bişey yok iki tane siyah kalın boru var LPG yaklaşık iki yıl önce bağlandı

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Bizimki de spiralliymiş, mühendisler odasına göstermiş babam, değişecek demişler, 80 lira ve bir gece sanayide yattıktan sonra muayeneden sorunsuz geçti.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Bu spiral boru görünür bir yerde mi acaba? Bizim tüpün yanında böyle bişey yok iki tane siyah kalın boru var LPG yaklaşık iki yıl önce bağlandı

Kusura bakmayın fazla bildirimden göremedim sanırım, liftte kaldırıp bakıldığında veya altına girebiliyorsanız görebilirsiniz, depodan ön tarafa beyne haliyle motora giden borular.

keşke fotoğraf çekseydim ya

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Konu açmayı düşünüyodum da bu konu up'landı madem buraya yazayım.
Perşembe günü lpg'li bi aracımız muayeneden kaldı. Lpg tankının süresi bitmiş. Depoda da baska bi aracımızdan söktüğümüz lpg sistemi vardı. Eski sistemin tankını muayeneden kalan aracın tankı ile değiştirelim dedik ama bi sıkıntı çıkar mı sadece tankı değiştirmek? Var mı daha önce bu işlemi yapan? Tekrardan proje çizimi falan gerekiyor mu?

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Konu açmayı düşünüyodum da bu konu up'landı madem buraya yazayım.
Perşembe günü lpg'li bi aracımız muayeneden kaldı. Lpg tankının süresi bitmiş. Depoda da baska bi aracımızdan söktüğümüz lpg sistemi vardı. Eski sistemin tankını muayeneden kalan aracın tankı ile değiştirelim dedik ama bi sıkıntı çıkar mı sadece tankı değiştirmek? Var mı daha önce bu işlemi yapan? Tekrardan proje çizimi falan gerekiyor mu?

tankın seri numarasının sızdırmazlıktakiyle aynı olması gerekiyor hacı proje gerekebilir lpgcinle bi görüş

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım