Ufak Kaza, Rötuş İle Geçer mi ?

dr.ilker

Düz Yol Gazcısı
21 May 2018
11
22
145
Anlık dikkatsızlık sonucu ondeki arabaya sürttüm son anda manevra yapmama rağmen tabiri caizse yaladım cifle ondekı arabanın boyasını cıkardım ill defa yaptıgım için boyaya zarar vermemek adına cok ovalamadım ama ufak bir sıyrık ( tamponumdan boyayı almıs) ve ustte gözüken leke kaldı leke pasta cila ile gecer gibi ama sıyrıga öneriniz ne olur lokal boyatmalımıyım yoksa güzel rötuş le kapanır mı uygulama sonrası tazzıklı suda kalkma yapar mı ?

Ekli dosyalar

• 746D9ED1-D21F-4A8C-8850-DE252265BE6D.jpeg
    746D9ED1-D21F-4A8C-8850-DE252265BE6D.jpeg
    998.1 KB · Görüntüleme: 118

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Anlık dikkatsızlık sonucu ondeki arabaya sürttüm son anda manevra yapmama rağmen tabiri caizse yaladım cifle ondekı arabanın boyasını cıkardım ill defa yaptıgım için boyaya zarar vermemek adına cok ovalamadım ama ufak bir sıyrık ( tamponumdan boyayı almıs) ve ustte gözüken leke kaldı leke pasta cila ile gecer gibi ama sıyrıga öneriniz ne olur lokal boyatmalımıyım yoksa güzel rötuş le kapanır mı uygulama sonrası tazzıklı suda kalkma yapar mı ?
Geçmiş olsun.Pastayla ve bir bez yardımıyla sürüp çıkartın tüm üst zedelenmiş yüzeyi.Ufak 1 cm 2cm lik derin çizikler kalacak.Beyaz rotuş boya alabilrsiniz 5-10 lira bişey.Oje fırçasıyla oraların üzerinden geçin bişey kalmayacak gibi duruyor

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,280
1
9,427
4,970
kocaeli
Hocam Cif'i avucunuzun içine az miktarda sürüp sonra ovaladığınızda içerisinde kum-silis olduğunu göreceksiniz . Peki kum ile arabayı ovalamak ?? :) :) Lokal olarak yapıldığında bir sıkıntı olmaz ancak arabasının tamamını cila yerine cif kullanarak parlatanlar var . İlk zamanlar patlatıyor gibi gözükse de zamanla içeriğindeki silisler zımpara etkisi oluşturacaktır .

Şimdi sürttüğünüz aracın boyasını Cif ile çıkarmanız onun bir mucizesi değil , bu sadece boya transferi . Yani sizin aracınızın boyası o arabaya geçiyor ortada çizik yok . Boya transferi herhangi bir pasta-cila ile de çıkar veya birkaç kere yıkanınca da çıkar . Yani cifin çizik giderme özelliği yoktur .

Şimdi sizin aracınıza gelirsek ; bu fotoğraftan tam olarak anlayamadım ama galiba sizin aracın o kısımdaki boyası gitmiş yani rotüs istiyor . Beyaz renk olması avantaj ... :)
Airbrush ile yapanlar var , hiç belli bile olmuyor . Ama iyi bir usta klasik yöntemlerde de yapsa yinede güzel bir sonuç olabilir .

Nerede ikamet ettiğinizi söylerseniz belki tanıdığımız usta vardır tavsiyede bulunacak üyeler çıkabilir .
Geçmiş olsun , Allah beterinden korusun .

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Öncelikle geçmiş olsun, Allah beterinden korusun diyelim.

Biraz fazla olduğu için rütuş nasıl durur bilemedim, derinliğine bağlı

@kenblock @bt @DouglasAdams @Mt.Akina daha iyi bir çözüm sunabilirler.
2d393edbe88417038969b203d3e5f663.jpg

Resimdeki gibi izleri pasta-cila artı rötüş boya kurtarabilir ama sizinkinde derin bir sürtük var gibi duruyor, onu rötüş ile düzeltemeyebilirsiniz, pasta ciladan sonra tekrar bir fotoğraf atabilirseniz daha detaylı yorum yapabiliriz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Geçmiş olsun. Rötuş boyası filan ancak göze çarpmasının kısmen önüne geçer, onarımını yapamaz. Bayağı ezilmeli kesilmeli bir çizik. Kaskonuz varsa AutoKing'de mini onarımdan yaptırabilirsiniz.
Eğer mini onarım imkanınız yoksa kaportacıda tamponlarla uğraşan fiber ustasının hafif bir el atması gerekecektir buna. Rengin beyaz olması avantaj, küçük bir lokal boyayla hallolabilir. Ama işin içine boya girince, onarımdan arabaya komple bir pasta cila yapmanızın faydası olur. Ton farklılığının önüne geçilir.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Gorundugu kadariyla derin bir cizige benzemiyor, beyaz boyada gozuken yerse cozumu basit. Bir islak mendili alip bastira bastira silin ne izlerin gittigini goreceksiniz.
İslak mendil onermemdeki amac icindeki kimyasallarin sizin boyaniza zarar vermeden yuzeye yapisan boyayi cozebiliyor olmasindan kaynaklaniyor. Tek seferde kullanimla boya ustundeki vernige zarar vermez, ardindan su ile durularsiniz. En ekonomik cozum bu olacaktir, denemeye deger. Eger ise yaramazsa (ki sadece ustundeki boya izinin gitmesini saglayacaktir) arkadaslarin bahsettigi gibi pasta uygulamasi veya rotus boyasi ister.
Cif vb. ev temizlik maddelerini aracinizda kullanmayin, boyada zimpara etkisi yapar, kas yapayim derken goz cikarirsiniz.

Son düzenleme:

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Wd40 zarar vermeden çıkarır üstteki lekeyi. Rötuş da o çiziği kapatır, kendi arabama yaptım, dibine girmedikçe belli bile olmuyor.

dr.ilker

Düz Yol Gazcısı
21 May 2018
11
22
145
Tesekkür ederim arkadaşalar. En buyuk tesellim tampon ve farı elime almamış olmam .Aracı yıkatınca belli oldu ki farıda sürtmüşüm. 2 adet sıyrık kaldı bırı hafıf tırnak gırıyor , diğeri yuzeyden belli belirsiz buna şükür . Sehir olarak Osmaniye’deyim ama Adana ya sık gıdıyorum .

dr.ilker

Düz Yol Gazcısı
21 May 2018
11
22
145
Yıkamacının uygulama sonrası resmi

Ekli dosyalar

• 55F1F830-856C-4411-994C-6EDE41ED0842.jpeg
    55F1F830-856C-4411-994C-6EDE41ED0842.jpeg
    856.4 KB · Görüntüleme: 36
  • D9C11FC9-FCC5-42AA-BD59-DC421B45D73F.jpeg
    D9C11FC9-FCC5-42AA-BD59-DC421B45D73F.jpeg
    811.1 KB · Görüntüleme: 35
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım