Virajlara bodoslama girmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Chevy04

Asfalt Kurutucu
10 Eyl 2016
34
12
595
Arkadaşlar sürekli virajlara hızlı girmek limitlerde girmek ön takım ve lastiklerin ömrünü ne kadar etkiler ?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,056
7
51,431
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Şöyle özetleyeyim: Dışarıda 3 yıl / 40000 km gidecek bir takım lastik, İstanbul Park'ta bir günde tek seansta bitebiliyor. :) Lastikleri bitiren yük aynı şekilde ön düzene de biniyor. Özellikle virajlarda o yük binerken bozuk zemin de denk gelecek olursa ön düzenden 3 saniyede 1000 km ömür gider :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu işler için üretilmiş klasmanda olan hothatch'ler, spor otomobiller ona göre üretilse de sadece normal bir binek araçtan daha fazla dayanımı ve ömrü var anlamına gelir hepsi bu. Ama neticede bu iş için üretilen otomobillerde bile ömrü kısaltırken, bizim bindiğimiz gündelik kullanım için üretilen otomobillerde çok daha zararlıdır. Alışkanlık haline getirmeden, bir kaç güzel yolun ve anın tadını çıkarmak adına araçları zorlayabilirsiniz ama düzenli olarak bunu yapmamak en güzeli.

Gündelik otomobilleri bırakın virajlarda zorlamayı, sakin kullanan birinde bile belli km sonra özellikle ön düzenden ufak takırtılar, lokurtular ve sesler gelmeye başlar. Bu sesleri duymak için öyle 100 küsür bin km'leri beklemeye de lüzum yok. Araçları fazla zorlamadan, viraj kasma işini genel kullanım tarzına yaymadan otomobilleri sürmek lazım.

ghalacli

Profesör
8 Eyl 2016
223
344
1,335
Bence istanbul park gibi asfaltın mükkemmel olduğu yolda ön takıma zarar gelmez, 1 seansta frenlerden 20 bin km lik ömür gidiyor ama en az.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Ben aracı ayda bir kaç gün virajlarda çok sert kullanırım. Son 5 senede 2 kez amartisör üst takozu, 1 kez Z-rotu değiştirdim. Ama aracımda spor yayda vardı onunda etkisi olabilir. Spor yay, ön tarafı biraz daha fazla yoruyor, daha sert daha yere yakın olduğu için.

Son düzenleme:

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Yolun müsaitliğine göre viraja bodoslama girmektense, çizgide girip çizgide çıkmayı tercih ediyorum. Böylelikle hem en optimum hızla viraj dönüyor hem de aracı fazla yormamış oluyorum. Ekstra olarak kendim de daha az direksiyon hareketi yaparak yorulmuyorum. Bence bu tarz bir sürüş stili belirleyebilirsiniz.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Aracı koruyacağım diye virajda üç şeridi de deşen kamikazeler var, aynaya bakmak hak getire. Kaç kere patlıyorduk onlar yüzünden. Direksiyon kurslarında viraj eğitimi de verilmeli.

Sadece pistler bile ne kadar zarar geldiğine örnek. Yolda da aynı tempo tutturulmaya çalışılırsa pistte 1 km' de olan yolda 5' km sonunda kesin olacaktır. Üstelik zemin yollarda daha bozuk.

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Aracı koruyacağım diye virajda üç şeridi de deşen kamikazeler var, aynaya bakmak hak getire. Kaç kere patlıyorduk onlar yüzünden. Direksiyon kurslarında viraj eğitimi de verilmeli.

Sadece pistler bile ne kadar zarar geldiğine örnek. Yolda da aynı tempo tutturulmaya çalışılırsa pistte 1 km' de olan yolda 5' km sonunda kesin olacaktır. Üstelik zemin yollarda daha bozuk.
Kesinlikle öyle. Özellikle de şehirler arası yollarda çok fazlalar. Ayna onlar için bir anlam ifade etmiyor. Kaç kere bu şekilde kazadan kurtuldum hatırlamıyorum.

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Bence istanbul park gibi asfaltın mükkemmel olduğu yolda ön takıma zarar gelmez, 1 seansta frenlerden 20 bin km lik ömür gidiyor ama en az.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
yol bozuk olmasının getireceği zarar gelmez fakat asfalt çok fazla tuttuğu zaman arabanın her yerine binen yük artar. bu da ömrü kısaltır. Mesela araba normal yolda yük altında kendini salıp kayabilecek iken pist üzerinde kayamadığı için tüm yük parçalara binecektir

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
yol bozuk olmasının getireceği zarar gelmez fakat asfalt çok fazla tuttuğu zaman arabanın her yerine binen yük artar. bu da ömrü kısaltır. Mesela araba normal yolda yük altında kendini salıp kayabilecek iken pist üzerinde kayamadığı için tüm yük parçalara binecektir
Pist gününden sonraki ilk hafta arabanın her yerinden gelen çatırtılar, trim sesleri de aracın ne kadar kasıldığını gösteriyor zaten. Tabi zamanla kullandıkça parçalar yine yerine oturup normal hale geliyor. :D

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Pist gününden sonraki ilk hafta arabanın her yerinden gelen çatırtılar, trim sesleri de aracın ne kadar kasıldığını gösteriyor zaten. Tabi zamanla kullandıkça parçalar yine yerine oturup normal hale geliyor. :D
ilk girdiğimde öyle olmuştu. Fakat ikinci girişimden sonra gelen sesler kesilmedi :( kış olmasının da bir miktar etkisi olabilir tabi

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
ilk girdiğimde öyle olmuştu. Fakat ikinci girişimden sonra gelen sesler kesilmedi :( kış olmasının da bir miktar etkisi olabilir tabi
Bu güzel bir bilgi oldu bir daha girme fikrimi gözden geçirmem gerekebilir :)
Şaka bir yana kışın da benzer sesler oluyor ani hava değişimlerinde hele ki karasal iklimi olan yerlerdeyseniz. Havalar ısındıkça kendine gelir bence.

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Bu güzel bir bilgi oldu bir daha girme fikrimi gözden geçirmem gerekebilir :)
Şaka bir yana kışın da benzer sesler oluyor ani hava değişimlerinde hele ki karasal iklimi olan yerlerdeyseniz. Havalar ısındıkça kendine gelir bence.
Ankara ayazı bize nasıl vuruyorsa arabaya da aynı şekilde vuruyor :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım