KAPALI "Vites kutusunu kontrol ettir" hatası?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gurdal07

Profesör
29 Eyl 2016
354
342
1,295
Antalya
Sa. Arkadaşlar. Aracım 2010 clio 1.2 yarı otomatik 105bin km'de. Bazen otomatikte ilerliyorken vites değişimi sonrası kendi kendine manuele geçiyor. Aynı anda ekranda "vites kutusunu kontrol ettir" yazıyor. Arabanın gidişinde sıkıntı yok, sarsıntı oluşmuyor. Bu hata oluştuktan sonra obd2 ile hata taraması yaptığımda 2 tane hata bulundu. Biri p0944 kodlu hidrolik basınç düşüklüğü hatası, diğeri p0500 koldu hız sensörü arızası. Hidrolik dediği şanzıman yağı mı? Bunun ilavesini nasıl yaparım ? Resimde görülen dik duran beyaz kapaklı yerden mi yağ ekleyecegim? Bu kapak sanki zarar görmüş gibi degistirmeli miyim? Elf 75w80 yağ mı ekleyecegim? Bunu uygun fiyata nerden alırım? Fazla eklesem sıkıntı olur mu? Bu arada şanzıman yağı 78bin km de iken serviste değişmiş. Ayrıca vites geçişlerinde çat diye yüksek bi ses çıkıyor. Diğer hata kodunun şanzımanla alakası var mıdır? Sıkıntı yaratır mı? nasıl çözülür?

Ekli dosyalar

• _20170906_184226.jpg
    _20170906_184226.jpg
    993.5 KB · Görüntüleme: 808
  • PSX_20170906_184123.jpg
    PSX_20170906_184123.jpg
    572.6 KB · Görüntüleme: 720
  • Screenshot_2017-09-06-08-39-24-095.jpeg
    Screenshot_2017-09-06-08-39-24-095.jpeg
    804.4 KB · Görüntüleme: 647
  • Screenshot_2017-09-06-08-24-24-672.jpeg
    Screenshot_2017-09-06-08-24-24-672.jpeg
    810 KB · Görüntüleme: 668
Son düzenleme:

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Sa. Arkadaşlar. Aracım 2010 clio 1.2 yarı otomatik 105bin km'de. Bazen otomatikte ilerliyorken vites değişimi sonrası kendi kendine manuele geçiyor. Aynı anda ekranda "vites kutusunu kontrol ettir" yazıyor. Arabanın gidişinde sıkıntı yok, sarsıntı oluşmuyor. Bu hata oluştuktan sonra obd2 ile hata taraması yaptığımda 2 tane hata bulundu. Biri p0944 kodlu hidrolik basınç düşüklüğü hatası, diğeri p0500 koldu hız sensörü arızası. Hidrolik dediği şanzıman yağı mı? Bunun ilavesini nasıl yaparım ? Resimde görülen dik duran beyaz kapaklı yerden mi yağ ekleyecegim? Bu kapak sanki zarar görmüş gibi degistirmeli miyim? Elf 75w80 yağ mı ekleyecegim? Bunu uygun fiyata nerden alırım? Fazla eklesem sıkıntı olur mu? Bu arada şanzıman yağı 78bin km de iken serviste değişmiş. Ayrıca vites geçişlerinde çat diye yüksek bi ses çıkıyor. Diğer hata kodunun şanzımanla alakası var mıdır? Sıkıntı yaratır mı? nasıl çözülür?
otomatiklerde genelde bir şanzıman girişinde bir de çıkışında sensör oluyor bunlardan biri arızalandımı vites geçişlerinde sıkıntı olur manuel olarak kontrol etmenizi ister, ikinci ise şnzumanın içindeli ( varsa )yağ filtresi ve yağdan kaynaklanır

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Hidrolik basınç hatası verme sebebi sistemde hava bulunması, hidrolik sıvısı eksikliği, hidrolik rulman arızası veya sistemdeki basınç kaybından oluşur. İlk önce hidrolik sıvı seviyesini kontrol edin, ''USE ONLY DOT 4'' yazan kapağın bulunduğu rezervuar hidrolik rezervuarıdır buradan seviyeyi kontrol edebilirsiniz eksikse DOT 4 hidrolik sıvısı eklemelisiniz petrollerde satılır. Seviye max çizgisindeyse sistemden hava alma işlemi uygulanmalıdır. Fren pedalında bir tuhaflık yoksa sistemde kaçak olma ihtimali düşüktür, fakat fren pedalında da tuhaflık varsa sistemde basınç kaybı olma ihtimali yüksek.

Gurdal07

Profesör
29 Eyl 2016
354
342
1,295
Antalya
Hidrolik basınç hatası verme sebebi sistemde hava bulunması, hidrolik sıvısı eksikliği, hidrolik rulman arızası veya sistemdeki basınç kaybından oluşur. İlk önce hidrolik sıvı seviyesini kontrol edin, ''USE ONLY DOT 4'' yazan kapağın bulunduğu rezervuar hidrolik rezervuarıdır buradan seviyeyi kontrol edebilirsiniz eksikse DOT 4 hidrolik sıvısı eklemelisiniz petrollerde satılır. Seviye max çizgisindeyse sistemden hava alma işlemi uygulanmalıdır. Fren pedalında bir tuhaflık yoksa sistemde kaçak olma ihtimali düşüktür, fakat fren pedalında da tuhaflık varsa sistemde basınç kaybı olma ihtimali yüksek.
öncelikle mesajın için teşekkür ederim. az önce işe gelirken Shell'den 500 ml dot 4 hidroliği 17 TL'ye aldım. Çünkü dün baktığımda maxi'nin biraz altındaydı. Biraz ekledim maxinin üstüne çıktı. Benzinlikten sonra 3 4 km yol yaptım şimdilik bi hata vermedi. Fakat obd ile tekrar hata taraması yaptığımda şanzımanın ecu sunda hidrolik basınç düşüklüğü hatasını veriyor, diğer hata da halen devam ediyor :confused: bu arada yeni aldığım hidrolik şeffaf iken, haznedeki hidroliğin renginin bu kadar siyah olması normal mi? Tamamen boşaltıp yeni hidrolikle mi doldurmaliyim? Bunu nasıl yaparım?:)

Ekli dosyalar

• _20170907_090752.jpg
    _20170907_090752.jpg
    513.2 KB · Görüntüleme: 399
  • _20170907_090727.jpg
    _20170907_090727.jpg
    580.8 KB · Görüntüleme: 525

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
öncelikle mesajın için teşekkür ederim. az önce işe gelirken Shell'den 500 ml dot 4 hidroliği 17 TL'ye aldım. Çünkü dün baktığımda maxi'nin biraz altındaydı. Biraz ekledim maxinin üstüne çıktı. Benzinlikten sonra 3 4 km yol yaptım şimdilik bi hata vermedi. Fakat obd ile tekrar hata taraması yaptığımda şanzımanın ecu sunda hidrolik basınç düşüklüğü hatasını veriyor, diğer hata da halen devam ediyor :confused: bu arada yeni aldığım hidrolik şeffaf iken, haznedeki hidroliğin renginin bu kadar siyah olması normal mi? Tamamen boşaltıp yeni hidrolikle mi doldurmaliyim? Bunu nasıl yaparım?:)
Bildiğim kadarıyla ecu bu hataları kaydediyor, sorunu çözdükten sonra silmek gerekiyor fakat silmeseniz de orada sadece geçmiş olarak kalıyor. Benim ecuda 4 tane arıza var hepsini gidermeme rağmen :)
Hidroliğin simsiyah olması pek hoş değil, hidrolik tazelenmesi çok önemli birşey. 40-50.000 kmde hidrolik yenilenmesi gerekir. Hem fren sistemi hem de debriyaj sisteminin sağlığı için. Büyük bir şırınganız varsa rezervuardan eski sıvıyı çekip yenisini doldurabilirsiniz. Marka-renk farkı sorun oluşturmaz yeter ki dot4 olsun. Max çizgisinin 1 tırnak üstünde olması daha iyi olur altında olmasın yeter :)
Uygun bir zamanınızda da fren ve debriyaj hidroliğinin havalarının alınıp yenilenmesi için servise gidebilirsiniz

Son düzenleme:

chntly

Senkromeççi
29 Eyl 2018
3
0
85
Arkadaşlar selam renault clio yarı otomatik 1.2 benzinli araca sahibim ben sorunu youtube de bir video buldum bunun la çözdüm arkadaş açıkça anlatmış umarım sizede çözüm olur VİDEO İÇİN
UMARIM HEPİNİZ BENİM GİBİ ÇÖZÜM BULURSUNUZ

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,494
1
4,794
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hemen hemen tüm 4 ileri otomatik renolarda oluşan selenoid valf arızası sanırım sizinkisi. Çıkan hata kodlarına çok takılmayın. Renoda genelde birbirine bağlantılı olarak alakasız bir arıza alakasız uyarılar verdirebiliyor araca.

chntly

Senkromeççi
29 Eyl 2018
3
0
85
Araç ile 4 günde 100 km yol yaptım bir kere vites kutusunu kontrol ettirin hatası ile karşılaşmadım arabadan soğumuştum taki şu videoyu izledikten sonra mutlaka izleyin mutlaka sorun artık kalkıyor oo 3500 2500 TL isteyen servislerin yatıcak veri yok 104 tl ye hallettim bu video sayesin de.

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Araç ile 4 günde 100 km yol yaptım bir kere vites kutusunu kontrol ettirin hatası ile karşılaşmadım arabadan soğumuştum taki şu videoyu izledikten sonra mutlaka izleyin mutlaka sorun artık kalkıyor oo 3500 2500 TL isteyen servislerin yatıcak veri yok 104 tl ye hallettim bu video sayesin de.
105 lira verirsem 1 lira para üstü verir misin

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Arkadaşlar selam renault clio yarı otomatik 1.2 benzinli araca sahibim ben sorunu youtube de bir video buldum bunun la çözdüm arkadaş açıkça anlatmış umarım sizede çözüm olur VİDEO İÇİN
UMARIM HEPİNİZ BENİM GİBİ ÇÖZÜM BULURSUNUZ

Abi kendi çektiğin video yu niye başkası çekmiş gibi yazıyorsun. Bende bu hatayı aldım ve böyle bir video çektim umarım yardımcı olur filan yazsan olmaz mı

chntly

Senkromeççi
29 Eyl 2018
3
0
85
yanlış yazmış olabilirim kardeşim sende haklısın youtube da video çekiyorum doğru fakat eğerki gerçekten bu hatayı alan varsa elf marka speedmatic takviyesini öneririm iyikide ilk videoyu çekmişim izmirden usta yazdı da sorunu çözdüm bu son video da

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım