VW Golf 7 - Far iyileştirme

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar,

Şu anda kullanmakta olduğum aracımda standart fabrika çıkışı farlar var..
Genel aydınlatma performansı fena değil .. ama bazen keşke daha iyi olsalardı diyorum ..

Sorum şu,
Çok fazla parça değiştirmeden, aracın orijinalliğini de bozmadan, makul bitçe sınırları içinde acaba farlarımın performansını iyileştirmek mümkün mü ?

Örneğin mevcut elektrik tertibatıyla kullanabileceğim daha iyi bir ampul benim görüşümü iyileştirir mi ?
Bunu söylerken tabiki muayene de takılmayacak tarzda bir uygulamadan bahsediyorum.

Yani biraz daha iyi olsa benim için iyi olur... öyle iyi bir led veya xenon performansı beklentim yok .. zaten böyle bir beklenti için komple farı değiştirmek ve elektrik sisteminide güçlendirmek gerekiyor... beklentim bu seviyede değil ..

Teşekkürler

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,599
18,379
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Kafayı kırdıysan seni orjinal basic xenona geçirelim.Bildiğim tecrübeli biri var yönlendirebilirim.Elinde parça da mevcut.Kendi halojenden orjinal U Led farlara geçti.Elinde de Basic Xenon farlar mevcut.Kalan diğer parçaları da temin eder.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Kafayı kırdıysan seni orjinal basic xenona geçirelim.Bildiğim tecrübeli biri var yönlendirebilirim.Elinde parça da mevcut.Kendi halojenden orjinal U Led farlara geçti.Elinde de Basic Xenon farlar mevcut.Kalan diğer parçaları da temin eder.

Sorular,

1- Bu uygulamadan sonra far yıkması olmayan bir araçta muayenede problem olur mu ?
2- Farlar değişecek sanırım, değil mi ?
3- Ortalama maliyeti ne olur ?

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,599
18,379
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Sorular,

1- Bu uygulamadan sonra far yıkması olmayan bir araçta muayenede problem olur mu ?
2- Farlar değişecek sanırım, değil mi ?
3- Ortalama maliyeti ne olur ?

1-Otm yükseklik ayarı olacak far yıkama zorunlu değil diye biliyorum
2-Evet farlar standart highline olcak
3-2000-2250 ye farları temin etsek dolu şekilde high bcm-gateway otm yükseklik modülü vs 3500 ü bulur.Ama orjinal xenon farınız olmuş olur.Üstündeki farları da satacaksınız zaten.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ben Philips Xtreme Vision ampuller taktım kısalara. toplamda 90 TL'ye mal oldu ve 10dakikada da kendim taktım. Orjinal ampullere göre bariz şekilde daha iyi ve etkin aydınlatma sağlıyor. Arabayı satmaktan vazgeçersem uzunlara da aynısından takacağım. Tavsiye ederim. Belki en iyisi bunlar değildir, araştırışırsa daha iyisi de bulunabilir.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Philips Xtreme Vision tavsiye ederim. Bariz fark oluyor.
Dipnot : Xenon için muayene sırasında far yıkama ve otomatik ayar zorunlu diye biliyorum

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Philips Xtreme Vision tavsiye ederim. Bariz fark oluyor.
Dipnot : Xenon için muayene sırasında far yıkama ve otomatik ayar zorunlu diye biliyorum
+ Osram Nightbreaker Unlimited. Kullanıyorum, çok memnunum. Önceden de Nightbreaker kullanıyordum, -Unlimited modeli bir tık daha fazla aydınlatıyor. Philips Xtreme Vision ile performansları denk. İkisi de halojen. Muayeneden geçmesinde sıkıntı yok, tam tersine diğer araç sahipleri gıpta ile bakarlar :D
Kısalarda deneyin, sonrasında uzunları yetersiz bulmaya başlarsanız uzunlara da alırsınız.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,194
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sahip olduğunuz aracın fabrikasyon üretiminde farlar nasıl ve hangi mühendislikle üretilmişse aracı da o hale çevirmeniz gerek. Golf'ün fabrikasyon çıkışlı farlarında mercek varsa mercek olacak, far yıkama varsa far yıkama olacak.. Üretici nasıl yaptıysa öyle olmak zorunda. Farlarda oynama yapacaksanız da üreticinin yaptığı gibi yapacaksınız.

Bununla beraber muayene sistemleri ' kafalarına göre ' mantığıyla işlediği için her şartta geçebilir yahut kalabilirsiniz. Ama kurala bakarsanız durum budur.

Son düzenleme:

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,599
18,379
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Sahip olduğunuz aracın fabrikasyon üretiminde farlar nasıl ve hangi mühendislikle üretilmişse aracı da o hale çevirmeniz gerek. Golf'ün fabrikasyon çıkışlı bi xenon farlarında mercek varsa mercek olacak, far yıkama varsa far yıkama olacak.. Üretici nasıl yaptıysa öyle olmak zorunda.

Abi benim bahsettiğim yükseltme orjinal farlarla olucak zaten bütçesi varsa far yıkamalı tampon da takabilir.Comfortline araçtan geçerken altyapıyı da kurman gerekiyor biraz maliyetli.Ama yaptığına değer bence.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,194
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Abi benim bahsettiğim yükseltme orjinal farlarla olucak zaten bütçesi varsa far yıkamalı tampon da takabilir.Comfortline araçtan geçerken altyapıyı da kurman gerekiyor biraz maliyetli.Ama yaptığına değer bence.
Golf'lerde zaten bu iş kitabına uygun sonradan yapılabiliyor. Benim anlatmaya çalıştığım şu; vw, golf'e sadece halojen far koysaydı, xenon - bi xenon - led far gibi seçenekler sunmasaydı, sonradan dünyanın en iyi sistemini bile yapsan o araç muayenede kusurludur. Çünkü üreticinin o araca dair öyle bir üretimi yoktur. Eğer sen golf'te ki halojen farını bi xenon'a çevireceksen far yıkama zorunlu mu ? Otomatik yükseklik ayarı zorunlu mu ? v.b soruları bir kenara bırakıp üretici fabrikasyon bi xenon'u nasıl yapmışsa sen de aynısını yapacaksın. Anlatmaya çalıştığım budur.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
1-Otm yükseklik ayarı olacak far yıkama zorunlu değil diye biliyorum
2-Evet farlar standart highline olcak
3-2000-2250 ye farları temin etsek dolu şekilde high bcm-gateway otm yükseklik modülü vs 3500 ü bulur.Ama orjinal xenon farınız olmuş olur.Üstündeki farları da satacaksınız zaten.

Hocam o maliyete germek istemiyorum... benim arabanın km si hızlı ilerliyor .. planım olmasa da bir anda satıp başka bir araç alabilir veya iş için tamamen taksi kullanımına geçmek gibi bir aksiyon alabilirim .. benim derdim böyle ampul değiştirerek bir kazanım olup olmayacağı üzerine ama yine de cevabın için teşekkürler

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
+ Osram Nightbreaker Unlimited. Kullanıyorum, çok memnunum. Önceden de Nightbreaker kullanıyordum, -Unlimited modeli bir tık daha fazla aydınlatıyor. Philips Xtreme Vision ile performansları denk. İkisi de halojen. Muayeneden geçmesinde sıkıntı yok, tam tersine diğer araç sahipleri gıpta ile bakarlar :D
Kısalarda deneyin, sonrasında uzunları yetersiz bulmaya başlarsanız uzunlara da alırsınız.

Mesaj alındı ... bir araştırayım bunları ... olmadı internetten sipariş verip kendim takarım..

Not : elektrik sistemine ek yük getirmez değil mi ? Orijinal farların gücünü bilmiyorum .. bunlarında aynı olmasını tercih ederim

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,599
18,379
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Hocam o maliyete germek istemiyorum... benim arabanın km si hızlı ilerliyor .. planım olmasa da bir anda satıp başka bir araç alabilir veya iş için tamamen taksi kullanımına geçmek gibi bir aksiyon alabilirim .. benim derdim böyle ampul değiştirerek bir kazanım olup olmayacağı üzerine ama yine de cevabın için teşekkürler

Ampul değişmek de gayet mantıklı aslında.Philips Xtreme Vision gayet güzel ampüldür.Hem Osram’lara göre biraz daha uzun ömürlü hem de aydınlatması iyi.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok

Osram sitesinden araca göre ampul aratınca bana bu çıktı (kısa)
16627_0NS_2391_616x606_e5d64665.jpg

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,194
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Osram sitesinden araca göre ampul aratınca bana bu çıktı (kısa)
16627_0NS_2391_616x606_e5d64665.jpg
Osram laser ve philips racing vision modelleri denk modellerdir. Ama bu ampullerin çalışma saati, yani ömrü oldukça düşüktür. Farları yaktığınız süreye göre 1 yılı zor çıkarır öyle söyleyeyim.

Osram nightbreaker unlimited ya da philips xtreme vision %130 hem nispeten daha uzun ömür hem de bununla beraber güzel performans sunabiliyor.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Osram laser ve philips racing vision modelleri denk modellerdir. Ama bu ampullerin çalışma saati, yani ömrü oldukça düşüktür. Farları yaktığınız süreye göre 1 yılı zor çıkarır öyle söyleyeyim.

Osram nightbreaker unlimited ya da philips xtreme vision %130 hem nispeten daha uzun ömür hem de bununla beraber güzel performans sunabiliyor.

Tamam o zaman ... bu tecrübe de önemliydi benim için...
Peki nerelerde satılır bu .. nokta atışı, koç taş, bauhaus falan gibi biryerler biliyor musunuz ?

Yolda dönerken bakayım diye düşündüm..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,194
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tamam o zaman ... bu tecrübe de önemliydi benim için...
Peki nerelerde satılır bu .. nokta atışı, koç taş, bauhaus falan gibi biryerler biliyor musunuz ?

Yolda dönerken bakayım diye düşündüm..
Ben genelde sanayide bildiğim bir oto aksesuarcıdan alıyorum. Onun haricinde ki kitle de internette sipariş geçiyor. Söylemiş olduğunuz yerlerde otomobil far ampulü satılıyor ama bu markalar bulunur mu ondan emin değilim işte. İsterseniz bir bakın. Olmadı netten sipariş geçersiniz. Bu arada ampulleri monte ederken cam yüzeyine dokunmayın. Her zaman ve sadece altındaki yuvarlak metalin dibinden tutun.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Ben genelde sanayide bildiğim bir oto aksesuarcıdan alıyorum. Onun haricinde ki kitle de internette sipariş geçiyor. Söylemiş olduğunuz yerlerde otomobil far ampulü satılıyor ama bu markalar bulunur mu ondan emin değilim işte. İsterseniz bir bakın. Olmadı netten sipariş geçersiniz. Bu arada ampulleri monte ederken cam yüzeyine dokunmayın. Her zaman ve sadece altındaki yuvarlak metalin dibinden tutun.

Tamamdır, bende dönerken İkitelli Atatürk oto sanayi ye bir uğrayayım o zaman
Teşekkürler

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Maliyet sorun değilse highline xenon upgrade güzel olur. Otomatik yükseklik şart. Far yıkama olmadan muayneden hafif kusurla geçersin ama yaparsan daha iyi olur . Mercek önü çamur toz görüşü az da olsa etkiler.

Maliyet sorun olacaksa Osram NB+ olur arkadaşların dediği gibi.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım