Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
231
226
1,185
İstanbul
Marka
BMW
MaşAllah MaşAllah, iki kez piston eritmek üzücü olsa da acayip bir şeye vesile olmuş. Güle güle gazlayın, kazasız belasız sürün.. 🧿

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Buraya sanırsam ilk defa yazıyorum fakat konuyu bir tanesi yakın zamanda olmak üzere baştan sona 3-4 kere okumuşluğum vardır. Yapılanlar harikulade, elinize emeğinize sağlık. Çok şanslı bir otomobil 👌
Çok teşekkürler.
MiTo'nun şansı da bakış açısına göre değişebilir. Kimisi senin gibi şanslı der, kimisi de ne çektin be MiTo der :D
Ama bence de şanslı :D

MaşAllah MaşAllah, iki kez piston eritmek üzücü olsa da acayip bir şeye vesile olmuş. Güle güle gazlayın, kazasız belasız sürün.. 🧿
Amin, çok teşekkürler.
Piston eritme işleri gerçekten tatsızdı. Maddi tarafı illa can sıkıyor, manevi olarak yaşananlar da baya tatsızdı. Ama biraz benim hızlı karar vermemden kaynaklandı ikinci durumu. Sonuçta sorun olduğu, OEM pistonların bu gücü beli durumlarda (kullanılan yazılımdaki korumalar ve kullanılan yakıtın kalitesi gibi parametreler) kaldıramadığı belliydi. Daha ilk motor gidişinde forged işine girmem lazımdı. Ama o gün için kimden, nereden alınır bu pistonlar bilemediğimden ve arabyı yatırmak istemediğimden, daha da fazla yatırmak zorunda kaldım.

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
231
226
1,185
İstanbul
Marka
BMW
Çok teşekkürler.
MiTo'nun şansı da bakış açısına göre değişebilir. Kimisi senin gibi şanslı der, kimisi de ne çektin be MiTo der :D
Ama bence de şanslı :D

Amin, çok teşekkürler.
Piston eritme işleri gerçekten tatsızdı. Maddi tarafı illa can sıkıyor, manevi olarak yaşananlar da baya tatsızdı. Ama biraz benim hızlı karar vermemden kaynaklandı ikinci durumu. Sonuçta sorun olduğu, OEM pistonların bu gücü beli durumlarda (kullanılan yazılımdaki korumalar ve kullanılan yakıtın kalitesi gibi parametreler) kaldıramadığı belliydi. Daha ilk motor gidişinde forged işine girmem lazımdı. Ama o gün için kimden, nereden alınır bu pistonlar bilemediğimden ve arabyı yatırmak istemediğimden, daha da fazla yatırmak zorunda kaldım.

Manevi tarafı tahmin edebiliyorum. Kişinin kendisinde oluşan baskı ve aileden gelen sorular..
Peki şöyle bir soru sorayım, OEM piston ve kol fiyatları ile forgedların arasında ne kadar bir fiyat farkı oldu sizin araç için Rahmi Bey?

Bir çok kişi böyle bir durumda OEM parçalar ile devam ediyor hatta 0,5'lik bir büyüme de oluyor. Tecrübeleriniz bu konuda meraklılara yol gösterebilir.

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
248
342
935
İstanbul
Marka
Tofaş
Manevi tarafı tahmin edebiliyorum. Kişinin kendisinde oluşan baskı ve aileden gelen sorular..
Peki şöyle bir soru sorayım, OEM piston ve kol fiyatları ile forgedların arasında ne kadar bir fiyat farkı oldu sizin araç için Rahmi Bey?

Bir çok kişi böyle bir durumda OEM parçalar ile devam ediyor hatta 0,5'lik bir büyüme de oluyor. Tecrübeleriniz bu konuda meraklılara yol gösterebilir.
Tahminimce 2,5-3 kat daha pahalıya gelmiştir Forged Setup

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo

Tahminimce 2,5-3 kat daha pahalıya gelmiştir Forged Setup
Bugunku kur ile nural marka oem spek oiston ve segman takimi 6500₺ civari. Bunu yaparken kol takimina bir sey yapmaya gerek kalmiyor.

Wossner forge piston ise 600€. Tabi forge piston almisken, kol da almak lazim, o da 850€.

Bunlarin yaninda her motor acildiginda sorun olsun olmasin ana ve kol yataklar, kapak contasi (abarth kalin conta) , alt takim conta, ust takim conta, bujiler vesaire gibi masraflar da ek olarak geliyor.

Bir de ek olarak eski kapak bir kac kez temizlik icin cok ufak miktar traslandigindan, onu da cope atip sifir mopar etiketli dolu kapak da aldim.

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
231
226
1,185
İstanbul
Marka
BMW
Bugunku kur ile nural marka oem spek oiston ve segman takimi 6500₺ civari. Bunu yaparken kol takimina bir sey yapmaya gerek kalmiyor.

Wossner forge piston ise 600€. Tabi forge piston almisken, kol da almak lazim, o da 850€.

Bunlarin yaninda her motor acildiginda sorun olsun olmasin ana ve kol yataklar, kapak contasi (abarth kalin conta) , alt takim conta, ust takim conta, bujiler vesaire gibi masraflar da ek olarak geliyor.

Bir de ek olarak eski kapak bir kac kez temizlik icin cok ufak miktar traslandigindan, onu da cope atip sifir mopar etiketli dolu kapak da aldim.
Ciddi bir maliyet farkı varmış gerçekten, elinize emeğinize sağlık diyelim o zaman.

Tekrar güzel günlerde kullanmanız dileklerimi iletiyorum size ve Mito'ya :)

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Dun yine bir cumartesi ve yine bir sanayi gunu idi.

1 Nisan'da p4track ile Korfez'de olacagiz o sebeple lastikleri simdiden hazirladim. Teledial jantlarda kislik lastikler vardi, onlari ve cup 2 leri ayni anda mitoya sigdirmayi basardim ve sanayi yolunu tuttum:

Jant lastik degisimi yapilip rot ayarina da baktirdim. Kamber iki on tekerde de -1.4 derece imis. Rotta ise biraz kayiklik varmis, onu hallettik.

Pist icin yag, fren hidroligi, disk, balata ve buji degisimi de yapilacak. Hepsi stoklu ama pistten onceki cumartesi yapacagim bu isi.

Sonrasinda da yag sogutucusu icin ikinci fani ekledim. Onun icin de biraz diy tarzi braket ve vidalar falan bir seyler yaptik usta ile.

Bolca kirli davlumbaz ici, ki o davlumbaz sozde buralari korumali, montaj sonrasi fotomuz:

Burada icimi rahatlatan detay, sagdaki fan baya bir suredir zaten burada ve bunca yair camura ragmen bozulmadi ise, fan saticisinin iddia ettigi ip67 degeri demek ki dogruymus.

Kendime not: Kaliperleri bastan boyamaliyim, neredeyse 1 yildir oteledigim bir is haline geldi bu.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım