Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Bugün de oil catch tank (OCT) montajımızı yaptık arkadaşlar.

Aliex'ten sipariş ettiğim OCT aşağıdaki gibi geldi.

zjv3W6.jpg

Tabi bahçe hortumundan hallice olan kendi borularını kullanmadım. Zaten çapı da uymuyordu. Parçaçıdan aldığım motor suyu hortumu hem arabanın üstündeki girişlere hem de OCT'ye tam geldi. OCT'nin kendisini de tornacıda büktürdüğüm 2 adet braketle açık filtre metal ısı duvarına montajladım. Üst kapak olmadan montaj detayları gözüken iki fotoyu şöyle bırakayım:

qd1bgD.jpg

MV50zQ.jpg

Borular biraz kalın kaçtığından, bir ara üst kapağı oturtamayacağımdan korktum ama, o da sıkıntısız tam yerine oturdu.

Kaput altı son durum:
v6db06.jpg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bugün de oil catch tank (OCT) montajımızı yaptık arkadaşlar.

Aliex'ten sipariş ettiğim OCT aşağıdaki gibi geldi.

zjv3W6.jpg

Tabi bahçe hortumundan hallice olan kendi borularını kullanmadım. Zaten çapı da uymuyordu. Parçaçıdan aldığım motor suyu hortumu hem arabanın üstündeki girişlere hem de OCT'ye tam geldi. OCT'nin kendisini de tornacıda büktürdüğüm 2 adet braketle açık filtre metal ısı duvarına montajladım. Üst kapak olmadan montaj detayları gözüken iki fotoyu şöyle bırakayım:

qd1bgD.jpg

MV50zQ.jpg

Borular biraz kalın kaçtığından, bir ara üst kapağı oturtamayacağımdan korktum ama, o da sıkıntısız tam yerine oturdu.

Kaput altı son durum:
v6db06.jpg
Takılmadan önce yapışan yağ kalıntılarını temizlemek mümkün olacak mı?

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Ne ise yarayacak abi bu
Stock araçların hemen hemen hepsinde, karterde buharlaşan yağ, hava filtresi ile turbo arasındaki hortuma verilir. Bu sayede söz konusu yağ motor içinde yakılarak yok edilir. Fakat bunun iki büyük yan etkisi vardır. Birisi, motor içi kurum tutması, diğeri de özellikle motoru sıkıştırırken afr'nin sapması. Bu yan etkilerden sakınmak için, söz konusu buharlaşan yağ OCT'de biriktirilecek.

Takılmadan önce yapışan yağ kalıntılarını temizlemek mümkün olacak mı?
Doğrusu bugün çok vaktim yoktu ama belki bir sonraki bakımda, tüm boruları söküp, tinerle temizlenebilir.

Sırf artık daha fazla yağ gelmeyecek diye, zamanla hortumlar içindeki yağ kendiliğinden kaybolur mu konusunda ben de şüpheliyim.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Malumunuz MiTo artık 8. yaşını da doldurmak üzere. Durum böyle olunca, direksiyon derisi artık yıpranmaya başlamıştı.

Bir de kafamda yarı alcantara olayı varfı bayadır ama İzmir'de insani fiyatlara bu işi yapacak usta bulamamıştım.

Sonunda, 6. sanayide emek oto döşemeyi buldum, serkan usta ile anlaştık ve işe başladık.

İlk etapta direksiyon simidini serkan usta alt ve üst yarısı alcantara, yanları ise delikli deri olacak şekilde kapladı.
MVPrp7.jpg

Sonrasında da kendim, direksiyon göbeğindeki gri plastiği 3D katbon ile kapladım.
qdmrMV.jpg

Bu sabah da araç üstüne montajı yaptık. Sonuç:
9a9OoO.jpg

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Oil catch tankin bazı ayrıntıları var diye biliyorum, böyle delik saysının fazla olması mı ne gerekiyormuş falan, biraz araştır istersen

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Oil catch tankin bazı ayrıntıları var diye biliyorum, böyle delik saysının fazla olması mı ne gerekiyormuş falan, biraz araştır istersen
Haklısın, oct'nin yağ giriş noktasında, buharı yoğuşturup sıvaya çevirecek bir süzgü olması gerekiyor. Aksi taktirde oct verimli çalışamıyor, yağ buharı olduğu gibi motor içine gitmeye devam ediyor.

Taktığım oct'nin süzgüsü de şöyle:
jgLYnr.jpg

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
B oct yi atmo araçlara takmamızın faydası varmıdır ? sürekli hava filtre borusu ve emme temizlemekten bıktım

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
B oct yi atmo araçlara takmamızın faydası varmıdır ? sürekli hava filtre borusu ve emme temizlemekten bıktım
atmo / turbo / benzin / dizel farketmez, tüm araçlar için faydası olan bir uygulama.

Üreticiler sırf ekstra servis maliyeti çıkmasın diye kaçındıkları bir uygulama bu oct. Bence kendi aracınıza da yaptırın derim.

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
atmo / turbo / benzin / dizel farketmez, tüm araçlar için faydası olan bir uygulama.

Üreticiler sırf ekstra servis maliyeti çıkmasın diye kaçındıkları bir uygulama bu oct. Bence kendi aracınıza da yaptırın derim.
abi aldığını önerirsen bende sipariş edeyim bir tane o zaman

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
abi aldığını önerirsen bende sipariş edeyim bir tane o zaman
Öneririm, zaten ben de tavsiye üzerine bunu aldım.

Çünkü bu OCT'lerde önemli husus süzgü olması ve bunda var o detay. Ayrıca çok büyük de değil, o sebeple kaput altında yer bulman da daha kolay olacaktır. Bir de, 2 farklı tipte boru girişi adaptörüyle geldi, genellikle sadece ince adaptör geönderiyorlar o da uymuyor. Bundaki büyük adaptör, kullanılan boruya tam uydu.

Sadece kullanılacak boruyu bir parçacıdan benimki gibi ayrıca almanı tavsiye ederim. Çünkü gönderdikleri boru gerçekten çok çirkin.

Link aşağıda:
Aliexpress OCT linki

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Öneririm, zaten ben de tavsiye üzerine bunu aldım.

Çünkü bu OCT'lerde önemli husus süzgü olması ve bunda var o detay. Ayrıca çok büyük de değil, o sebeple kaput altında yer bulman da daha kolay olacaktır. Bir de, 2 farklı tipte boru girişi adaptörüyle geldi, genellikle sadece ince adaptör geönderiyorlar o da uymuyor. Bundaki büyük adaptör, kullanılan boruya tam uydu.

Sadece kullanılacak boruyu bir parçacıdan benimki gibi ayrıca almanı tavsiye ederim. Çünkü gönderdikleri boru gerçekten çok çirkin.

Link aşağıda:
Aliexpress OCT linki
sağolasın abi, veriyorum siparişi. Boruyu babamdan çalarım ben :D babalarımız meslektaş zaten :)

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Neredeyse 1 aydır tüm parçaları evde hazır bekleyen projeyi bugün sonunda hayata geçirdik, T-jet MiTo'ya 200 cell cat'ı taktık.

Parça listesini paylaşarak başlayalım:

Öncelikle, spor cat vs stock cat seramik görselleri ile başlayalım. Net şekilde görüldüğü üzere stock cat ciddi dar deliklerden oluşuyor. (Yukarıdaki stock cat)
nQgkG5.png

İlk iş olarak işaretlemeleri yapıp, kesmeye başladık. Önceliğimiz sport cat'ın gövdesi ile stock cat'ın ucunu birbirine tutturmaktı.
Nn43gN.jpg

k9gAL7.jpg

Sonrasında, boru kıvırma işine geçtik. Doğrusu dirsek bulamadığımızdan, tamamen kıvırma yaparak ilerledik. Dik büküm marullanmaya sebep oldu ama çok umursamadım doğrusu.
oXZ2zQ.jpg

Kıvrılan boruyu, araç üstünde katalizörle beraber güzelce ölçü alıp puntalamasını yaptık.
MVyXlk.jpg

r5VjdV.jpg

Sonrasında kaynakların üzerinden güzelce geçildi ısı yalıtım sargımız dp kısmına sarıldı.
V9LAyy.jpg

Son olarak da araç üstünde son kaynakları attık. Bu sayede artık egzoz sistemimiz 200 cell spor cat, 60'lık düz boru ve stock son susturucudan meydana gelir oldu.
7abY8P.jpg

İlk cold startımız:
[video=youtube_share;9AzGM-iJVHk]

İşlem tamalandıktan sonra yaklaşık 70 km kadar test sürüşü yaptım. Ses olarak cold start'ta biraz ses arttı ama motor ısınınca net bir fark var demek çok zor. Sadece araç yükte iken, derinlerden bir rezonans fark ediliyor. Yani ses artmadı ama daha içten, daha tok gibi bir hissiyat veriyor.

Performans olarak ise, araç stock egzozlayken 5. viteste ancak 5700 rpm civarı, 190 km hıza çıkar orada boğulurdu.

Ama güncel hali ile yine 5. viteste 6000 rpm e kadar çevirip, 200'ü görebiliyor. Hatta bunu her zaman test yaptığım otoban güzergahında üst üste 5 kez denedim, hepsinde sonuç aynı oldu.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Neredeyse 1 aydır tüm parçaları evde hazır bekleyen projeyi bugün sonunda hayata geçirdik, T-jet MiTo'ya 200 cell cat'ı taktık.

Parça listesini paylaşarak başlayalım:

Öncelikle, spor cat vs stock cat seramik görselleri ile başlayalım. Net şekilde görüldüğü üzere stock cat ciddi dar deliklerden oluşuyor. (Yukarıdaki stock cat)
nQgkG5.png

İlk iş olarak işaretlemeleri yapıp, kesmeye başladık. Önceliğimiz sport cat'ın gövdesi ile stock cat'ın ucunu birbirine tutturmaktı.
Nn43gN.jpg

k9gAL7.jpg

Sonrasında, boru kıvırma işine geçtik. Doğrusu dirsek bulamadığımızdan, tamamen kıvırma yaparak ilerledik. Dik büküm marullanmaya sebep oldu ama çok umursamadım doğrusu.
oXZ2zQ.jpg

Kıvrılan boruyu, araç üstünde katalizörle beraber güzelce ölçü alıp puntalamasını yaptık.
MVyXlk.jpg

r5VjdV.jpg

Sonrasında kaynakların üzerinden güzelce geçildi ısı yalıtım sargımız dp kısmına sarıldı.
V9LAyy.jpg

Son olarak da araç üstünde son kaynakları attık. Bu sayede artık egzoz sistemimiz 200 cell spor cat, 60'lık düz boru ve stock son susturucudan meydana gelir oldu.
7abY8P.jpg

İlk cold startımız:
[video=youtube_share;9AzGM-iJVHk]

İşlem tamalandıktan sonra yaklaşık 70 km kadar test sürüşü yaptım. Ses olarak cold start'ta biraz ses arttı ama motor ısınınca net bir fark var demek çok zor. Sadece araç yükte iken, derinlerden bir rezonans fark ediliyor. Yani ses artmadı ama daha içten, daha tok gibi bir hissiyat veriyor.

Performans olarak ise, araç stock egzozlayken 5. viteste ancak 5700 rpm civarı, 190 km hıza çıkar orada boğulurdu.

Ama güncel hali ile yine 5. viteste 6000 rpm e kadar çevirip, 200'ü görebiliyor. Hatta bunu her zaman test yaptığım otoban güzergahında üst üste 5 kez denedim, hepsinde sonuç aynı oldu.
Bundan bir kaç ay önce öylesine denk geldiğim bir TV programında mavi bi subaru ya egzoz yapmışlardı. Stock ve egzozluyu dynoya çıkartıp stock olanın daha fazla güç sahibi olduğunu gördüler. Yazılım attıktan sonra hedefledikleri güce ulaşabildiler anca.
Merak ettiğim bir yazılım güncellemesi gerekir mi anlık hava çıkışıyla alakalı? He bir de hava filtresi yapmıştın giriş ve çıkış arttı mekanik olarak. Yazılımsal olarak desteklemek gerekir mi?

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Bundan bir kaç ay önce öylesine denk geldiğim bir TV programında mavi bi subaru ya egzoz yapmışlardı. Stock ve egzozluyu dynoya çıkartıp stock olanın daha fazla güç sahibi olduğunu gördüler. Yazılım attıktan sonra hedefledikleri güce ulaşabildiler anca.
Merak ettiğim bir yazılım güncellemesi gerekir mi anlık hava çıkışıyla alakalı? He bir de hava filtresi yapmıştın giriş ve çıkış arttı mekanik olarak. Yazılımsal olarak desteklemek gerekir mi?
Setup a özel yazılım yapılsıdığında güncelleme gerekebiliyor.

Bir de arıza yandığında yazılıma müdahale olmazsa olmaz.

Ama zaten benim box'ın vaad ettiği güö, baya açık bir yazılıma denk geliyor, doğrusu daha önceden vaad edilen 183hp yi tam veriyormuş gibi de hissettirmiyordu. Şimdi biraz daha yaklaştık o değere.

Motor için son bir kurşunum daha kaldı, onu da yaklaşık 1 aya halletmiş olacağım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım