Yol Tutuşta Hangisi Üstün Focus Mk1 mi? Mk2 mi?

Ford Focus Mk1 Vs Mk2 Yol Tutuşta Hangi Araç Daha Üstün?

• Kullanılan toplam oy
    17

Suha Baltacı

Suha BALTACI
Düz Yol Gazcısı
19 Eki 2020
28
56
110
22
Kastamonu
Marka
Renault
Birisi yılına göre bulunduğu segmentte çok noktalı bağımsız süspansiyon kullanan ilk araçlardan, diğeri ise daha yeni daha teknolojik, Focus'un bu 2 tutulan modelinden hangisi sizce daha iyi yol tutuyor?

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
İkisini de kullandım, sahibi de olduk ama o dönemde tam manasıyla yol tutuşu tartacak hareketlerde bulunmadığım için bir şey söyleyemeyeceğim, zaten araçlarda 1.6 atmosferik 4 ileri tork konvertörlü şanzıman vardı o dönem bizim için daha çok A'dan B'ye araçlardı.

Ama kendi izlenimim olarak şunu söyleyebilirim ben sürüş olarak Focus 1'i çok daha dinamik buluyordum, Focus 2 eskisinin yanında daha stabil bir araç dolayısıyla ne zaman temiz bir Focus 1 görsem kafamı çevirip bakarım ama Focus 2'yi gördüğümde öbür tarafa bakıyorum-varsa sahibi kusuruma bakmasın darılmaca gücenmece yok, sahibi olduğumuz araçlar havadan yorum yapmıyorum-.hatatat

Sadece şasi hareketleri vesaire de değil, iç aksam da dahi Focus 2 daha ucuz ve zevksiz-ruhsuz- tasarlanmış, fotoğraflara bakarken bile bunu anlayabilirsiniz. Focus 1 'deki New Edge Design tasarım dilinden esinlenilen devrimsel bir yapısından daha ziyade ortalama bir araç olarak görüyorum Focus 2'yi.Muhakkak diğer markalara göre üstünlüğü vardır ama önceki nesli ile karşılaştırıldığında havada kalan bir model.

Kendi adıma Focus 1> Focus 2 'den.Muhtemelen daha güncel ve gelişmiş bir araç olduğu için teoride Focus 2'nin limitleri daha iyidir ama ''who cares?''.Bazen nesnel gerçeklerden daha ziyade hissiyatlar daha fazla fark ettiriyor.

Son düzenleme:

gokglsy

gökhan
Profesör
22 Ağu 2019
632
638
1,820
26
trabzon
Marka
Ford
kesin bir karar veremem ama focus her zaman en iyi yol tutan c segmentlerin liderliğine oynar. 2004 yılından 2015 yılına kadar 2002 focus sedan 1.6 ghia arabamız vardı.(şuan da dursa idi Türkiye'nin en temiz focus'u diyebilirdim. çünkü 2004 yılından 2015 yılına kadar 105.000 km anca gelmişti ve eğer satmasaydık 2015'ten şimdiye kadar yapılan km eklendiğinde 150.000 km anca olurdu. değişen yok boya yok sadece tavanda ve bagaj kapağında güneş yanığı var idi birde artan benzin fiyatları bu sabebler yüzünden satıldı. :(

2015'ten beri mk 2.5 focus sedan 1.6 tdci arabaya sahibiz ve ara ara eskiyi ararız nedeni ise 1)ağır kasa 2)kafa ağrıtan dizel motoru 3)yol sesi ve yalıtım 4)iç mekan işçilik sıkıntıları diyebilirim. 2002 ghia gidişi çok konforlu ve rahatmış kasa hafif ve çevikmiş satınca çok iyi anladık. ama şimdi diyeceksiniz mk 2.5 çöpe mi atalım hayır öncelikle ağır kasa oluşu yüksek hızlarda yola iyi oturuyor ve güven veriyor, direksiyon hissi güzel, tork'da genellikle hep düzensiz 110beygir gücü hissettiriyor. :)

akrabaların ve tanıdıkların arabalarında fazla yolculuk etmişliğim var focus mk1 ile karşılaştıracak olursam.
2004 opel astra g sedan 1.6 : hemen hemen aynı konfora yakın gibiler ama bana çevik hissettirmedi. focus daha hafif ve çevik gibi idi.
2004 skoda octavia 1.6 : iç mekan genişliği ve bagaj baya iyi focus'a göre ama gidişi, konforu bilindik vag :) yani kutuk gibi araba idi.
2005 ford focus hb 1.6 ghia benzin : bu kasaya ilk bindiğimde mk1 göre iç mekan gelişmiş ve sanki kalitede biraz artmıştı. ama bu kasa biraz ağırlaşmıştı 2002 1.6 sedan ile kırmızı ışıklarda kalkmıştık 2002 baya bir öne geçmişti ama bu kasada yüksek hızlarda güven ve yola çok iyi oturuyordu, viraj dönerken güvenli hissettiriyordu.
2007 ford focus sedan 1.6 tdci ghia : ilk bindiğimde dizelin tork'u gidişi baya bir güzel hissettirmişti konforu fena sayılmaz iyi güzel araba idi ama bir eksiklik var gibi hissetiriyordu konfor desen iyi idare eder gibi ama direksiyon ve sürüş iyi idi.
2010 focus hb 1.6 tdci trend x : kuzen sıfır almıştı ilk bindiğimde hemen hemen aynı araba işte demiştim ama bariz biraz daha ucuzlaştırmışlar gibi hissettirdi.

Son düzenleme:

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
377
765
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Focus 1 ve 2'ye sahip oldum.
Focus 1 ağır kazalı olduğu için onun hakkında yorum yapmayacağım ancak focus 2 ciddi manada sevdiğim bir otomobildi, çok iyi kondisyonda 2009 model 2.5 kasa diye adlandırılan makyajlı versiyondu. 1.6 Ti-VCT motor ve 5 ileri manuel şanzımana sahipti. Ben aldığım zaman sıfır orta halli bir markanın sıfır lastiği vardı. Çok güzel yol tutuşu ve konforu vardı beğendiğim araçlardan biridir kendisi. 63bin km'de alıp 66bin km'de satmıştık. Değişen boya hasar kaydı yoktu 49bin liraya almıştım. :) Şimdi sanıyorum 100 bin üstü olmuştur fiyatı. :)
Screenshot_20210212_094302_com.dogan.arabam.jpg

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım