Yalnızca otomotivde değil çoğu sektörde markalar, kuruldukları günden itibaren bir imaj oturtmak için çabalar. Bu 10 ay da sürebilir, 10 yıl da.

Yeterince tanındıktan ve güvenildikten sonra, rekabet de yeterince çetin geçmiyorsa, yapılan yatırımların çapı gün be gün küçülür, ortaya konan ürünlerin muadillerine attığı fark azalır. Artık ürünün kendisine değil pazarlamasına kasılmaya başlanmış ve ilk günkü kadar sıkı çalışmaya gerek kalmamıştır; müşteri zaten ikna olmuştur.

Skoda’nın son yıllarda çıkardığı otomobiller, Volkswagen’e geçmeden evvelki intibasını kırmak için grubun tüm imkanlarından faydalanarak çoğunlukla üstün bir değer sunuyorlardı. Ancak yeni Octavia, sanki sonraki döneme geçişin ilk sinyallerini veriyor.

Çeklerin simgesinin son hali, üç hayati kusurla geliyor: A segmenti standartlarında izolasyon, supercar standartlarında sürüş konforu ve hiçbir standarda uymayan tutuş dengesi(zliği).

Esasında 450 km sürdüğümüz test aracından bunları çıkarınca tablo parlak. Müzik sistemi kaliteli, ekran ve menülerin hem grafikleri hem kullanımı başarılı, arkası oturma odası, bagajı hangar, her yeri göz/kanca/fileyle dolu, uzunları harika aydınlatıyor, dönüş çapı kısa.

DSG’nin TDI’la uyumu da kusursuz. Motor karmada 5.5 litre yakıyor ve güzel yürüyor. Dunlop Sport Maxx RT’lerle araba çok etkili duruyor, hiç kafadan kaymıyor ancak arkasını mütevazı süratlerde bile bırakmaya kalkıyor. Bu davranış ESP’nin hatrına görmezden gelinebilir ancak yoldaki en ufak pürüzü kabine aktaran süspansiyon ve kuş uçsa içeri duyuran yalıtım, arabayla yaşamayı zorlaştırıyor.

Önceki nesille karşılaştırınca yeni Octavia’nın 100 kg’luk hafifliği ve buna paralel tüketim/performans üstünlüğü öne çıkıyor. Ayrıca arka taraf kıyas kabul etmeyecek oranda geniş ve bagajı daha büyük. Kadranlarla konsoldaki ekranlar da çağ atlamış.

Lakin orta konsolun üstündeki kapaklı eşya gözü bu kez atlanmış ve konfor ile izolasyon alanlarında geri adım atılmış. Malzeme kalitesiyse benzer seviyede.

74 bin liraya satılan otomobil, denk bir Golf’ten 8 bin TL daha ucuz ve buna rağmen Highline’da opsiyonel sunulan çoğu donanım, Elegance’ta standart. Bunları da ekleyince fark 15 bin liranın üstüne çıkıyor.

Az ama öz kusurlarına rağmen Octavia, fiyat/performans başarısını sürdürüyor.

Yazı: And Mehmet ÇETİN

15
Kimler Neler Demiş?

avatar
12
3
0
 
10
emre01KutluhanDraje205musclecarKerim@
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
emre01
Üye
emre01

octi kullanmayı sevdiğim bir araç.. ama yeni kasasıyla işler çığırından çıktı..ben bu kadar arkasını çabuk bırakan bu kadar zarta zurta esp açan bir araba görmedim resmen arabayı arkasını bıraksın da esp arka balataları boşa harcasın diye dizayn etmişler 🙂 1.0 tsi denedim allahımm o ne tatlı bir motor sesi ve devir bandı.. gayet başarılı turbo gecikmesi azalmış..fakat maalesef sıfır yol tutuş sıfır izolasyon.. jetta candır can =)) 120 ile octinin terlettiği virajları jetta ile 170 ile tek elimle dönüyorum 🙂

cerberra
Üye
cerberra

2016 model 1.6 tdi style dsg test etme imkanım oldu, şöyle söyleyeyim aracın iç kullanım alanından ve tasarımından çok etkilendim, sürüşe gelince ise eski kasaya göre daha çevik (hafifliğinden), çok zorlama şansım olmasa da yol tutuşunu normal bulduğum, ses yalıtımı da fena olmayan bir araç olmuş. VW modellerine göre özellikle sağlamlık hissini korurken doluluk ve fiyat kalite indeksi beni Skoda’ya yöneltti, Jetta’dan çok daha iyi bir alternatif gibi geliyor bana.

musclecar
Üye
musclecar

Bende bir güncelleme paylaşayım, arabanın yol tutuşu artan kilometreler ile arttı ilginç bir şekilde ilk zamanlar her istediğimde arkası gelirdi, şimdi baya saçmalamam gerekiyor. Özellikle ani ağırlık transferine sokmadıkça çok kararlı viraj dönüşü var.

Draje205
Üye
Draje205

4300 de arabam.. lastikler de cinterato p7 sanırım..dunlop sport max degil.. umarım dediğiniz gibi olur.. arka kısımda dedigim gibi ani kopma..ön tarafta da yuzme efekti var.. sinan’ın bahsettiği gemimsi yüzmeler falan..ben fiestadan kalma alıskanlıkla gozumu kapatıp giriyorum bazen virajlara olan bu.. otoban arabası arakadas da altta yazmıs 130 a cruse baglıcan.. otobanda gidicen tatlı tatlı.. yalıtım uzmuyor suspansiyon da uzmuyor..ama mutlu da etmiyor

Draje205
Üye
Draje205

2015 nisanda teslim aldım aracımı.. dun oyle bir koptu ki arkası kanım dondu.. buraya gelip yazma ihtiyacı hissettim.. o derece.. 2005 fiestamla girdiğim yaklasık u donus yakın bir kopruı altı cıkısında benzer hızda girdim.. arka aniden oyle feci koptu ki.. gazdan ayagımı cekip esp toplasın diye bekledim oylece.. bir daha ki arabamı octavia almam kanım dondu resmen.. bi anda bıraktı:S:S

Kerim@
Üye
Kerim@

Arkadaşlar 2013 model ile 2015 model arasında büyük bir fark var ama ben size kendi denedik lerimide anlatıyım.

İstanbul park yolunu hepimiz biliyoruz zaten bütün yayıncılarda o yolu kullanıyor,140 ile sert bir viraja girdim direk önden kaydı ve arkasını bıraktı,

arkasından kademeli olarak 160,180 ve 200 ile aynı hareketleri denedim, kesinlikle Octavia bu hareketlerin arabası değil.

bu araba 130 ile sol şeritten tatlı tatlı gitme arabası,xds ve esp durumu kurtarıyor ve kazaya sebep olmuyor ama yeni başlayan yada pist tecrübesi olmayan korkar.