• Motor: 1595 cc, 4 silindirli turbo benzinli
  • Güç: 156 hp @ 5300 d/d
  • Tork: 250 Nm @ 1750 – 2750 d/d
  • Şanzıman: 7-ileri, tork konvertörlü otomatik
  • 0-100 km/s: 8,5 sn
  • Son hız: 223 km/s
  • Test tüketimi: Ortalama 8 litre/100 km
  • Ağırlık: 1425 kg
  • Bagaj hacmi: 480 litre
  • Fiyat: 159.000 TL

Hevesli ve doğrusal motor
Keyifli sürüş dinamikleri
Yüksek tutuş limitleri
Direkt çalışan direksiyon
Sıkıntısız şanzıman
Zarif iç mekan
Eşya gözleri

– Zayıf yalıtım
– Gergin süspansiyonlar
– Şanzımanın manuel mod ekskikliği
– Kullanımı zor kumanda ve menüler
– Çıkış gücü ve bası düşük müzik sistemi
– Erişimi zor flaşör düğmesi ve torpido gözü

Foto galeri için tıklayın!

 

53
Kimler Neler Demiş?

avatar
48
5
1
 
48
mdumanSaVasoleacnkakyzsafir
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
mduman
Üye
mduman

Merhaba,

2 yıldır bu aracı kullanıyorum. 2 haftadır videolarınızı izliyorum.

Kendi aracımla ilgili testi büyük bir dikkatle izledim. Yorumlarınızın büyük bir kısmına katıldım. Ancak nihai puanınıza katılamadım.

2 yılın sonunda araca vereceğim puan 8’den aşağı olamıyor. (Ses sistemi gibi bazı ekstra donanımların da bunda etkisi olabilir.)

Siz nihai puanınızı fiyat / performans’a göre puan veriyorsunuz sanırım. Keşke fiyata bakarak, ve bakmadan 2 farklı puan verebilseniz.. 2 yıl kullanım sonunda 6 puan bu araç için acımasız olmuş gibi geliyor bana.

saygılar.

SaVas
Üye
SaVas

Anladığım kadarıyla mercedes bu c serisini bozmuş ayrıca videoda da dediğiniz gibi artık araba firmaları birbirlerinin kopyalarını yapıyorlar sırf tasarım olsun diye tasarım yapanlar var

olea
Üye
olea

Arka koltuk mesafeleri çok dar, araç dört kapı ama sanki coupe gibi arka bölüm yapılmış ayrıca arka koltuk oturma bölümü çok kısa olduğu için bacaklarınızın yarısı boşta kalıyor. Uzun boylular yeni C’yi pek sevemeyecekler..!

cnkakyz
Üye
cnkakyz

bu araçta 47 litre benzin deposu var çok küçük değil mi ?

safir
Üye
safir

bu arabanın şanzımanına sıkıntısız yazılması beni şaşırttı açıkcası. vw cc sahibiyim.araç değiştirmek için bmw f30 320ed ve mercedes c180 amg araçların test sürüşünü yaptım.2 aracı aynı gün kullanınca daha net bir fikir oluşuyor.öncelikle c180’in şanzımanı çok kararsız.downshiftingleri kötü.aracın çokta doğrusal hızlanan veya hızlanmak isteyen bir motoru yok.gazı kapattıgınızda eski 4 ileri otomatiklerde görülen bir gecikme mevcut.turbo lag ile karıştırılmasın kastettiğim. süspansiyon konusunda fikirlerinize katılıyorum. genel olarak c180 bende hayal kırıklığı yarattı.son yıllarda motor konusunda audi (vag grubu demek daha doğru sanırım) ve bmw’nin gerisinde kaldıkları teknik verilerle gözlenen bir durumdu fakat süspansiyon konforu gibi mercedes’in efsaneleştiği konularda gözetilen maliyet kaygısı… Read more »