Audi, katı emisyon kuralları gereği altı yıl içerisinde tüm RS modellerini elektrik destekli üreteceğini açıkladı.

Audi’nin bu kararı vermesindeki en büyük etken şüphesiz 2021 yılında Avrupa’da  yürürlüğe girecek olan; araçların kilometrede 90 gr’dan daha az  CO2 salınımına müsade eden katı emisyon kuralları oldu. Audi’nin Quattro bölümü genel müdürü Heinz Hollerweger, RS modellerinin gelecekteki emisyon kurallarına uyabilmesi için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Elektrik desteği ile birlikte 2020 yılında tüm RS modellerini 100 g/km’lik CO2 salınımının altına çekeceklerini söyleyen Hollerweger, yakın zamanda bu modellerden bazılarının  RS5 TDI Concept’te de gördüğümüz; “hibrid turboşarj” ile donatılacağını da belirtti.

Hollerweger, hibrid sistemlere ve gelecekteki otomobillerde yakıt hücreleri ile beraber kullanılması düşünülen “Süper kapasitör”lerin önemine de değinerek: “5 silindirli bir hibrid aracın teknik olarak bir getirisi olmayacak.  Süper kapasitörleri, hibrid araçlardaki ağırlığı azaltacak çekici bir alternatif olarak görüyorum fakat bunun maliyetleri arttıracağını da söylemeliyim.” diyerek hibrid sistemlerin geleceği ile alakalı görüşlerini belirtti.

Son olarak Hollerweger, gelecek nesil RS4’ün V8 bir motor yerine daha verimli ve turboşarjlı bir V6 üniteye geçmesinin yararlarına olacağını da ifade etti.

 

 

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir