Mazda 6 2.2 litrelik dizel motoru ile 20 adet rekoru tek seferde kırmayı başardı. Test Almanya Papenburg’daki ATP oval test pistinde 3 adet Mazda 6 ile gerçekleştirildi. 24 saat boyunca zorunlu duraklamalar haricinde otomobillerin tam gaz gittiği testte FIA’nın 2.0-2.5 litre dizel kategorisindeki en hızlı otomobil ünvanın yeni sahibi Mazda 6 oldu.

Rekor denemesi sırasıda 221km/s’lik ortalama hıza ulaşan Mazda 6 günlük kullanımda ise 100km’de sadece 4.2 litrelik karma yakıt tüketimi ile aynı zamanda ekonomik olduğunu kanıtlıyor. Bir önceki rekortmenden 11km/s daha yüksek ortalama hıza ulaşan Mazda 6 23 pilotun katılımı ile toplamda 5300km yol kat etti.

PAYLAŞ
Önceki içerikFord’dan SEMA’ya bir düzine Mustang
Sonraki içerikX5 M ve X6 M Göz Kırptı
Utku Ulaş Tekin

Dört yaşımdayken babamın aldığı benden bir kaç ay büyük olan 92 model Renault Spring ile başladı tüm bu macera. İnsanların kullandığı hareket eden nesnelerin keşfine başlıyordum. Yaşım ilerledikçe daha da artan bir heyecan oldu bu nesneler içimde. Sonradan bu nesnelerin aslında nesne olmadığını, sadece otomobil tutkunu olan insanlar tarafından görülebilen ruhları olduğunu keşfettim. Fakat sıkıntı bu ruhları görebilen diğer insanları bulmaktı. Arayışın son bulduğu durak ise Otopark.com oldu.

Kimler Neler Demiş?

8 Yorum "Yeni rekortmen Mazda 6"

Bana bildir
avatar
Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
farukalyuz
Üye

Yanılmıyorsam 1600-2000cc rekoru da Astra 2.0 CDTi ünitenin olması lazım.

bucar1
Üye

O 4.2 değeri ortalama hız 221 iken mi yoksa standart fabrika verisi mi

spawncem
Üye

100 km de 4.5 litre vergi olmasa 1200 yerine canavar gbi 2200 motor alınır da işte ahhh ah

GomodoEjderi
Üye

Emisyona dayalı vergilendirme gelecek mazda coşacak diye beklerken, mercedes ve bmw 1.6Litrelik ünite kullanıyor diye vergi dilimini 2.0Litre ile aynı seviyeye çıkartmayı planlıyorlar. Tabi bu neye yarar, 1.4Litre ile passat satabilen doğuş otoya yarar.

e.g.uysal
Üye

Ah ötv ah… Testi mevcut bu arada.

wpDiscuz