Tiff Needell, Volvo kamyonla meydan okuyor

Dünyanın en hızlı spor otomobillerinden Koenigsegg One:1'e Volvo FH modeliyle meydan okuyor.

5

Uzun yol ağır yük taşımacılığı için üretilen Volvo FH’in karşısında, 0 km/s’ten 400 km/s’ye 20 saniyeden daha kısa bir sürede ulaşabilen ve hızını daha da artırabilmesinin yanı sıra dünyanın en hızlı araçlarından biri olan Koenigsegg One:1 var. Kamyonun sürücü koltuğunda, normalde İngiliz yapımı bir otomobil programı olan Fifth Gear’ı sunan, motor sporlarının deneyimli ismi Tiff Needell oturuyor. Birkaç saniye sonra iki araç, İsveç ‘in güneyinde yer alan ve yokuşlarıyla, keskin virajlarıyla tanınan Knutstorp yarış pistinde karşı karşıya geliyor. Şansları eşitlemek için Volvo FH küçük bir avantaja sahip: Volvo FH bir turu tamamlarken, Koenigsegg’in iki turu tamamlaması gerekiyor. Buna rağmen, sonucu kestirmek gerçekten de zor.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=PlFiKo64kQw?rel=0&controls=0&w=560&h=315]

 Yarış pistinde kamyon

Tiff Needell; “Bir yarış pilotu olarak hiçbir zaman korkmazsınız. Aracınıza daima güvenirsiniz. Bir yarış pistinde kamyon sürmek konusunda hiç tecrübem olmadığı için biraz endişeliydim. Ancak kısa bir süre kullandıktan sonra Volvo FH’e tam olarak güvenmeye başladım.” dedi. Bir kamyonun bir yarış otomobiline meydan okuması şaşılacak bir durum değil. Bu sonuç bir tesadüfün eseri de değil. Volvo FH’deki piyasaya yeni sürülen I-Shift çift kavramalı şanzımanın temeli spor otomobillerde de kullanılan bir teknolojiye dayanıyor.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=E5vgJ-LyUSM?rel=0&controls=0&w=560&h=315]

 Lider iki marka

Volvo Kamyon Halkla İlişkiler Yöneticisi Per Nilsson; “Bir Volvo FH ile bir Koenigsegg One:1’i karşı karşıya getirmek, yeni şanzımanımızın sürüş kolaylığı konusundaki vaatlerini yerine getirip getiremediğini görmenizi sağlayacak büyük bir sınavdı.” diyor. Tiff Needell, sonuçları açıklamamakla birlikte kamyonun performansından etkilendiğini itiraf ediyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Çift kavramalı I-Shift kesinlikle inanılmaz ve kendini özellikle yokuşlarda gösteriyor. Kamyon devirden düşmüyor ve vites değişikliklerini sürücüsüne hissettirmeden, düzgünce sürdürüyor. Fren yaptığınızda vitesi rahatça küçültüyor. Kamyon kesinlikle bir spor otomobilin ruhuna sahip.”.

Koenigsegg’in kurucusu ve CEO’su Christian von Koenigsegg; “Heyecan verici mücadelelere her zaman açığız. Aynı zamanda bir Volvo Kamyon’a karşı yarışmak özellikle eğlenceli, çünkü araçlarımızda spor otomobil teknolojisi kullanmanın getirdiği avantajlardan çok daha fazla ortak nokta var. Her iki taraf da kendi segmentlerinde lider olan iki seçkin İsveç markası” diyor.

Radikal

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
SinanSRKYYarenCin33Brkyjeocem@mercedesasigi Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Brky
Üye
Brky

Ccc Tiff Reyiz ccC !! Top Gear ekibini tek başına tokatlar!

SinanSRKY
Ziyaretçi
SinanSRKY

🙂 komiksin

jeocem
Üye
jeocem

Valla adam kendini izletmeyi biliyor. Çok eğlenceliydi.

Sefa Binici
Üye

belki volvo fh 1 6 nın 700 hp lik versiyonu olsaydı daha etkili olabilirdi. 🙂

YarenCin33
Üye
YarenCin33

Şu an çift kavramalı I-Shift sadece 460, 500 ve 540 BG’lik motorlarda sunuluyor.