Firmaların hazırladığı araç kataloglarında yazan yakıt tüketimi rakamlarının hiçbir zaman gerçeği yansıtmadığını hepimiz biliyoruz. Ancak son bulgular bu farkı bilmemize rağmen hala saf olarak değerlendirilebileceğimizi gösteriyor. Bahsedilen bulguların sahibi Transport & Enviroment (Ulaşım ve Çevre) isimli Avrupa’da çevreci ulaşım çözümleri üzerine uğraşan bağımsız bir hareket. Biz, bazen çevrenin korunumu adına düşünürken ulaşımdan daha büyük sorunlar olduğunu düşünüyoruz ama ne yazık ki T&E’nin rakamlarla ilgili ortaya çıkarttığı bu gerçekler otomobil üreticilerinin sonuçları adeta manipüle ettiğine bir kanıt oluyor. Ancak belki de bu bir manipülasyondan ziyade sadece yasalardaki açıkları kullanmaktan ibaret.

T&E, yaptığı araştırma ile üreticilerin yıllardır testler konusunda zaten hiçbir zaman gerçek tüketim verilerini vermediğini ancak bugünlerde geçmiş yıllara göre gerçekten çok daha farklı verileri müşterilere sunduğunu gösteriyor. 2001 yılında üreticilerin vaad ettiği ile gerçekte olan tüketim arasındaki fark %8 iken bugün aynı fark %31’lerde geziyor. Yani bunu tüketim değerleriyle açıklarsak, 2001 yılında üretici 5 lt/100 km derken aslında 5.4 lt/tüketim oluyordu. Bugünse üreticinin sunduğu aynı 5 lt/100 km’lik tüketim aslında 6.5 lt/100 km.

T&E’nin araştırmasına göre ise bu konunun lideri Mercedes. Mercedes’in katalog yakıt tüketimi ile gerçek yakıt tüketimi arasındaki fark %40. Yani 5lt/100 km katalog verisi aslında 7lt/100km. Bunu katalogdan karşılaştırıp daha çok para vererek tutumlu olması için aldığınız dizel bir motor için düşünürsek, motor seçimindeki amacınızdan bir hayli saptığınızı görmek çok da zor olmuyor.

Mercedes’in hemen ardından ise BMW geliyor. 3. sırada ise Ford var. Listenin en alt sıralarına baktığımızda ise Renault, Fiat, PSA Grubu (Peugeot-Citroen) ve Toyota’yı görüyoruz. Fakat listenin en altında kendine yer bulan bu üreticilerin gerçek hayatla olan farkı da %25 civarında.

Firmaların manipülasyonu tüketiciyi aldatmak, yalan söylemekten ziyade aynı araçların farklı şekilde kullanılmasından ortaya çıkıyor. Ancak sorun da tam olarak burada ortaya çıkıyor çünkü üreticilerin tüketim verilerini elde etmek için hazırladığı testte kullandığı aracın gerçek hayatta kullanılması mümkün değil.

Aşağıda T&E tarafından hazırlanılmış infografik sizin bu konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak: kimgecer.com

Tüketim Hileleri

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

23 Yorum "Yakıt tüketimi verilerinde ne kadar aldatılıyoruz?"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Onur
Ziyaretçi

Kendi kullanımımdan bahsedeyim Samsun şehir içinde meganeIII TCe benzinli aracımla 6,3-6,5 arası ortalama ile çok rahat geziyorum. Özellikle yeşil dalga uygulamasının bunda çok büyük faydası olduğuna inanıyorum. Yeşil ışığı yakaladığınızda Atakum’dan merkez Canik’e hiç durmadan düşük değerlerde o trafikte gidebiliyorsunuz. Çok yoğun akşamlarda trafiğe girsem yakalansam dahi 6,6 ortalamayı geçmedim daha Samsun içinde

ufukk
Üye
Konu eski ama ben şimdi gördüğüm için ancak fikrimi yazabiliyorum. Şu ana kadar 0 km ve 2. el aldığım tüm araçlarımla, hem şehir içi hem de şehirler arası yolda fabrika verilerinin altına düşmeyi başardım. Öyle yavaş falan kullanarak da değil, hız sınırları dahilinde ve düzgün kullanarak… Işıklara 50 metre kala gaza basan, bütün kalkışları dip gaz yapan, yokuş aşağı gaz kesmeyi bilmeyen, sürekli gaz-fren döngüsüyle araç kullanan sürücülerin fabrika verilerini tutturamaması normal. Bu arada pek bilinmeyen bir teknikten bahsetmek istiyorum; en düşük tüketim için seyir hızı sabit tutulmalı ve seyir hızına sanılanın aksine hızlı bir şekilde çıkılmalıdır. Yani diyelim ki… Read more »
Burak Yavuz
Üye

O kadar araba kullandım . Renault’un dizelleri kadar az yakan ve fabrika verisine kolay ulaşılabilen araç görmedim. Ankarada megane 2 dizel ile 6 full depo arda arda 1200 km’nin üzerini gördüm. Ortalamam 4.3-4.5 litre.

hatatahatch
Üye

Genelde gürültülü çalışan (tabiri caizse traktör gibi) dizel motorlar az yakıyor.

musclecar
Üye

Testlerin belli normları var. Örneğin şehir içi testi 4 km mesafede ortalama hız 19 km olacak şekilde ve soğuk motor ile yapılıyor. Ama çoğumuz fabrika verisi şehir içi tüketimine ortalama hız 25-27 km aralığında olduğunda ulaşabiliyoruz. Bunun sebebi Yazıda belirtilen kurnazlıklar ve testteki kullanım tekniği. Şehir içi testinde sürücüler 0-50 hızlanmasını 26 saniyede tamamlıyorlarmış testte. Günlük hayatta ise bu süre genellikle 10 sn civarındadır hatta seri kullananlarda 6-7 sn arası. Kullanımda bu kadar fark varken, kimse katalog verisini yakalamayı hayal etmemeli. Şuanki testler ancak araçlar arası karşılaştırmalarda kullanılabilir.

SinanSRKY
Ziyaretçi

Transporter kullanıyoruz, katalog 9.5 şehir içi yakıyor diyor ama 8.5 ile çok rahat dolaşıyoruz. Hatta kassak bayağı bayağı 8 litreye düşer.

adem
Ziyaretçi

transporter’ın hangi modeliyle ve hangi şehrin içinde 8,5 lt yakıyorsunuz? Arkadaşta accent blue crdi dct var, ist ş.içi 7,5-8,5 lt arası yakıyor.