Hem lüks hem performanslı araba severler artık kendilerini cennete düşmüş gibi hissedebilirler.

320 hp’lik BMW M235i, 355 hp’lik Mercedes-Benz A45 ve CLA45’in olduğu listeye bir yenisi daha eklendi: 362 beygiri zaptetmeye çalışan beş kapılı Audi RS3.

Kaputunun altındaki 2.5 litrelik makinenin tahriklerine kapılan Audi, 465 Nm torkla 0-100 km/h hızlanmasını 4.3 saniyede tamamlıyor. Son hızı 250 km/s olarak sınırlandırılan arabanın, istenmesi durumunda 280 km/s’te ulaşacak şekilde ayarları yapılabiliyor. Muhafaza ettiği 5 silindiri sıralı biçimde yerleştirilen RS3, 7 kademeli çift kavramalı şanzımanı ile sahibi olduğu kudreti Quattro teknolojisiyle torque vectoring (virajlarda iç ve dış tekerleklere uygulanan torku yöneten sistem) özelliğini kullanarak dört tekerleğe aktarıyor. Aktarım opsiyonel olarak yüzde 50 ile 100 arasında bir değerde arka tekerleklere yapılabiliyor.

Kabaca söylemek gerekirse yeni RS3, aniden ortaya çıkabilen deli gücünü daha iyi kontrol edebilmesi için standart A3 Sportback’e göre yere 2.5 santimetreden daha fazla yaklaştırılmış. Ayrıca manyetik amortisörler de opsiyonlar arasına eklenmiş.

Opsiyon listesindeki diğer bir yenilik ise müşterilerin ön frenler için karbon fiber seramik sipariş edebilme seçeneği sunulmuş. Selefine göre yaklaşık 55 kilo veren RS3 kimilerine göre rejime girmiş şeklinde yorumlanıyor.

Bu sürat makinesi teknik özellikleriyle ne kadar baş döndürücü olsa da sadeliğiyle de bir o kadar ağırbaşlılığını koruyor. RS3’ün ön tarafında daha geniş hava girişlerine ve alüminyum görünümlü parçalara yer verilirken, arkadaki siyah difüzör ve çift egzoz çıkışı ile az miktarda da olsa RS3 asi yüzünü dışa vurma fırsatı yakalamış. Tavan spoyleri ve aynalardaki alüminyum kaplamalar ise göz alıcı detaylar arasında öne çıkıyor. İç mekanda ise Nappa ile kaplı spor koltuklar ve altı kesik Alcantara-deri karışımı direksiyon tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor. Fakat gerçekten sportif bir hava isteyenler için Audi ilk defa kompakt sınıfta fabrika çıkışı karbon fiber yarış koltuklarını opsiyonel olarak sunuyor. Opsiyonel koltuklar ayrıca standart spor koltuklara göre 7 kilogramlık ağırlık avantajı ile performansa katkıda bulunuyor.

Avrupalı distribütörler RS3 Sportback dağıtımının yazın başlayacağını söylerken Autoblog’a konuşan Audi sözcüsü Mark Dahncke ise arabanın A.B.D.’de satılmayacağını açıkladı.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum "En ateşli hatchback"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
tyler
Üye

Yanlış mı anladım yoksa audi arkadan itiş araba mı üretiyor?

mecheng
Üye

Bu jant nedir arkadaş hele o arka difizör ya sanki maslak sanayide yapılmış hiç orjinal gibi durmuyo. İnsan biraz görünüşe çalışır. RS yapıyosun bari tam yap dimi. Motoruna sözüm yok.