Yeni XC90 modeliyle Alman rakiplerine gözdağı veren Volvo, rakipleriyle eşit koşullarda yarışmaya kararlı. İsveçli marka, tarih boyunca kısıtlı finansal kaynaklarına rağmen elindekini en iyi şekilde kullanarak kalitesinden ve hedeflerinden ödün vermezken, Alman rakipleri karşısında ayakta kalmayı başardı. Son nesil güvenlik donanımları ile birlikte markanın gelmiş geçmiş en iyi hibrit sistemine sahip olan Yeni XC90, BMW X5’e rakip olarak geliştirilmiş. Harika bir görünüme sahip olan SUV, hepsi 4 silindirli olan motorlarıyla birlikte Almanlara karşı gücünü ortaya koyacak. Silindir sayısını arttırmak yerine daha verimli, çift turbolu ve hibrit motorları kullanmayı tercih eden Volvo, bu sayede hem çevreci hem de performanslı motorlar elde etmeyi başarmış.

Birkaç gün öncesine kadar sadece kağıt üzerinde verilerini gördüğümüz XC90’ın yeni çekilmiş bir hızlanma videosu Youtube’a düştü. XC90’ın İspanya’da gerçekleştirilen tanıtımda gazeteci Vadim Ovsiankin’in çektiği video, model hakkında bazı soru işaretlerini de ortadan kaldırıyor. Videoda yer alan XC90’ın kaputunun altında Drive-E ailesinin D5 diye adlandırılan 2 litrelik 4 silindirli dizel motoru kullanılırken bu motor, 1750 d/d’da 470 Nm tork ve 4250 d/d’da 225 BG güç üretiyor. D5 ünite, 2030 kg’lık ağırlıkla rahatlıkla baş ederken motorun ürettiği güç 8 ileri otomatik şanzımanla yere aktarılıyor.

Volvo, Yeni XC90’ın D5 motorunun 7.8 sn’de 0’dan 100 km/s’lik hıza çıktığı belirtirken Ovsiankin’in çektiği videoda yol durumu ve aracın ağırlığına göre bu değer biraz daha uzun olabilir. Resmi olarak BMW X5 xDrive25d’ye göre biraz daha hızlı olan XC90, Avrupa piyasasında oldukça iyi satış rakamlarına imza atabilir.

Amerika’daki SUV sınıfı düşünüldüğünde yüksek hacimli ve özellikle 6 silindirli motorların tercih edildiği bu sınıfta Volvo’nun mevcut küçük hacimli motorlarıyla neler yapabileceği merak edilirken, hibrit üniteye sahip; 400 BG güç ve 640 Nm tork üreten, 0’dan 100 km’lik hıza 6.4 sn’de çıkan T8 modeli, Amerikalı tüketicilerin tüm beklentilerine cevap verebilecek gibi görünüyor.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "0-200 km/h"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
summi
Üye

Gösterge sayısal olarak akıcı gidiyor. Ama ibrelerin takılarak gitmesi beni de rahatsız etti. Bu seviyede böyle şeyler olmaması lazım. Muhtemelen ufak bir update ile düzelir. Sorun yazılımsal gibi duruyor.

Renard
Üye

1,2,3,4,5 diye sayan gosergeye bayildim. elektornikler genelde gaza yuklendiginizde 8 10 atar.

glasius
Üye

kadran aracın hızına ayak uyduramamış:))

mecheng
Üye

Hadi tamam anladım piyasaya kafa tutmak istiyorda abi yıl olmuş 2015 kullandığı elektronik kadrana bakarmısın dona dona devir saatini gösteriyor. Yapmayınnn. Umarım küçük bir hatadır çünkü test aşamasında olan bir araç bu. Bu arada kadran dediğin analog olur 🙂