İstanbul’da her mahallede boş bir arsa veya bina alınacak ve katlı otopark yapılacak. Her araç için otopark tapusu olacak. Bu tapuyu maliyetine alacak olanlar aracı varsa kullancak, yoksa işletebilecek. Otoparklardaki her araç yeri 15 bin liraya satılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş otopark projesinin detaylarını anlattı. Buna göre İstanbul’da ilk etapta metronun gittiği mahallelerde ve kendi otoparkı olmayan sitelerin bulunduğu belirlenen bölgelere boş arazi varsa alınacak ve buraya o mahallede kaç hane varsa o kadar aracın gireceği bir otopark inşa edilecek. Otopark hazinenin boş arazisi varsa oraya inşa edilecek eğer yoksa ise özel arazi satın alınacak.

Mahallede terk edilmiş bir bina varsa otopark için bunun satın alınması yoluna da gidilebilecek. İlk taslak hesaplamalara göre otoparktaki her araç yeri 15 bin liraya satılacak. Örneğin 100 araçlık bir otopark 15 bin liradan toplamda 1.5 milyon  bir rakama satılmış olacak. Bu bedel de inşaat bedelini karşılayacak. Her haneye bir “otopark tapusu” verilecek. Evi olanların bir de o mahallede otopark tapusu olacak. Mahalleli aracı varsa aracını buraya bırakacak, yoksa bu otoparkı işletme seçeneğini de kullanabilecek.

Dev otopark projesi için bazı bölgelerde pilot alanlar da tespit edildiği öğrenildi. Birkaç maddelik yasal düzenleme yapılmasıyla projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi hayata geçirecek ve İstanbul’un otopark problemi de projenin yaygınlaşması ile yıllar içinde ortadan kalkmış olacak. Kadir Topbaş, “Tapu yöntemi ile bu sorunun çözümünü bulacağız.” dedi.

 

Kaynak: Hürriyet

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "15 bin liraya otopark!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
yagizsezer
Üye

Her binanın altına 2 katlı kapalı otopark zorunluluğu tek çözüm ve uygulama..

ahmetgulsen
Üye

peki her bina yapımı esnasında belediyeler zaten otopark için parayı peşin peşin alıyor bu ikinciye para toplamak neden?

mgdedeoglu
Üye

Aynen öyle hocam. Yetmedi aldıkları, hala doymadılar. Kentsel dönüşümü adam gibi kanunlarla, rant için değil gerçekten halk ve kentlerimiz için yapsaydık şimdiye kadar ilerleme sağlardık zaten. Olay basit, bina bazında değil, parsel bazında dönüşüm. Para tuzağından başka bir şey değil.

mgdedeoglu
Üye

Otopark sorunu böyle çözülmez, yine bir para tuzağı. Yönetmelikte zaten otopark için açıklama var, ama uygulama yok.

omertarik14
Üye

bence güzel bir proje eğer 15 bin tl ye uygun ödeme şartları sağlanırsa insanaar tarafından destek görebilir