Audi, Cenevre’de yeni R8’in yanında R8 LMS yarış otomobilini de görücüye çıkardı. Otomobilde R8’lerde görmeye alışkın olduğumuz V10 5.2 litrelik ünite kullanılmış ve 585 HP’ye kadar güç üretebiliyor. Bu motor gücünü yeni geliştirilmiş 6 ileri bir şanzımanla yere aktarıyor.

2016 regülasyonlarına uygun olarak geliştirilen araçta bir GT3 aracında ilk defa kullanılan karbon fiberle güçlendirilmiş plastik arka çarpışma parçası bulunuyor. Bu parça sayesinde otomobil, R18 e-tron gibi LMP araçlarının daha zorlu çarpışma testi yeterliliklerini bile sağlayabiliyor. Bunun yanında R8 LMS’te Audi Protection Series PS1 adlı koltuk, aracın gövde sertliğini arttırmak amacıyla direkt olarak şasiye bağlı şekilde kullanılmış. Aynı zamanda, yine GT3 araçlarında bir ilk olarak tavanda acil durumlarda sürücünün kurtarılabilmesi için bir acil durum kapağı bulunuyor. Audi, sürücülerin de rahatını düşünerek ayarlanabilir pedallar ve yükseklik/derinlik ayarlı direksiyon sistemine de R8 LMS’te yer vermiş.

Eklenen bunca yeniliğe rağmen otomobil 1225 kilogramlık ağırlığıyla bir önceki R8 LMS’e göre 25 kilogram daha hafif, ve önceki modele göre burulma direnci %39 arttırılmış. Audi Space Frame çoklu materyal üretimi ile geliştirilen şasi de selefine göre 30 kilogram daha hafif üretilerek 252 kilogramlık bir ağırlık yakalanmış.

Quattro GmbH tarafından üretilen yeni Audi R8 LMS, 2015’in ikinci yarısında siparişe açılacak ve ilk teslimatlar yıl sonuna doğru gerçekleşecek.

1960917660615183746

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir