Daha önce sızdırılan bilgilerinden bahsettiğimiz Koenigsegg Regera’nın tüm özellikleri ortaya çıktı. Şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş yeni Koenigsegg Regera’nın her özelliği bir devrim niteliğinde. Oldukça karışık ve ilgi çekici teknik özelliklere sahip aracın tasarımı ise her Koenigsegg’de gördüğümüz sıradışılığa sahip.

Koenigsegg tarafından “dünyanın en güçlü megacar’ı” olarak adlandırılan yeni Regera’nın teknik özelliklerini yorumlayacak sadece tek bir kelime var, “mühendislik harikası”. 1500’den fazla beygire sahip araçta 5 litrelik V8 benzinli motora tam 3 adet elektrikli motor eşlik ediyor ve bu elektrikli motorlar toplamda 700 beygirin üzerinde güç üretiyor. Araç 0’dan 100 km/h hıza sadece 2.8 saniyede çıkabilirken 0’dan 400 km/h hıza ise 20 saniyenin altında ulaşabiliyor.

Yeni Regera’yı sıradışı yapan bir etmen var ki 1500 beygir gibi devasa bir güce sahip olmasını bile ikinci plana atıyor. Koenigsegg Regera’nın bir şanzımanı yok. Evet, şimdiye kadar üretilmiş her aracın aksine Koenigsegg Regera’da şanzıman olarak adlandırılacak hiçbir şey yok. Onun yerine Koenigsegg’in KDD (Koenigsegg Direct Drive) adını verdiği bir sistem var. Regera bu sistem sayesinde elektrikli araçlarda olduğu gibi bir şanzımana ihtiyaç duymuyor ve gücünün tamamını her saniye eşit oranda yola aktarıyor.

İsveç’in gurur kaynağı olarak anılan ve adeta bir mühendislik harikası olan yeni Koenigsegg Regera, Pisagor Nümeroloji’sinde “egemenlik, kontrol ve başarı” anlamına gelen sayı kadar yani 80 adet üretilecek.

Kimler Neler Demiş?

10 Yorum "Şanzımanı bile yok!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
ulas_eg
Üye

tasarım olarak agera one:1 ve önceki modellerinin tasarım sıradanlığından kurtulmuş. bence çok başarılı. binmeyi hayal dahi edemicem bi araba ama seviyoruz işte. dünde şu videosunu izlemiştim iyi denk geldi. liki de şuraya bırakıvereyim 😀 https://www.youtube.com/watch?v=FkparYZwsnE

comolokko
Üye

0-100 arası V8 sonrasını elektrik motorları devralıyor heralde şanzıman olmadan.

mecagil
Üye

ilk megacar 1 megawatt=1341hp ile One:1 yalnız

hasanut
Üye

8. resimdeki kablo bütün karizmayı çizmiş 🙂

hasanut
Üye

35yklc
Ziyaretçi

O kablo yerinin nasil acilip kapandigini gordukten sonra bu fikrinin gidiceginden eminim 😀

mgdedeoglu
Üye

Christian von Koenigsegg isminin olduğu yerde her çeşit delilik mümkündür. Bu arada bunca çılgın aracın yaratıcısı günlük hayatta Tesla Model S kullanıyor, elektriğe ilgi duymasına şaşırmamalı.