Ferrari, turbo V8 motorlarının başarısına rağmen V12 motorlarında aşırı besleme kullanmayacak.

Firma içinden alınan bilgiye göre, gelecek nesil V12 motorlarında turbo kullanılması düşünülmezken, rakipleriyle karşılaştırıldığında ortaya çıkan alt devirlerdeki tork eksikliği elektrikli motorlarla karşılanacak. Hibrit güç üniteleriyle birlikte performans ve yakıt tasarrufunu geliştirmeyi amaçlayan Ferrari’nin 48 Volt’luk sistemler üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Elektrik destekli V12 motorları ile alakalı kesin bir bilgi paylaşmayan Ferrari’nin, bu kombinasyonu Ocak ayında test edilirken yakalanan 2016 FF modelinde kullanılmayı planladığı gelen bilgiler arasında. Muhtemelen yine 6.3 litrelik V12 motorla donatılacak olan 2016 FF’in gücü elektrik motoru sayesinde 660 BG’den yaklaşık 700 BG’e çıkarılmış olacak.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum "Turbo out Elektrik in"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
hasanut
Üye

Turbo gelince, nerede o atmosferik motorun sesi dedik.. Bakalım elektrik gelince ne olacak. Büyük ihtimalle ilerde bütün araçlar yapay ses simüle edecek ve bu günleri özleyeceğiz.

nerobi
Üye

Dünyada hala bizim gibi eski kafalılar olduğu sürece atmosferikler üretilmeye devam edecek ancak eskisi kadar ulaşılabilir olacağını zannetmem.