Toyota yeni nesil otomobillerinde kullanacağı TNGA -Toyota New Generation Architecture- yani Yeni Nesil Mimari Platformu’nu tanıttı. Kozmetik ve teknik altyapıda gelişmelere çok açık bir platform olan TNGA’dan beklentiler oldukça yüksek. 2020 yılında üretim bandından çıkan otomobillerin yarısının bu platformu kullanması bekleniyor.

tnga-2

Yeni platforma yeni güç ünitelerin de eklenmesiyle pazarda güçlü bir ele sahip olacak Toyota, TNGA ile %25 daha az yakıt sarfiyatı, %15 daha fazla güç alabilecek. Aynı zamanda hibrit modelleri de %15 daha fazla verimli olacak. TNGA’nın bir artısı da yeni modeller için harcanan yatırımların ciddi miktarda azalacak olması. Bunun nedeni ise daha önce belirttiğimiz gibi model skalasının oldukça geniş olduğu bu platformda, farklı modellere adapte olabilme çok daha kolay ve başarılı.

Peki TNGA ne zaman kullanılacak?

Kompakt sınıf önden çekişli bir model önümüzdeki sene TNGA ile buluşacak ilk otomobil olacak. Bununla birlikte önden ve arkadan çekişe sahip diğer birçok model TNGA ile buluşmayı bekliyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir