Uzun süredir beklenen Yeni Focus RS, Cenevre’de tanıtıldı. Önümüzdeki yıl satışa çıkacak modelde Ford tüm kozlarını oynamış.

Araçta devasa geliştirmeler yapan Ford model tarihinde ilk kez 4 tekerlekten çekiş sistemi kullanacak. Ford Mustang’in 2.3 litrelik 4 silindirli Ecoboost motorundan aldığı 315 beygir güç ve 433 Nm tork ile satışa sunulacak.

Performans değerleri açıklanmasa da launch control özelliği ve henüz Ford’un ne yaptığını açıklamadığı bir drift butonu olduğu biliniyor. Eşsiz drift yeteneği, sınıfının lideri konumundaki viraj yeteneği Ford’un verdiği bilgiler arasında. AWD sisteminde yeniliğe giden Ford RDU (arka sürüş ünitesi) bölümünde LSD’ye benzer bir şekilde iki elektronik kontrollü debriyaj kullanmış.

Ford’un RDU sistemi yol kondüsyonunu saniyede 100 kez kontrol ederek maksimum torkun %70’i kadarını arka tekerleklere, maksimum torkun %100’ünü de arkadaki tek bir tekerleğe iletebiliyor. 2016 Focus RS, 6 ileri manuel şanzımanı ile gücünü 19 inç’lik hafif alaşım jantlarını kullanarak Michelin Pilot Super Sport 235/35 R19 lastiklerle ya da opsiyonel olarak Pilot Sport Cup 2 ile yere aktarıyor.

Bu yılın sonuna doğru seri üretime geçmesi beklenen model, önümüzdeki yıl bahar aylarında satışa sunulacak.

19
Kimler Neler Demiş?

avatar
11
8
0
 
13
coşkun yılmazTahathedoctorultiMancejeffwaterss
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Taha
Üye
Taha

Type-R çok üst seviyede tuttu beklentiyi fakat stop tasarımı değiştiği için almayanlar olacak.
Ford ise sessiz sedasız patlattı bombayı.
Focus RS =C4 patlayıcı Type-R = el bombası olarak kaldı.
Kralım diye gezinen Type-R’a cevap RS’den geldi : Evet,benim tanrı olduğum yerde sen kralsın 🙂

jeffwaterss
Üye
jeffwaterss

“Mustang motorlu Focus” deyince Mustang’i mi yeriyorum yoksa Focus’u mu övüyorum çok arada kaldım 😀 Bir önceki RS fıstık yeşili rengiyle biraz daha vurucuydu sanki ama difüzör çok fena 😀

aydingokce
Üye
aydingokce

Bu anlatılanlara göre yalnızca Type – R’a değil, tüm hot hatch’lerin yanı sıra WRX STI ve Evo X’e de iyi şanslar.

rdvn
Üye
rdvn

Neye göre yazık oldu onu anlamadım ben. Biri 300 beygir diğer 315 torklar desen hemen hemen aynı. Yani bu focus rs te öbürü de taypar.İkisi de çıksın er meydanında kapışsın

mgdedeoglu
Üye
mgdedeoglu

Gücün %70’i arka tekerlere gönderebiliyor diyor, bambaşka bir şey bu araba. Fiyatının da 30.000 pound’un altında olacağını söylediler. Civic Type-R ile çok yakın olacak. Bu varken Avrupa’da kimse Civic almaz. Ama Türkiye’de vergi mağduru olacağından satmaz.