ABD’de emisyon testlerinden geçebilecek hale getirilene kadar hileli yazılım kullanan 2016 VW dizeller satın alınamıyor. Bu otomobillerin satışa çıkması aylar alabilir. Volkswagen, ABD’den sonra Avrupa’da da EA 189 dizel satışlarını durdurmak zorunda kaldı. Kaç otomobilin bu durumdan etkilendiği ise şimdilik bilinmiyor.

ABD’de bu yıl Volkswagen’in sattığı otomobillerin yüzde 20’si dizellerden oluşuyordu, ancak geçtiğimiz ay bu değer yüzde 11.7’ye geriledi ve bu ay da düşmesi bekleniyor. Avrupa’da ise durum biraz daha farklı. Volkswagen grubunun sattığı otomobillerin yarısının dizel olduğu düşünüldüğünde satışların durdurulması burada çok daha büyük bir etki yaratacak.

VW ve diğer grup markalarına iyi haber, satılmayacak olan modellerin yalnızca bayilerde satışa hazır bekleyen ve EA 189 Euro 5 motoru kullanan modeller olması. Kötü haber ise bu motorun VAG bünyesindeki Audi A3 ve VW Golf gibi çoğu küçük ve orta boyuttaki otomobilde kullanılıyor olması.

Daha büyük dizellerde emisyonları düşürmek için AdBlue sistemi kullanan VW, EA 189 motorunda AdBlue kullanmak yerine yazılım hilesiyle emisyonları düşük göstermeyi tercih etti. Reuters’e göre şu anda satılamayan otomobillerde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra satışlarına devam edilecek. Volkswagen’in Kasım ayında otomobillere yapılacak işlemi açıklaması bekleniyor.

Kimler Neler Demiş?

14 Yorum "Avrupa’da dizel VW satışları durdu"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Pulpa
Üye

seat-skoda-audi gibi markalarında tsı-tdı motorları vw grubuna ait hatta süspansiyonlar bile aynı çoğu araçta. Dolayısıyla VW etkilenecek olursa önce seat, skoda yı kapatır yada önce bu şirketlerde küçülmeye gider, bu araçların bütün parça tedariği vw’e ait. Marka değerine bir şey olmaz fiatlar artacak muhakkak ama gene satacak..Kendi markasında da amiral gemileri Passat-Golf en son etkilenecek araçlar..

motorsinann
Üye

Volkswagen AG
SEVİYORUM!!! :/

seabiscuitxx
Ziyaretçi

En güzel yeri Golf kokpitiydi geri kalanı bana göre çok sıkıcıydı. Bence en baştan politikalarla birlikte arabaların dışı da değişir. Çok satıyoruz diye kalkan yerleri iner. Namuslu iş yapın ulen 🙂

e34m5
Üye

avrupa da vw alan kalmamıştır zaten Tsi da satamazlar 😀

doguayaz
Üye

Satışlarının düşmesi , En fazla Ford, Volvo, Bmw, Mercedes’e yarayacak.