Ankara’da yaşayan Murat Orhon isimli bir vatandaş 3 Bin TL’ye aldığı 1990 model Fiat Bis marka otomobilini yüzde yüz elektrik ile çalışan bir araca dönüştürdü.

Araç üzerinde yaptığı modifikasyonlar sayesinde 6 adet akü ile beslediği elektrikli motoru aracına monte eden Orhon; şanzıman, volan, mil, debriyaj gibi aracın mekanik aksamını oluşturan bir çok parçayı da kendi başına tasarlayarak yeniden üretti.

Aracının ilk test sürüşünden itibaren eksikliklerini gideren Orhon son olarak aracı üst kısmına araçta bulunan aküleri şarj etmesi için bir güneş paneli bağlantısı kurdu.

54 plakalı İlk elektrikli otomobil tam şarj edildiğinde ortalama 80 kilometre gidiyor ve bu yolculuk eğer normal şebekeden şarj edilirse yalnızca 2, 46 TL tutuyor.

Ek olarak: Kendine ait bireysel Facebook sayfasında (Murat Orhon) araç üzerinde yaptığı her işlemi fotoğraflayan ve tek tek albüme ekleyen Orhon, bu albümü her kullanıcıya açık bir şekilde paylaştı.

O albüm için tıklayınız!

Not: Kaynağın doğruluğu bakımından Murat Orhon’un Facebook sayfasından ve sakaryayenihaber’den  yardım alınmıştır.

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Bir elektrikli otomobil de Ankara’dan"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
thestig
Üye

Başlık sakat ona göre.

nogay
Üye

bunu yapan adam kör oldu 😀

Metehan Can Çırak
Üye

Ülkemizdeki böyle güzel girişimleri görmek beni çok mutlu ediyor ve aynı zamanda heyecanlandırıyor. En yakın zamanda hobilerini gerçeğe dönüştürmek isteyen herkesin bir an önce başlaması dileğiye!

Deniz Kara
Ziyaretçi

Bunu yapan adam sallıyorum ama muhtemelen ne mühendistir, ne de üniversite mezunu. Buna rağmen adam harika bir içgüdüsel mühendislik zekası sergilemiş. Ülkemizde ne cevherler var be !!!

Bebebiskuvisi
Üye