Mitsubishi son yıllarda Outlander Sport’un halefi olabilecek bir dizi kompakt crossover aracı konsept olarak ortaya çıkartmaya başladı. Önceki hibrid versiyonların aksine tümüyle elektrikli motorla gelmesi beklenen yeni aracın bu ayın sonlarında 2015 Tokyo Motor Fuarı’nda ortaya çıkması planlanıyor.

eX adlı son konsept aracın karoseri öncekilerden farklı olarak coupe formuna daha yakın, bu da bize aracın birden fazla gövde seçeneği ile gelebileceğini düşündürüyor. eX’e önden bakıldığında Mitsubishi’nin “dinamik kalkan” motifi göze çarpıyor ve arkada ayrı duran bir C sütunu ile son buluyor.

Kabinde ise yumuşak dokunuşlu çerçeveli bir yapıyla kaplanan konsol ve diğer elemanlar minimalist bir görüntü çiziyor. Daha yukarı konumlandırılan ön cam ile birlikte bu konseptte ortada konumlandırılan bir ekran kullanılmış.

Araç her aksta bir çift elektrik motoru bulunduruyor ve maksimum 187 beygir güç üretecek şekilde tasarlanmış. Aracın güç ünitesi 45 kWh lityum-iyon bataryalardan oluşuyor ve tek şarjla eX’in 300-400 km yol yapması bekleniyor.

İkiz motor sistemi ön tekerleklere uygulanan freni kontrol eden araç dinamik kotrol sistemiyle entegre Mitsubishi’nin süper tüm teker kontrolü (Super All-Wheel Control / S-AWC) mekanizması ve torku arka tekerlekler arasında bölüştüren aktif savrulma kontrolü (Active Yaw Control / AYC) mekanizmasını beraber sunuyor. Araçta (Auto)otomatik, (Gravel)toprak ve (Snow)kar olmak üzere üç sürüş modu bulunuyor.

eX modeli ayrıca, elektrik motorlu araçlar ile uyumlu olarak çalışabilen otomatik ve yarı otomatik sürüş teknolojileri de sunuyor. Bu teknolojilere otomatik park sistemi ve otoyol sürüş asistanı da dahil. Buna ek olarak, araca monte edilmiş kameralar ve radardan oluşan engel tanıma sistemi de aracın yolunu kesebilecek her türlü engelin tespitini kolaylaştırıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir