Tesla’nın yakaladığı başarının ardından kendine Amerikalı firmayı ciddi ciddi rakip olarak seçen Porsche, Frankfurt Motor Show’da tanıttığı Mission E konseptini ete kemiğe büründürmekte kararlı görünüyor.

Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak Mission E, radikal dış tasarımı ve bilim kurgu filmlerindeki uzay araçlarını andıran teknolojik iç mekanıyla adından söz ettireceğe benziyor. “2020’lerin Panemerası” diye adlandırılan modelin altyapısını bir kaç yıl içerisinde Pajun (Panamera Junior)’da kullanmak isteyen Porsche, Tesla Model S’nin karşısına kısa sürede ciddi bir rakip çıkarmanın planlarını da yapıyor.

Resmi olarak 600 PS’den daha güçlü olacağı açıklanan Mission E’nin performansı da dudak uçuklatacak cinsten. 0-100km/sa hızlanmasını 3.5 sn’de tamamlayacağı belirtilen model, 0’dan 200 km/sa hıza ise 12 sn’nin altında bir sürede çıkarken bu performans değerleriyle Nurburgring’de 8 dk’nın altında bir tur zamanına imza atabileceği konuşuluyor.

500 km’den daha fazla bir menzilin yanında 15 dk’da 400 km’lik menzile ulaşabilecek kadar şarj edilebileceği belirtilen Mission E konsepti, şüphesiz geleceğin sıfır emisyonlu süper spor otomobil çağının önemli üyelerinden biri olacak, ancak Porsche’nin yüksek devirli atmosferik ve turbo motorlarının sesinden yoksun olarak o sportifliği nasıl hissettireceği konunda ise ciddi bir sınav verecek.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir