EuroNCAP Kasım ayında 4 araca ait test sonuçlarını yayınladı.

Bu araçlardan ilki yeni Audi A4 (B9) çarpışma testinden beş yıldız alarak ayrılmayı başardı. Ingolstadt’lı üreticinin premium sedanına ait sonuç süpriz değil ancak süpriz olan kısmı Audi Pre Sense sistemi sayesinde “EuroNCAP Advanced” ödülüne sahip olması oldu. Pre Sense sistemi acil bir durum anında emniyet kemerlerini sıkılaştırıyor, camları ve sunroof’u kapatıyor ve fren yapıyor. Yeni A4, standart sunulan pre sense sistemi ile geliyor. Sistem 85 km/s hıza kadar yaya veya araç fark etmeksizin çalışan acil fren fonksiyonu ve erken uyarı sisteminden oluşuyor. Eğer bir risk tespit edilirse, sürücü görsel ve sesli uyarıya maruz kalıyor, devamında araç frenlere etki etmeye başlıyor ve hala gerekli görürse otomatik acil fren sistemini devreye sokuyor. Bunun yanında monitör destekli dönüş yardımcı sistemi ile düşük hızlarda yola çıkarken bir tehlike sezilirse araç otomatik olarak fren yapıyor. Ayrıca kapıların açılmasının zor olduğu tehlikeli durumlarda, kırmızı ledler aktif hale geliyor ve çıkış uyarı sistemi devreye giriyor.

Sonuçlara bakılacak olursa EuroNCAP’ten 5 yıldız alan A4, yetişkin yolcu korumasından 34,5 puan ile %90, çocuk yolcu korumasından 43 puan ile %87, yaya korumasından 27,4 puan ile %75 ve güvenlik yardımcılarından 9,9 puan ile %75’lik değerlere imza atıyor.

Honda’nın süpermini sınıfındaki yenilenmiş kozu olan Jazz da EuroNCAP’ten 5 yıldız almayı başarıyor. Honda’nın puanlarına bakılacak olursa yetişkin yolcu korumasından 35,5 puan ile %93, çocuk yolcu korumasından 41,9 puan ile %85, yaya korumasından 26,3 puan ile %73, güvenlik yardımcılarından 9,3 puan ile %71’lik sonuçlar alıyor.

Honda’nın bir diğer yenilenmiş yıldızı HR-V de EuroNCAP’ten 5 yıldız alan araçlar arasında yerini alıyor. HR-V’nin puanlarına bakılacak olursa yetişkin yolcu korumasından 32,9 puan ile %86, çocuk yolcu korumasından 39,1 puan ile %79, yaya korumasından 26,2 puan ile %72, güvenlik yardımcılarından 9,3 puan ile %71’lik sonuçlara ulaşılıyor.

Volkswagen’in ticari aracı Caddy ise EuroNCAP’ten 4 yıldız alarak sınıf ortalamalarını yakalasa da, biraz daha üzerine düşülmesi gereken kısımlar olduğunu gösteriyor. Caddy’nin puanlarına bakılacak olursa yetişkin yolcu korumasından 32,1 puan ile %84 çocuk yolcu korumasından 38,3 puan ile %78, yaya korumasından 21,0 puan ile %58, güvenlik yardımcılarından 8,8 puan ile %68’lik skor alarak testlerden ayrılıyor.

Yazının devamında ilgili videoları izleyebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum "EuroNCAP yıldızlarını dağıttı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
fatih yavuz
Üye

la bu vw caddy’ye neden hala yaprak yay koyar anlamıyorum.

enginmenet
Üye

a4 ilk crash testinde dikiz aynası adamın kafaya sekmiş

Hasan
Üye

Haha komik bir görüntü ortaya çıkmış ?