Mazda, 1 Aralık 2015 tarihi itibariyle Mazda 3 modelinin 1.5 litrelik dizel motorla beraber satışa sunulacağını duyurdu.

Mazda 3’ün hatchback ve sedan versiyonlarında sunulacak olan 1.5 litrelik dizel motor, 4000 devirde 105 beygir güç ve 1600-2500 devirleri arasında 270 Nm tork üretiyor. 1 kilometrede 99 gram karbondioksit salarak çevreci bir dizel olduğunu gösteren yeni motor, istenildiğinde 3.8 litre gibi oldukça düşük yakıt tüketim değerine de ulaşabiliyor.

Yeni 1.5 litrelik dizel motor, Skyactiv D adındaki 2.2 litrelik dizel motorun küçültülmesiyle elde edilmiş. Bu sayede 14.8:1 sıkıştırma oranını yakalayabilen yeni dizel motor, Mazda’nın söylediğine göre performans ve verimlilik bakımından otomotiv dünyasında yeni standartları belirliyor.

CX3‘ten de tanıdığımız yeni 1.5 litrelik dizel motor, ilk etapta Mazda 3 Sedan’da manuel şanzımanla, Mazda 3 Hatchback’te ise hem otomotik hem de manuel şanzımanla beraber satışa sunulacak. 1.5 dizel Mazda 3, İngiltere’de 18,895 pound’luk başlangıç fiyatına sahip olacak.

Türkiye’de 1.5 dizel motorlu versiyonuyla ne zaman satışa sunulacağı belli olmayan Mazda 3, satılacağı andan itibaren birçok Türk müşterinin aklını çelecektir. Anlaşılan o ki Mazda yetkilileri, düşük hacimli dizel motor eksikliği yüzünden kaçırdığı müşteri potansiyelinin farkına varmış.

 

Kimler Neler Demiş?

28 Yorum "Sonunda dizel Mazda 3"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
My fors
Üye

Birde şu acık renk döşeme gelse çok güzel araba olur

Onur Mutlu
Üye

Aman Tanrım didim ??????? En sevdiğim araba markalarından biri daha bu kervana katılıyor. Çok mutlu oldum ya. Sadece cx-3’te vardı dizel otomatik. Şimdi mazda 3hatchback modellerine de geliyor.

6ahmet1
Üye

lansman a özel 90 bin civarı power sense verirlerse çok iyi fiyat olur (89 olur 92 olur vs.) :)) a3 sedanın 120 oldugu yerde kelepir..

6ahmet1
Üye

Bu arada ingilterede sedanlar için otomatik yokmuş ilk aşamada ancak Türkiyede 2016 da sedan ve HB otomatik dizel olarak satışa sunulacakmış..

Batuhan Karalar
Editor

İngiltere fiyatlarını Türkiye fiyatlarıyla kıyaslarsak 72-73 binlerden başlayacaktır, Power Sense de 93-94 liste fiyatıyla gelecektir. Satar mı, eğer Mazda Türkiye bir sakatlık çıkarmazsa çok iyi satar.