Her yeni WRC sezonunda, ralli otomobillerinin teknik anlamda ne kadar geliştiklerini görmenin heyecanı yaşanıyor. Bu yıl da durum farklı değil; 21 Ocak’ta Monte Carlo’da sezona başlayacak 90 otomobilin arasında ralli şampiyonlarının daha da gelişmiş hallerinden WRC’ye yeni girecek otomobillere kadar her şey mevcut.

2016 sezonu, FIA’nın yeni regülasyonlarına uygun ve daha güçlü, daha geniş ve daha hafif otomobillerin yarışmaya başlayacağı 2017’den önceki son sezon olmasına rağmen M-Sport, Volkswagen, Citroen, Toyota ve Hyundai; şu anki otomobillerini geliştirmeye de aralıksız devam ediyor. Bu otomobiller temelde 2015 sezonundakilerle aynı olsa da, 10 haftalık arada takımlar otomobillerini daha da geliştirme şansı buldular. Süspansiyon ve ağırlık dağılımı gibi konular üzerinde çalışan takımlar, 2016 sezonunda bu otomobillerin gelişiminin doruk noktasını ralli severlere sunacak.

Gelişen otomobillerin yanında bir de Hyundai’yi görüyoruz. Hyundai, 8000km’nin üzerinde bir testten sonra beklenen yeni i20 WRC’yi Monte Carlo’da görücüye çıkaracak. 2017’de otomobiller değişmeden önce yalnızca bir sezonu olan yeni i20’nin, sezonun başından itibaren çok hızlı olması bekleniyor.

WRC’nin yanında WRC 2’yi de unutmamak gerek. Monte Carlo’da bu kategoride birbirini zorlayacak otomobiller kendi sınınfının 4 kere galibi gelen ve 2015 Takımlar Şampiyonluğu’na sahip Skoda Fabia R5 ile M-Sport’un Ford Fiesta RS’i olacak.

Rakibinin tekrar önüne geçmek isteyen ve bunun için Fiesta’dan 32 beygir daha almayı başaran M-Sport, Mart’ta yapılması planlanan şasi ve aerodinami geliştirmeleriyle de Skoda’ya karşı avantajlı konumda bulunacak. Bu geliştirmelerin hızlı Fabia’yı yakalamaya yetip yetmeyeceğini ise yakında göreceğiz.

PAYLAŞ
Önceki içerikMotorine indirim
Sonraki içerikDetroit’te yeni Tiguan
Ata Aygen

1995 yılında Ankara’da doğdum, Özyeğin Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Doğduktan yalnızca üç yıl sonra otomobil modelleriyle okumayı öğrenmem, kaçınılmaz sonun habercisi gibiydi. Neredeyse doğuştan gelen bu tutkuyu biraz daha somut işlere dökme isteği de beni Otopark’a getiren şey oldu.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

Bana bildir
avatar
wpDiscuz