Türk mühendisler, hız kesici kasis içerisine koydukları hidrolik yağının basınç altındaki hareketini elektrik enerjisine çeviren sistem geliştirdi.

Marmara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimince desteklenen “Hız Kesicilerden Elektrik Üretim Projesi” kapsamında hız kesici kasis, bağlantı rakoru, hidrolik hortum, çekvalf, hidrolik motor, redüktör ve elektrik motoru kullanılarak mekanik enerjiyi elektriğe çeviren sistem tasarlandı.

Yağın basınç altındaki hareketinden yararlanılarak geliştirilen sistem üzerinde yapılan testlerde, bir ton ağırlığında ve saatte 5 kilometre hızla giden bir aracın hız kesiciye uyguladığı basınç sonucu 15 volt, 200 miliamper ve 3 vatlık elektriksel büyüklük elde edildiği belirlendi.

Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Demetgül, yaptığı açıklamada, dünyada elektrik enerjisinin büyük kısmının fosil yakıtlardan elde edildiğini belirterek, bu yakıtların hızla tükenmesi ve çevreye zarar vermeleri nedeniyle alternatif enerji kaynakların öneminin giderek arttığını söyledi.

“SİSTEMLE TRAFİK VE AYDINLATMA IŞIKLARININ ENERJİ İHTİYACI KARŞILANABİLİR”

Sistemin çalışma prensibine ilişkin Demetgül, “Aracın hız kesiciye uyguladığı basınç sonucu içerideki yağ, çekvalflerin yönlendirmesiyle hidrolik hortumlardan geçerek hidrolik motora ulaşıyor. Hidrolik motor, bu sayede elde ettiği hareket enerjisini dinamoya iletiyor. Dinamo da bu hareket enerjisini elektriğe çeviriyor. Aracın uyguladığı basınçla hidrolik motordan çıkarak 2 metre yüksekliğindeki sıvı tankının içine dolan yağ, basınç kalktıktan sonra yeniden hız kesicinin içerisine doluyor. Böylece, elektrik enerjisini üretecek döngü sağlanmış oluyor” açıklamasında bulundu.

Bu standartlara göre geliştirilen düzeneğin kurulu olduğu hız kesicinin üzerinden 7 bin 800 araç geçmesi halinde 7 amper, 12 voltluk bir akünün dolacağını anlatan Demetgül, dolayısıyla sistemin, trafik ve aydınlatma ışıklarının enerji ihtiyacının karşılanmasında rahatlıkla kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: NTV

Kimler Neler Demiş?

7 Yorum "Kasislerden elektrik alacağız"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
gencfotografcl
Üye

Daha önce tasarlanmış bir proje discovery channel da sanırım 6 ila 7 yıl önce idi orada izlemiştim bu sistemi elektrikli otomobilleri şarj etme hakkındaydı hatta.

Armutcan
Üye

Türkiyede uygulamasını hiç görmedim ancak genellikle petrol istasyonlarında ve hastanelerde buna benzer kojenerasyon sistemleri var. Gelecek sürdürülebilir enerjide beyler..

Hüseyin Aras
Üye

İstabulun kasisleriyle şehrin elektrik ihtiyacı karşılanabilir.

ueb
Üye

yol tabelasını çalan adam onu burakır mı yerde 😀

ibougur
Üye

kasisler 3-4 aya kalmadan parçalanıyor nasıl olacak o iş daha dayanıklısı mı olacak olursa maliyet artacak götürdüğü kadar getirisi olacak mı onlar önemli devlet için yoksa sadece proje olarak kalır.