Mazda yetkilileri, yeni RX modeli üstünde titizlikle çalışıyor. RX Serisi’ne can veren rotary motor, bu sefer turbo şarjlı olarak karşımıza çıkabilir.

Mazda’nın geçen sene Tokyo Auto Show’da sergilediği RX-Vision Concept, yeni RX modelinin tasarımı açısından bir fragman niteliğinde. Bu fuarda Mazda yetkilileri, yeni SKYACTIV-R rotary motorunun da müjdesini vermiş, fakat yeni motorun detaylarını paylaşmaktan kaçınmıştı.

Yeni rotary motor hakkında ilk resmi açıklama, Mazda’nın araçların sürüş ve aktarma organlarından sorumlu yetkilisi Tetsushi Marutani’den geldi. Marutani, rotary motorların düşük devirlerde daha çok torka ihtiyacı olduğunu, düşük devirde bu torku sağlamanın en iyi yolunun da turbo şarj sistemi olduğunu belirtti.

Tetsushi Marutani, başka detay paylaşmazken yeni SKYACTIV-R motor, 800 cc’lik iki bloktan oluşacak ve bu motorun toplam hacmi 1600 cc olacak. 400 beygir üstü bir güce sahip olması beklenen yeni rotary motor, şimdiden yeni RX’i dört gözle beklememize sebep olacak gibi duruyor.

Yeni RX modelinin tanıtım tarihi hakkında iki ihtimal var: Ya önümüzdeki sene ilk Rotary Motor’un üretiminin 50’inci yıldönümü, ya da 2020’de Mazda’nın 100’üncü doğum günü. Ayrıca Mazda, yeni teknolojiler, yeni motorlar, yeni otomatik şanzıman ve yeni dört tekerlekten çekiş sistemi hazırlayarak 100’üncü yaşına bomba gibi girmek düşüncesinde.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "Mazda’dan yeni RX’e turbo şarj"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
ozcengel
Üye

Koeru concept hemen hemen ayni sekilde uretime gececek gibi belki buda oyle olur.

ibougur
Üye

Gerçekten böyle bir tipi olacak mı ben onu merak ediyorum

binglidak
Üye

oh be yeni fd rx7

Özgür Güneş
Üye

Bana verin 5 dk da patlatayım o motoru ?