Battery Show 2015’de tamamen elektrikli Genovation GXE Corvette’i gördüğümüzde etkileyici teknik özellikleri ile karşılaştık. Teknik verilerde 0’dan 100 km hıza 3 saniyede ulaşırken 322 km/s son hız verisi açıklanmakta. Bu verilere ulaşmak için araç 700 hp güç ve 814 NM tork değerini tamamen elektrikle sağlıyor.

Bu projenin yöneticisi Bob Simpson ile bir çok hız rekoruna imza atan Johnny Bohmer NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Üssünde tamamen elektrikli C6 Z06 ile 300 km hıza ulaştılar. Bu sürüş Uluslararası Yarış Federasyonu’nun (IMRA) rekor kitabında Elektrikli Yasal Araçlar başlığında ilk sırayı almasını sağladı.

Piyasaya sürülen kitapta, aracın bu rekora ilk test gününde imza attığı belirtiliyor. Aracın geliştiricileri fazladan bir kaç deneme ile daha yüksek hızlara ulaşabileceğini söylüyorlar. Ancak daha fazla sürüş olup olmayacağını bilemiyoruz. Düşündüğümüzde daha önce Teksas’ta 286 km son hıza ulaşan Zombie 222 (elektrikli bir Mustang ’68) birebir karşılaştırılmaları son derece eğlenceli olabilir.

Genovation, GXE için 330.000 dolar öneriyor; ve bu fiyata 6 ileri oranlı manuel şanzıman, 44 kw’lık batarya seti dahil ediyor. Bu batarya seti ile araç 241 km’lik menzile sahip oluyor.

 

 

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum "Elektrikli Corvette’den muhteşem rekor"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Usener
Üye

Elektrik motoruna manuel şanzıman takmak 😀 güzel fantezi

hatatahatch
Üye

hem de ne..