EVT S1 projesinden kötü haber

“EVT S1’in akıbeti Devrim arabaları gibi olmuştur.”

8
3427

3.5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve geçtiğimiz yıl ortaya çıkan EVT S1 projesinin maddi yetersizliklerden ötürü sonlandırıldığı açıklandı.

Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin çalışmaları sonucu kurulan EVT Motor’un ürettiği ilk prototip araç EVT S1 geçtiğimiz yılın Ekim ayında ortaya çıkmış ve otomobil severlerden büyük beğeni toplamıştı. Elektrikli spor otomobil olarak tanıtılan araç 12 kişilik bir ekip tarafından 3.5 yıllık bir çalışmanın ardından Hacettepe Üniversitesi’nin Teknokent’inde üretilmişti. 500 adet araç üretimi için izin alındığı ve yatırım beklenildiği belirtilen proje, aradan geçen sürede beklenen yatırımı alamayınca durduruldu.

Konu ile ilgili araç için kurulan Facebook adresinden açıklamada bulunan yetkililer, “EVT Motor destek gelmediği için faaliyetlerine son vermek zorunda kalmıştır. EVT S1’in akıbeti Devrim arabaları gibi olmuştur. Bize manevi destek veren halkımıza teşekkür ederiz.” şeklinde bir basın açıklaması yayınladı. Projenin sonlanmasının ardından EVT Motor bünyesinde çalışan mühendislerin büyük otomotiv markalarına transfer olduğu ve aracı oluşturan ekibin dağıldığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

 Kaynak: Hürriyet

Kimler Neler Demiş?

8 Yorum "EVT S1 projesinden kötü haber"

Bana bildir
avatar
Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
harda
Üye

Arkadaşlar ODTÜ’de okuyorum ancak, Hacettepe Otomotiv Mühendisliği okuyan arkadaşımın bana anlattığı şekilde iletmek gerekirse; bildiğiniz ve takip ettiğiniz üzere Yerli Otomobil(Cadillac-Saab) lansmanından hemen sonra lansmanı yapıldığı için, devletin elinin değdiği ve iktidarın büyük projesi olarak tanıtımı yapılan ama fiyasko çıkan bi projenin yerine, Üniversite bünyesindeki genç mühendislerin, Üniversite bütçesiyle koyduğu başarı iktidar tarafından kabullenilememiştir ve devletin destek olması sahiplenmesi gereken proje BÜYÜK ELLERDEN gelen emirle sonlandırılmıştır. Teşekkürler.

yunuSdrive
Üye

yazıklar olsun ülkede bir sürü milyoner var birisi destek olamamış

thestig
Üye

Bu ülkeden bir cacık olmaz. Hiç bir zaman da olmayacak. Başa kim gelirse gelsin…

onurdk
Üye

Şimdi baş mühendis diyor ki biz arabayı ürettik öyle tanıttık keşke seri üretime geçirip tanıtsaydınız belki de insanlar bu arabanın alınabileceğini düşünürlerdi.Zira kimse böyle riske girmez.

İstanbullu
Üye
Yanlış kulvarda br otomobil. Bir kere Sosyal devlet mantığına aykırı 2 kapı elektrikli spor otomobil üretmek. Hacettepeli gençler bir kere burdan kaybettiler. Araba yapıcaksanız, Trabant, Vw Kaplumbağa Veya Tesla model 3 gibi arabaları feyz almalıydılar. Skoda Forman vari elektrikli bir otomobil tasarlasalardı bu iş tutardı. Çevreyi değikl cebi düşünen otomobiler yapılmalı. Elektirikli araba yapılcaksa Bmw i3 gibi pahalı bir idol arabası gibi değil, analog DMA Corollası veya Fiat lineası gibi bir cihazdan feyz alınmalı. Ben baştan hata yaptıkları için Evt S1 sıcak bakmadım. Nissan Leaf şu an dünyanın en poplüler elektrikli arabası ve sadece 120 km benzili var. Hacettepeliler sandıki… Read more »
umitakbas
Üye

katılıyorum, birde rakam açıklanmış 150.000 TL şeklinde, hangi aile 150.000 TL verip böyle spor bir araba alabilir ki. Dediğini gibi pahalı maliyetlere gelse bile en azından genel kullanıma uygun bir araba şeklinde üretilmeli. Destek konusunda da zamanlama olarak devletin araba girişimi ile denk gelmesini talihsizlik olarak görüyorum bende. Etkisi olmuş olabilir. Ama özel sektörden en azından destekleyenler olabilirdi belki.

wpDiscuz