Mercedes, Opel, Porsche ve Volkswagen Avrupa genelinde 630.000 adet otomobilini geri çağırmaya hazırlanıyor. Alman hükümetinin soruşturmalarına göre, dizel yakıtlı hiçbir otomobil günlük yaşamda yasal emisyon sınırının altında kalamıyor.

Bu otomobil üreticilerinden sadece Volkswagen Grubu engelleyici bir cihaz kullanırken, diğer otomobil üreticileri EGR adıyla da bilinen egzoz gazı sirkülasyonu sistemleri ile bazı uğraşlar veriyor. Her üreticiye bağlı olarak değişmek üzere, bu sistemler belirli bir sıcaklıkta kapatılıyor. Sıradan bir test esnasında, bu sistemler yasal gerekliliklere uymak için çalışırken, günlük kullanımda yasal sınırlar bir hayli aşılıyor. Der Spiegel isimli dergiye göre, bu programlama işinin sağlayıcı firması olan Bosch firması, bu yazılımı tüm Alman otomobil üreticilerine tahsis etmiş durumda.

Bahsi geçen otomobil firmaları geri çağırmaları duyurdu ancak geçtiğimiz Cuma günü konu ile ilgili olarak yayınlanan bir raporda başka bir çok otomobil üreticisi bulunuyor. Alfa Romeo, Chevrolet, Dacia, Ford, Fiat, Hyundai, Jaguar, Jeep, Land Rover, Nissan, Renault ve Suzuki gibi markaların yanı sıra, Citroen, DS ve Peugeot markalarını üreten PSA Grubu da bu rapora dahil edilmiş. Öyle ki, geçtiğimiz Perşembe günü PSA Grubu’na emisyon soruşturması çerçevesinde bir baskın düzenlenmiş.

And Mehmet Çetin tarafından 27 Eylül 2015 tarihinde kaleme alınmış olan ”Volkswagen skandalı büyüyor!” köşe yazısı içi tıklayınız.

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Soruşturmaya göre emisyon konusunda kimse masum değil!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
alpulusoglu
Üye

mazdamı sevıyorum 😀

Onur Mutlu
Üye

Japonlar’dan Mitsubishi markası da 1991’den beridir emisyon konusunda yalan söylüyormuş.

ysrblc16
Üye

Emisyon olayı nerdeyse bütün araçlarda var,Vag nin Fca grubunu satın almaya kalkması sonucu olay patlak verdi.

berkay44
Üye

bu habere göre vagdan başka diğer arabaların sıcaklıktan dolayı sistemin çalışmaması ama vag grubunun yaptığı düpedüz sahtekarlıktır

Batuone1
Üye

he he bütün vag haricinde bütün araçlarda emisyon hilesi yazılımı var sanki.