Ford, EcoBlue ailesine yeni bir dizel motor daha kattı.

Ekonomik ve çevreci motorlar konusunda büyük yenilikler yapan Ford; 1 litrelik, 3 silindirli EcoBoost motordan sonra aileye bir de 2 litrelik, 4 silindirli EcoBlue dizel motorunu kattı. Blue, yani mavi; verimlilik, ekonomi ve güç anlamında devrim yaratacak şekilde oldukça iddialı geliyor.

Bu yeni 2 litrelik dizel motor, Ford ürün gamının Transit ve Transit Custom modellerinde; 105, 130 ve 170 beygirlik güç seçenekleri ile sunulacak. Söylenenlere göre bu yeni motor, eski 2.2 litrelik TDCI motora göre 1250 devirde %20 daha fazla tork üretiyor ve 4 desibel daha sessiz çalışıyor.

Günümüzdeki hemen hemen her dizel motorun söylenenden daha fazla emisyon ürettiği gerçeğine karşılık yeni EcoBlue motorlar Euro 6 standartlarına uyuyor ve eski Transit motoruna oranla %10 daha az CO2 üretiyor. Ayrıca bu yeni EcoBlue motorun İngiliz ve Alman mühendisler tarafından geliştirilen 1.5 litrelik versiyonu da Ford’un binek araçlarında kullanılacak.

 

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Ford’dan yeni “EcoBlue” dizel motor"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
İstanbullu
Üye

Hayla fosil yakıt motorlar geliştirmeye çalışılmasını anlam veremiyorum. Kafam kadar elektrik motorundan 750 beygir üretiliyor. Fosiller bitince bu motorları neyle cevirecekler.
Dizel motor geliştiriyorlar çünkü, dizel motor bitkisel yağlar ile çalışabiliyor. Yarın bir gün patates tarlalarında soya fasulyesi üretmeye başlarlar ise şaşırmam. Pazarda kilosu 5 liradan patates alırız.

furkang
Üye

Bora bir ölüm ayarı atarlar canını sıkma 😀

Batuone1
Üye

en büyük sorun o elektrik motorunu besleyecek pillerin maliyeti ve şarj olma süresi şehir içi için avantajlı ancak uzun yolda hala elektrikli otomobiller menzili yüzünden içten yanmalı motor yerine tercih etmezdim.
Hayaller Tesla model s 90d hayatlar renault clio 1.5 dci 😀

ghrozen
Üye

Şunun 1.3 versiyonunu yapın da vergiden avantaj sağlayalım

disparity
Üye

Helal olsun forda emisyon ve motor teknolojisi konusunda çok iyi işler çıkarıyorlar