Koenigsegg, 1.6 litrelik 4 silindirli bir üniteden tam tamına 400 beygir güç elde etmek istiyor. Bazı partnerlerine satmayı düşündükleri bu motoru GT86 veya MX-5 gibi giriş seviyesi spor otomobillerde görmemiz şu an için muhtemel gözükmüyor.

Peki partnerleri kim? Seri üretim otomobillerde kullanılmak üzere geliştirilmiş eksantiriksiz motoru tanıtmış olan Qoros isimli Çinli bir otomobil üreticisi.

Koenigsegg firmasının kurucusu Christian von Koenigsegg seri üretim araçlarda kullanılabilecek devrim niteliğinde bir içten yanmalı motor üzerinde çalıştıklarını; bu riski alabileceklerini, fakat büyük firmaların bunun gibi şeyleri deneme imkanlarının olmadığını açıkladı. Bu proje için aceleci olmayacaklarını, bu motordan 400 beygir güç elde edemeseler bile içten yanmalı motorlarda mühendisliğin hâlen gelişebileceğini kanıtlamak istediklerini belirtti. Ayrıca motorun üretim ve geliştirme kısmı İsveç’te yapılacak olup, Çinli partnerler de projenin devamlılığı için destek sağlayacak.

Bu üniteyi üretirken yeni şeyler denemek yerine önceki süper otomobillerinde kullandıkları yöntemleri kullanacaklarını; pistonların silindir içindeki çalışma aralığını arttırırken, silindir çapını azaltacaklarını belirtiyorlar. Halk arasında da “uzun-strok” olarak bilinen bu tip motorlar genellikle alt devirlerde en yüksek tork değerlerine ulaşabilmesi ile tanınır. Koenigsegg ise bu uygulamayla, ısı değişiminden faydalanarak motoru daha verimli kullanmayı hedefliyor.

İleride bu motoru görür müyüz görmez miyiz bilemem ama spor otomobiller konusunda bu kadar başarılı olan bir üreticinin böyle şeyler denemesi beni oldukça heyecanlandırdı.

Kimler Neler Demiş?

20 Yorum "1.6 litre, 4 silindir, 400 beygir güç"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
chainard
Üye

Yıllar önce wrc group B’de renault 1.4 500Bg bir araçla yarışmıştı. Zor değil

nasuh buğra
Üye

Zaten motorsiklet üreticileri 1 litrelik motorlardan 200 bg üzeri güçler alınabiliyor örn: Kawasaki zx10r Yamaha r1-m Suzuki Gsx-r 1000… Bence otomobil motoruna bunların uyarlanması biraz geç bile kalınmış olabilir… Motosikletleri aktarım konusunda sıkıntıları var ve orda güç kaybı oluyor eğer bu sistem arabalara uygulanırsa gelişmiş şanzımanlar ile daha fazla güçler bile alınabilir…

asozcan
Üye

Atmosferik 1.6lt 400bg yol otomobili icin futuristik bir rakam. Turboyla zaten bu rakamlari Kardesler Oto Sanayiinde de yapabiliyorlar. TFSI vs. gibi turbolu bir motoru kastetmiyor adamlar. Atmosferik + uzun omurlu = kolay is, + cok guclu = zor is. Atmosferik seri uretim icin dunya rekorlari: pistonlu Ariel Atom(Honda) litre basina 166.7hp, rotary Mazda RX-8 litre basina 188.4hp. Yani 1.6’dan rotary ile zaten 301hp alinmis. Koenigsegg farkli tipte bir motorla 350hp yapsa yine buyuk olay ama pistondan o rakamlar cikmaz gibi geliyor. Motosiklet motorlarini hesaba katmadim, o dunyada sapik ornekler mevcut 🙂

ali_tremonti
Üye

Tsi lar falan iyi gucler cıkarıyor ama koenigsegg 1.6 dan 400 beygiri euro6 normlarına uyarak cıkartmazsa bende bisey bilmiom 😀

REDLİNE
Üye

Şunu şuraya bıraktım isteyen baksın vag yapmış yapacağını 1.0 tsi dan 272 bg
http://m.automotorsport.com.tr/volkswagen-1-0-litrelik-motordan-272-hp-guc-cikardi/237/