Hatırlayanlar bilir, yaklaşık bir buçuk yıl kadar önce Mercedes-Benz, AMG Sport adında bir seriyi başlattığını duyurmuştu. Bu seriyle amaçlanan, AMG modellerine bütçeleri yetmeyen müşterilere AMG tadı yaşatmaktı. Kimileri ise daha çok V8 motorlar tercih eden AMG modellerinin aksine V6 kullanan AMG Sport serisinin, AMG adını taşımasını uygun bulmadı. Sonuç olarak başlatılan bu yeni serinin ilk üyeleri çift turbolu V6 motorlarla yürüyen C450 AMG Sport ve GLE450 AMG Sport oldu.

İlerleyen zamanlarda AMG Sport serisi bir türlü insanların içine sinemedi. Hatta kimilerine göre standart Merso’lara da AMG paket alınabilmesi, AMG Sport’u gereksiz kılıyordu. Affalterbach kanadında da işler karışmaya başlamıştı. AMG Sport’a ait görülen V6 bi-turbo, AMG ve standart modellerin bazılarında da görülmeye başlanınca bu işin artık bir yere bağlanması gerekliliği görüldü. Ve AMG Sport serisinin ömrü çok uzun sürmedi, geçen Ocak ayında serinin bitirilme kararı ilan edildi. Ancak bununla serinin modelleri iptal olmuyor, Mercedes-AMG’ye bağlanıyordu. C450 AMG Sport; C43, GLE450 AMG Sport ise GLE43 olarak isim değiştirecekti. Yani Mercedes-Benz’in standart modelleriyle, üstün AMG modelleri arasına bir ara form bulma arayışı, AMG’yi alt ve üst kısımlara bölmekle çözülmüş oldu (mu acaba?). Aynı durum E’ye de uygulandı, Mercedes-AMG E63’e kardeş E43 geçenlerde görücüye çıktı. Mercedes’te isim konusu gerçekten karışık.

Peki, AMG’nin bu 43 ve 63 kodlu iki kısmı birbirine ne kadar benziyor, ne kadar benzemiyor? Almanya’dan BerlinTomek adlı Youtube kanalı merak edenler için Mercedes-AMG C63 ve C43 (C450 AMG Sport)’ün ses ve hızlanma konularında karşılaştırmasını yapıp yayınlamış. Eksik olmayın, siz de olmasanız…

Ses konusunda haliyle V6 bi-turbo, V8 bi-turboyu yenemiyor. E diğer konularda da yenecek hali yok ya; C43’ün 367 beygiri, C63’ün 476 beygirinden az kalıyor tabi. Ancak önemli olan başka bir husus var ki bunu, modellerin fiyatlarının da farklı olacağını akılda tutarak aşağıdaki videoyu izlemek açığa çıkarabilir.

Videoya göre 0-250 km/h hızlanmasında C43 epey geride kalıyor ancak yine de 200 km/h’ye kadar C63’ün peşini bırakmıyor. Videoda fiyatlardan bahsetmiyorlar ama şu an Mercedes-AMG C63, C450 AMG Sport’tan yüzde otuz daha pahalı ki yeni ismiyle de pek farklı bir fiyatı olmaz. E o zaman, bizde de Alman otobanlarından olmadığına göre… Bilmem anlatabildim mi, AMG şekli yapmak için bu 43 olayı epey yardımcı olur.

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum "Mercedes-AMG C63 – C43 karşılaştırması"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Burak D.
Ziyaretçi

Hayaller AMG hayat 1.3 multijet

Mriya
Üye

Videoda AMG’nin hızlanmasına değil de medeniyete bayıldım. Stilonun arkasında takip mesafesiyle gidişi, sıkıştırmaması, Stilo’ nun düzgünce yol verişi, yolların güzelliği vs bizde ancak hayal. AMG’ mizin olmasından daha büyük bir hayal.

golfr32
Üye

her ikiside tr de bizim icin hayal.