Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, TÜBİTAK sergisi için hazırladıkları projede, 1998 model LPG’li Şahin otomobili, geliştirdikleri akıllı telefon uygulamasıyla uzaktan çalıştırmayı başardı.

Okulun Bilişim ile Motorlu Araçlar Teknolojileri bölümünde okuyan Mehmet Yalçın Dönmez ve İbrahim Akar adlı öğrenciler, okul öğretmenlerinden birine ait 1998 model otomobilin elektrik devresine bluetooth teknolojisini bağladı.

İki öğretmenin de danışmanlık yaptığı öğrenciler, sisteme uzaktan müdahale edilebilmesi amacıyla akıllı telefonların kullanıma dönük android uygulaması geliştirdi.

Telefona yüklenen yazılım sayesinde otomobile, uzaktan anahtarsız çalışma, farların açılıp kapanması, kornanın çalması özellikleri eklendi.

Projenin koordinatör öğretmenlerinden Serdar Ankaralı, yaptığı açıklamada, projelerinin yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Projede daha özellikli ve otomatik vites bir otomobil kullanılması durumunda, “sürücüsüz araç” teknolojisinin de uygulanabileceğini dile getiren Ankaralı, “Şahin otomobilin elektronik sisteminin daha az karmaşık olması nedeniyle günümüz otomobillerinde işimizi biraz daha kolaylaştırdı. Daha geniş imkanlar elde edebilirsek sürücüsüz otomobil için de çalışacağız.” dedi.

Projede çalışan koordinatör öğretmen Yavuz Toprak da “Şahin’e Bağlan” adını verdikleri projeyi öğrencilerle üç haftada tamamladıklarını bildirdi.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "Şahin’e android ile bağlan"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Spancer
Üye

evet tubitaktan daha iyi ama ufak bir mikroişlemci ileki günümüzde arduino ve ufak shieldler ve yeterince role yetiyor bunu yapmaya yani abartılcak birşey yok aslında

tester
Ziyaretçi

bu imkanlarla bunu yapmak helal olsun. Tübitaktan daha başarılı benim gözümde

berkay44
Üye

Valla yapacağımız (çakma saab ve cadillac) tan çok bu,evt s1 filan daha çok umut veriyor

mahir
Üye

bence de yerli araba şahin platformu üzerine yapılsın haklısın kardeşim.