Raptor’u çölde rahatça kullanın

0

Ford kendine holigan yaratma konusunda bayağı kararlı gözüküyor. Bunu  yeni nesil araçlarında kullandığı teknolojilerle sağlıyor. Mustang’in elektronik olarak ön tekerlekleri kilitleyen sistemi (line lock), Focus RS’in drift modu ve şimdi 2017 model F-150 Raptor’un Baja ayarları Ford’un kendi kitlesini oluşturma çabasını gösteriyor.

Raptor’un koltuğuna geçip olanlardan bahsedecek olursak; Baja modunu seçtikten sonra şanzıman dört tekerlekten çekişli yüksek orana kilitlenir, Advance Trac çekiş/stabilite kontrol sistemi müdahaleci davranışlarını gevşeterek uygular, gaz tepkileri keskinleşir, şanzıman daha hızlı geçiş yapar ve motorun daha yüksek devirler çevirmesini sağlar. Tüm bunlar çöl moduna alındığında gerçekleşir. Videoda da göreceğiniz gibi gaz pedalından ayağınızı kandırmadığınız anda (Trophy Truck) yarış aracı kullanıyormuş hissine kapılabilirsiniz.

Önceki araçlarda olduğu gibi Normal, Spor (Sport), Hava (Weather), Çamur/Kum (Mud/Sand) modlarının dışında yeni F-150 Raptor, kaya geçişi (Rock Crawl) moduna sahip. Bu mod düşük orana bağlanır ve Advance Trac sistemini geri getirir, daha iyi kontrol için gaz ve şanzıman ayarlarını optimize eder ve ön kamerayı aktif hale getirir. Ne de olsa bu modda ilerlerken nasıl büyük bir kayanın üzerinden düşeceğinizi görmek istersiniz. Ya da bilmeseniz daha iyi…

Raptor, sürücüsüne kendi ayarlarını yapabilme imkanını da sunuyor. Bunun yanında güç konusunda da geri kalmıyor ve 3.5 litrelik V6 EcoBoost motoruyla 500’e yakın beygir gücü üretmesi bekleniyor. 10 ileri otomatik şanzıman ise bu beygirlerin dört tekere aktarılmasında rol oynuyor.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bana bildir