Son günlerde BMW’nin yeni modeller çıkaracağı hakkında çok sayıda iddia otomobil basınında yer buluyor. Bunlardan en sonuncusu, 6 Serisi’ni şimdilik tarihe gömecek ihtişamlı 8 Serisi’nin yeniden doğuşuyken, yeni bir iddia daha gündemde yerini aldı. Bu iddiaya göre Bavyeralı otomobil üreticisi, Mercedes-Maybach S-Class’a rakip olacak daha lüks ve daha güçlü bir seri üzerinde çalışıyor. BMW, 9 Serisi ile hayatımıza yeni bir soluk getirecek gibi duruyor.

Auto Bild’in haberine göre yeni serinin üretiminde, 7 Serisi baz alınacak ancak otomobil, 7 Serisi’nden daha uzun bir platformda hayat bulacak. Bu da aklımıza 2014 Pekin Otomobil Fuarı’nda sergilenen Vision Future Luxury konseptini, yani bir sedan otomobili getiriyor.

2020 yılında hayatımıza gireceği düşünülen 9 Serisi, tıpkı 7 Serisi’nde olduğu gibi konfor anlamında bolca harcama yapılmış bir otomobil olacak. Bu konfor özellikle arka koltuklarda oturanlar tarafından en üst seviyede hissedilecek. Çünkü arka koltuklar, 7 Serisi’nde olduğu gibi iki ayrı koltuk olacak ve bu koltuklarda kişisel bilgi-eğlence sistemleri ve ekranlar bulunacak.

Büyük ihtimalle 7 Serisi, 8 Serisi ve 9 Serisi’nde 6.6 litrelik V12 motor en üst motor olarak müşterilere sunulacak. Güncel olarak M760Li xDrive’da bulunan bu motor, dört tekere birden çekiş ileten, 8 ileri otomatik şanzımana sahip, 600 beygir güç ve 800 Nm tork üreten bir ünite. 9 Serisi için konuşulan bir başka seçenek ise turboşarjlı benzinli bir motor ile bir elektrik motorunun kombinasyonu olan plug-in hybrit. Bu ünitenin ise 326 beygirden fazla güç üretmesi bekleniyor.

Bu iddialar şimdilik belirsizliğini korusa da; 2015 yılında BMW CEO’su Harald Krueger’in 9 Serisi fikrini heyecanla karşıladığını söylemesi, Bavyeralı üreticinin yeni bir amiral gemisi üretmeyi planladığının bir göstergesi olarak otomobil basınında yer buluyor.

Not: Görselde kullanılan otomobil, BMW Vision Future Luxury konsept otomobilidir.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "BMW 9 Serisi yolda olabilir"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Joker
Üye

Bmw yi tercih ederim ama zaten bu sınıfı alan %90 insanın aklındaki Mercedes algısını kırmak çok zor. Zaten alanların çoğu belli yaş üstü yada makam olarak kullanılacak. Bundan dolayı s class yada maybach ı satışta zor geçer.

selimcicekyurt
Üye

maybach s e rakip. Çok iddialı

rene
Üye

sonunda golf gti’dan daha iyi bir araba yapılacak çok şükür..

onurcicek
Üye

Ahahahah