Honda, geçtiğimiz ay 2017 model yılına dâhil Civic Hatchback’in ABD versiyonunu tanıtmıştı; şimdi ise sıra Avrupa’da satılacak modeline geldi. ABD’de satılacak kardeşi gibi Birleşik Krallık’ın Swindon şehrindeki fabrikada üretilen ‘Avrupalı’ Civic Hathcback, beş kapılı selefine göre 130 mm daha uzun, 30 mm daha geniş ve 20 mm daha alçak; ancak artan iz genişliğine rağmen otomobil artık 16 kg daha hafif. Bunun nedeni ise otomobilin %52 oranında arttırılan burulma dayanımı ve 30 mm daha uzun aks mesafesi ile daha geniş arka diz mesafesi sunan yeni, hafiflik odaklı platformda üretilmiş olması.

Sadece turboşarjlı ve 180 bg (134 kW) gücündeki 1.5 litrelik motor ile sunulan ABD versiyonunun aksine Avrupa modeli yeni, üç silindirli 1.0 litrelik üniteyle de satılacak. Daha büyük hacimli kardeşi gibi turboşarjlı olan motor 127 bg (95 kW) güç üretiyor ve 1.5 litrelik motorda olduğu gibi 6 ileri manuel veya opsiyonel CVT şanzıman seçeneği sunuyor. Avrupa ülkelerinde satılacak olan Civic, aynı zamanda 1.6 litrelik turbo dizel motorla da satılalcak. Ancak yeni modelde emisyonu azaltılmış ve gücü arttırılmış (hâlihazırda 1.6 litrelik dizel motor 118 bg (88 kW) gücünde) ünite sunulacak.

İç mekana baktığımız zaman, uzatılmış aks mesafesi sunulan alana yarar sağlıyor; ancak kötü bir haberimiz var; Magic Seats (Sihirli Koltuklar) yok. Bunun yerine yeni hatchback‘te daha geleneksel, 2/3 oranında katlanan arka koltuklar var ve normal koşulda selefi gibi 478 litrelik bir bagaj hacmi bulunuyor.

Müşteriler, en küçüğü 4 hoparlörlü 160 watt’lık ünite olan üç farklı ses sistemi arasından seçim yapabilecek. İkinci pakette 8 hoparlörlü 180 watt’lık düzen var iken, en üst paket 11 hoparlörlü bir ses sistemi sunacak. Bilgi eğlence sistemi 7″ boyutunda bir dokunmatik ekrana sahip, ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu. Beş yıl boyunca harita güncellemeleri ücretsiz olarak yapılan Garmin Uydu Navigasyon sistemi ise opsiyon olarak sunuluyor.

Güvenlik ve sürüş yardım sistemlerine baktığımızda yeni Civic Hatchback’in bu konuda oldukça donanımlı olduğunu görüyoruz. Otomobilde adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı, ileri yönlü çarpışma uyarısı, kör nokta bilgi sistemi ve çarpışma önleyici fren sistemi bulunuyor.

Honda, Autocar‘a yaptığı açıklamada hibrit güç ünitesinin yakın gelecekte ürün gamına ekleneceğini ve Civic’in üretildiği platformun daha çevreci bir düzeni kaldırabilecek teknik kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Tamamen elektrikli model ise platformun bu düzeni kaldıramayacağı gerekçesiyle üretilmeyecek.

Honda, 2017 Civic Hatchback’in Avrupa versiyonunu önümüzdeki ay Paris Otomobil Fuarı‘nda tanıtacak. Dünya çapında 70’ten fazla ülkeye ihraç edilecek otomobilin Kuzey Amerika için üretimine şimdiden başlandı ve burada ilk teslimatlar yapılmaya başlandı. Hatchback haricinde Türkiye’de üretilen Civic Sedan ise önümüzdeki senenin başında Avrupa’ya ihraç edilecek. İlerleyen zamanlarda ikiliye station wagon modeli Civic Tourer da katılacak.

Kimler Neler Demiş?

14 Yorum "2017 Honda Civic Hatchback’in Avrupa versiyonu tanıtıldı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
kahraman çakmakçı
Üye

Arkadaşlar yeni motor 174 veya 182 gb olacağı söyleniyor ve rs versiyonu ile gelecekmiş. Rs versiyonunun diğer donanım seçeneklerinden hangisine denk gelir. Premium, Elegance, Executive donanım seçeneklerinin daha altında mı yer alır yoksa üstünde mi. Bu konuda fikri olan var mı?

ergnhkn
Üye

ilk etapta o motorlar gelmeyecek 1.6 atmosferik düplü ve 1.6 dizel daha sonra oda. hayal kırıklığı…

Eray234
Üye

honda arabanın arkasının tasarmını yapmayı bilmiyor bence güzelm arabayı ne yapmışlar ya

tersiyer
Üye

Sedanı 74 liradan başlıyormuş, şimdi sıkı durun; 1.6 125 hp motor hala varmış ve turbo motorlar ilk etapta satışa sunulmuyormuş. Yaşasın Honda Türkiye!

ibougur
Üye

130dan aşağı gelmez