Ayrton Senna ile Honda‘nın sahip olduğu ilişki, Senna’nın sürdüğü F1 otomobili McLaren MP4/6‘da Honda motorları kullanılmasından çok daha önemliydi. Senna, 80’lerin sonunda yeni geliştirilmekte olan ikonik Honda NSX‘in geliştirme takımında yer almaktaydı. Üstte yer alan video ise Ayrton Senna ile NSX arasındaki bu özel bağı vurgular nitelikte.

Sepya renklerine sahip görüntüler, Senna’nın ünlü sözleri, yönetmen Robbert Alblas‘ın dikkat çektiği kırmızı NSX‘in detayları… Her ne kadar kama şekline sahip coupe tasarım ve açılıp-kapanan farlar günümüzde kullanılmıyor olsalar da NSX tasarımıyla kesinlikle zamanının ilerisinde bir otomobildi.

İşler NSX’in yola çıkmasıyla daha da heyecanlı bir hal alıyor. Alblas, devir göstergesi, virajlar ve NSX’in motoru gibi sahneleri harmanlayarak günümüzde otomobil severlerin duygusal olarak ilgisini çekebilen bir video hazırlamış.

Ayrton Senna, geliştirme aşamasında yer aldığı, üç adet NSX’in sahibiydi. Satışa ilk çıkan NSX 2013 yılında yaptığı 50 bin kilometreyle beraber eBay üzerinden 75 bin dolar yani 230 bin TL’ye alıcı bulmuştu. İlerleyen dönemde aynı otomobil İngiltere’de yapılan bir açık arttırma da 400 bin TL‘ye tekrar satılmıştı. Sahip olduğu bir diğer NSX ise İngiltere’de satışa çıkmıştı. Kırmızı renge sahip ve bir reklam filminde Senna ile birlikte boy göstermiş olan bu NSX için istenilen fiyat ise 130 bin pound yani 400 bin TL’ydi.

Alblas’ın görüntü kalitesi yüksek ve emek harcanmış videosundan sonra aşağıdaki videoyu izlemek çok zevkli gelmeyebilir ancak Suzuka Pisti’nde sınırları bu derecede zorlayan Ayrton Senna aradaki kalite farklarını unutturacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=jjbrFBE4x8A

Kimler Neler Demiş?

7 Yorum "Ayrton Senna’nın efsanesi: Honda NSX"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
yselimkaya
Üye

Robbert Alblas ın youtube kanalı mükemmelmiş. Çok güzel araba videoları yapmış.

mehmetomeracar
Üye

senna aracın bir parçası arabanın ne yapacağını arabadan bile daha önce biliyor kimsenin kuru pistte yapamadığı süreleri hiçbir elektronik mekanik yardımcısı olmayan arabalarla yapıyor otomotiv dünyasında henry ford kadar önemli bir insan bence

Behic
Üye

İlk video duygulandırdı..

Behic
Üye

Aynen öyle, YouTube üzerindeki Senna ile ilgili olan bütün videoları izlemişimdir neredeyse. Bide Senna adında belgesel tadında bir film var. Başından geçen her şey anlatılıyor. İzlemeyen arkadaşlar varsa bence mutlaka izlesin.

Not:Kaliteli içerik, teşekkürler. 🙂